آب برای گوساله ها

آب 70 تا 75 درصد وزن بدن گوساله را تشکیل می دهد و یک ماده مغذی ضروری است. گوساله ها زمانی بهترین عملکرد را دارند که آب آشامیدنی تازه از بدو تولد در دسترس باشد.

آب برای رشد شکمبه و رشد مطلوب گوساله های جوان از اهمیت اساسی برخوردار است.

 1. برای حمایت از جمعیت میکروبی شکمبه و ارتقاء رشد و عملکرد خوب شکمبه مورد نیاز است
 2. همه گوساله ها باید از بدو تولد دارای آب تازه و تمیز باشند
 3. علاوه بر شیر یا جایگزین شیر، باید آب تازه نیز تهیه شود
 4. تامین آب و همچنین جایگزین شیر می تواند نرخ رشد را تا 38 درصد و مصرف اولیه را تا 31 درصد افزایش دهد.
 5. گوساله ها در هفته اول زندگی خود روزانه 1 لیتر آب می نوشند که در سن 3 تا 4 هفتگی به 3 لیتر در روز افزایش می یابد.
 6. تامین آب گرم (16-18 درجه سانتیگراد) در هوای سرد ممکن است مصرف استارتر را تحریک کند

در هوای گرم

به خصوص در دمای بالای 25 درجه سانتیگراد، گوساله برای حفظ هیدراتاسیون و عملکرد طبیعی بدن، آب بیشتری می نوشد. آب برای گوساله ها آب برای گوساله ها آب برای گوساله ها آب برای گوساله ها

کیفیت و تمیزی

 1. منبع آب را در محل قرار دهید تا از آلودگی ناشی از گل و لای جلوگیری کنید
 2. از ریختن آن که باعث خیس شدن بستر می شود، جلوگیری کنید.
 3. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، هر خوراک یا بستر را روزانه از منابع آب خارج کنید
 4. و سطل های آب را بیرون از فری استایلها نگه دارید تا ریزش آب روی بستر کاهش یابد.
آب برای گوساله ها آب برای گوساله ها آب برای گوساله ها آب برای گوساله ها آب برای گوساله ها

اسکور گوساله

در طول دوره‌های اسکور، کم آبی منجر به کاهش مصرف خوراک، تبدیل غذا و رشد می‌شود. گوساله های تمیز کننده آب بیشتری می نوشند، بنابراین باید به طور مداوم به آب دسترسی داشته باشند.

Calf management guide

اگر مایلید از مشاوره رایگان و راهنمای مدیریت گوساله بهره مند شوید ، لطفاً با آدرس ایمیل  info@damdaranesf.com یا با شماره 32675549  031  تماس بگیرید.

باور اشتباه

آب نقش اساسی در آب رسانی به گوساله و همچنین در رشد شکمبه ایفا می کند. گوساله های بچه در رژیم غذایی مایع هستند، بنابراین ممکن است به نظر برسد که ارائه آب ضروری نیست، اما این درست نیست. ارائه آب جدا از شیر با افزایش مصرف خوراک خشک باعث افزایش وزن می شود.

بر اساس برنامه ملی مزرعه شیری، کتابچه راهنمای مراقبت از حیوانات نسخه 3.0 (2016)، بهترین روش این است که گوساله ها از روز اول زندگی به آب تمیز و تازه دسترسی داشته باشند. با این حال، با توجه به سیستم ملی نظارت بر سلامت لبنیات (USDA، 2014)، میانگین سنی تلیسه ها در اولین عرضه آب در ایالات متحده 17.3 روز است. با افزایش اندازه گله، سنی که برای اولین بار پیشنهاد می شود کاهش می یابد (جدول را ببینید)، اما هیچ دسته ای از اندازه گله (به طور متوسط) در روز اول زندگی آب ارائه نمی دهد.

میانگین سن (روز) تلیسه ها در هنگام اولین بار عرضه آب بر اساس اندازه عملیات (NAHMS 2014)
Very small

(less than 30 cows)

Small

(30-99 cows)

Medium

(100-499 cows)

Large

(500 + cows)

Average of all operations
15.6 20.0 15.4 7.8 17.3

نقش آب در رشد شکمبه گوساله

یکی از نقش های بسیار مهمی که آب در رشد شکمبه ایفا می کند. هنگامی که یک گوساله آب می نوشد، آب به شکمبه می رود، همانطور که غذای شروع کننده نیز انجام می شود. شیری که از بطری یا سطل تغذیه می شود، شکمبه را از طریق شیار مری دور می زند و در شیردان گوساله رسوب می کند. آب در شکمبه محیطی را برای زندگی باکتری های شکمبه فراهم می کند. برای تخمیر دانه و یونجه، باکتری های شکمبه باید در آب زندگی کنند. بدون آب، رشد شکمبه کند می شود.

مطالعات انجام گرفته در خصوص تاثیر مصرف آب شیرین بر رشد و سلامت گوساله

در سال 1984، ژورنال علوم لبنی مطالعه‌ای را منتشر کرد که رشد، سلامت و مصرف اولیه گوساله‌هایی را که با آب انتخابی آزاد یا بدون آب در طول دوره شیردهی تنها به مدت 4 هفته تغذیه شده بودند، بررسی کرد. قبل از این مطالعه، ارائه آب به گوساله های پیش از شیر گرفته شده معمول نبود. محققان دریافتند زمانی که آب شیرین ارائه نمی شد، مصرف استارتر 31 درصد کمتر و افزایش وزن تا 38 درصد کاهش می یافت.

ارائه آب شیرین به ویژه در شرایطی که مواد جامد شیر زیاد است (زیر 15 درصد) اهمیت دارد. کل مواد جامد زیاد در شیر یا جایگزین شیر می تواند شرایطی را ایجاد کند که تعادل اسمزی در گوساله از تعادل خارج شود و آب از سلول ها خارج شود و در نتیجه باعث اسهال و کم آبی بدن شود، حتی اگر گوساله شیر فراوان بنوشد. تامین آب شیرین به گوساله اجازه می دهد تا حدی خود را تنظیم کند و از شدت کم آبی کاسته شود.

آب سرد یا گرم؟

معمولاً تصور می شود که گوساله ها آب گرم را به آب سرد ترجیح می دهند. این نظریه در یک مطالعه فنلاندی که در سال 2011 در مجله علوم لبنیات منتشر شد تأیید شد. این مطالعه نشان داد که :

 1. مصرف آب گوساله‌هایی که از شیر گرفته شده بودند در گوساله‌هایی که آب گرم ارائه می‌دادند در مقایسه با گوساله‌هایی که آب سرد ارائه می‌شدند بیشتر بود.
 2. با این حال، افزایش مصرف آب از گوساله‌هایی که آب گرم ارائه می‌کنند، با افزایش وزن برابری نمی‌کند،
 3. اگرچه مهم است که توجه داشته باشیم که گوساله‌ها از نظر تغذیه‌ای بسیار متفاوت از آنچه معمولاً در ایالات متحده دیده می‌شود، پرورش یافته‌اند. بهتر است برای تشویق مصرف آب، بچه گوساله‌ها را با آب گرم شروع کنید.

اهمیت کیفیت آب برای گوساله

نکته مهم در مورد آب برای گوساله ها اطمینان از کیفیت آب است.

 1. توسعه دانشگاه ایالتی میشیگان توصیه می کند که منابع آب را به صورت دوره ای از نظر باکتری ها و محتوای مواد معدنی آزمایش کنید.
 2. به طور کلی، دستورالعمل های دام ارائه شده با تجزیه و تحلیل آب برای گوساله ها به استثنای سدیم قابل اجرا است.
 3. گوساله ها به سدیم بسیار حساس هستند و سدیم اضافی را به خوبی تحمل نمی کنند.
 4. آبی که از یک نرم‌کننده آب عبور کرده است، می‌تواند غلظت‌های بسیار بالایی از سدیم داشته باشد
 5. و نباید برای مخلوط کردن جایگزین شیر یا به عنوان منبع آب آشامیدنی استفاده شود، مگر اینکه سطح سدیم پایینی (≤ 100ppm) آزمایش و تأیید شده باشد. .

نکات مهم در خصوص سطل آب گوساله

بعلاوه، سطل های آب را از آلودگی محیطی مانند خاک، خوراک، کود، جلبک دور نگه دارید. محققان دانشگاه ایالتی یوتا دریافتند افزایش وزن روزانه و افزایش وزن از شیر گرفتن هنگامی که سطل های آب ریخته شده و روزانه شسته می شوند در مقایسه با هفتگی یا هر 14 روز یکبار. وجود یک جداکننده بین سطل های آب و استارتر در فری استایل گوساله مفید است تا گوساله نتواند بین سطل ها به جلو و عقب بچرخد.

نکته آخر

آب برای پرورش گوساله های سالم ضروری است. مطمئن شوید که از سنین پایین تمیز، تازه و همیشه در دسترس است تا بهترین رشد و سلامت گله آینده خود را داشته باشید.

 

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز