آسیب شناسی سلامت شیر

در آسیب شناسی انجام گرفته توسط این شرکت تعاونی در خصوص سلامت شیر، موارد و گاها کسری های مشاهده شده بصورت فهرست وار به اطلاع دامداران محترم میرسد

آسیب شناسی سلامت شیر

آسیب شناسی سلامت شیر و شاخصه های مهم آن

پیشتر از این طی مقاله ایی به تشریح شاخصه های مهم سالن شیردوشی پرداختیم. آنچه امروز مد نظر واحد رسانه اینترنتی آموزش شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است ، آسیب شناسی سلامت و بهداشت شیر میباشد.

شایسته است به منظور پایش هرچه بهتر شاخص های تاثیر گذار بر سلامت شیردوش ، 3 عامل  بهداشت انفرادی و گروهی -بهداشت جایگاه نگه داری دام و بهداشت خوراک دام را بطور دقیق مورد بررسی قرار داد.

بهداشت انفرادی دام

سطح بدن دام، محل مناسبی برای رشد و تکثیر میکروبهاست

. این میکروبها قادرند از طریق هوا یا تماس مستقیم وارد شیر شوند.از این رو لازم است سطح بدن خصوصا نواحی در تماس با تجهیزات شیردوش مانند پستانها، با آب ولرم و صابون شستشو داد و سپس خشک نمود

جایگاه نگهداری دام

جایگاه نگهداری دام از جمله استبل، آخور، آبشخور می بایست همیشه تمیز ، خشک و هر از گاهی ضدعفونی گردد. سطح دیواره های داخل و سقف انبار بهتر است به رنگ سفید باشد ( برای سفید کردن نباید از دوغ آب آهک استفاده کرد به دلیل آنکه آهک خاصیت قلیایی داشته و قدرت حشره کشی سموم را کاهش می دهد . )

آب مورد استفاده در دامداری

آب مورد استفاده دام می بایست قابل شرب و تمیز بوده و حداقل بصورت دوره ای هر 6 ماه یکبار نمونه گیری و مورد آزمایش شیمیایی و بار میکروبی قرار گیرد.

میزان فلزات ، میزان مواد محلول ، میزان نمک ، سختی آب ، PH ، میزان نیتروژن نیتراتی و نیتریت ، میزان سولفات ، باکتری ، از جمله مواردی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و با انجام آزمایشات به طور مرتب توسط آزمایشگاه معتبر و با هزینه معقولی اینگونه مشکلات بهداشتی آب را شناسایی کرد .

بهداشت خوراک دام

بهداشت خوراک از یک سو به عنوان عامل موثر در حفظ سلامتی ، رشد و تولید و بهبود بازدهی دام مورد توجه بوده و از طرف دیگر میتواند موجب انتقال و بروز بیماریهای عفونی، انگلی ، متابولیک و مسمومیتها و بیماریهای مشترک انسان و دام شود.

با بهره مندی از خوراک دام تولیدی شرکت تعاونی ،زمینه لازم جهت تامین خوراک سالم ، از طریق اعمال نظارتهای بهداشتی و کنترل کیفی توسط متخصصین ما در کلیه مراحل تهیه،تولید، فرآوری و نگهداری تا مرحله مصرف، فراهم گردیده است.

آسیب شناسی  جایگاه نگهداری دام

در آسیب شناسی انجام گرفته توسط این شرکت تعاونی در خصوص جایگاه نگهداری دام ، موارد و گاها کسری های مشاهده شده بصورت فهرست وار به اطلاع دامداران محترم میرسد

 1. عدم وجود حوضچه ضد عفونی کننده در ورودی دامداری
 2. ریختن بقایای مواد خوراکی ، آشغال و وسایل در محوطه گاوداری
 3. خارج نکردن فضولات جایگاه و محوطه انتظار دام بطور مرتب
 4. عدم شعله افکنی دیواره ها و کف
 5. عدم استعمال آهک خشک بر کف و شیرآهک بر دیواره های بمنظور ضدعفونی و زیبایی دیواره ها
 6.  سالن های شیردوشی، تهویه و تامین هوای تازه به اندازه کافی ندارند و فن ها فقط هوای آلوده را جابجا میکنند زیرا مشاهدات نشان داده است که تمرکز دامدار و کارشناسان وی، بر تامین هوای مورد نیاز در جایگاه های فری استال، سالن های پرورش و یا بهاربندهاست!!! (توصیه ما استفاده از تونلهای باد هواست)

آسیب شناسی انفرادی و گروهی دام

 1. جلوگیری نکردن از خوابیدن بلافاصله دام بعد از دوشش با اقدام به تغذیه آنها (بدلیل باز ماندن اسفنگترهای پستان اندکی پس از دوشش، درصورت خوابیدن دام احتمال آلوده شدن تیت وجود دارد)
 2. عدم استفاده از حوله و یا دستمال مرطوب یکبارمصرف جهت خشک کردن تیت پس از شستشو قبل از دوشش
 3. لاستیکهای فاسد و معیوب خرچنگی میتواند باعث انتقال آلودگی از بدن دام به داخل شیر و افزایش بارمیکروبی شیر شود.
 4.  آرام و پر حوصله بودن شخص شيردوش وپرهیز از ابراز عصبانيت بر روي گاو ،زیرا شيردوشي گاوها مرحله بسيار حساس بوده و درصورت بدرفتاري با گاو به سرعت روي سيستم هورموني آن تاثير گذاشته و صدمات زيادي را به بار مي آورد
 5. تعبيه حمام سم  در خروجي سالن شيردوشي، به طوري كه دام مجبور به عبور از آن باشد . در اين قسمت میتوان از كات كبود( به ميزان 5-10درصد) جهت جلوگيري از پوسيدگي سم استفاده نمود    . درصورتي كه امكان تعبيه اين بخش وجود نداشته باشد می توان از ابر آغشته به ماده عفوني براي اين منظور استفاده کرد. در شرايط عادي 1 تا2  بار حمام سم در هفته كافي مي باشد
 6. سعی نکنید گاز شیردان را با رد کردن شلنگ یا لوله خالی کنید…

  افراد بسیاری در این موارد سعی میکنند تا با وارد کردن شلنگ معدی گاز را تخلیه کنند، غافل از اینکه این روش کار آمد نیست چرا که گاز در شکمبه جمع نشده است و در شیردان گیر افتاده است که عملا رساندن شلنگ به شیردان غیر ممکن است.

 7. گاها مشاهده شده است که در برخی دامداری ها  بیش از اندازه دوشش انجام میشود.این امر سبب می شود که لاینرها به پایین بلغزند و به نوک سرپستان ها آسیب زده شود در صورتیکه نوک سرپستان آسیب ببیند احتمال مبتلا به  ورم پستان افزایش خواهد داشت.

مهم :  وسوسه این که لاینرها را دوباره پس از جداشدن به سر پستان ها بزنید ، را از خود دور کنید

واکسن ضد نفخ

واکسن هایی وجود دارد که گفته میشود میتواند به پیش گیری از نفخ کمک کند. این واکسن ها در دوره خشکی به گاو زده می شوند و همه آنها بر ضد کلستریدیوم پرفرانژ ایمنی می دهند. آنها آنتی بادی آغوز را افزایش می دهند و عمدتا برای پیشگیری از اسهال کلستریدیایی طراحی شده اند و احتمالا به نفخ هم کمک می کنند.

آسیب شناسی در تولید خوراک

لازم است انواع سموم قارچی و آلاینده های شیمیایی از جمله مایکوتوکسین ها و همچنین  بهداشت خوراک دام از سه منظر مورد بررسی و مطالعه و آزمایش قرار بگیرد:

 1. بهداشت مواد اولیه : درخصوص بهداشت مواد اولیه ، 2 فاکتور مهم نقش اساسی ایفا میکنند که از آن جمله میتوان به بهداشت مواد اولیه انرژی زا در خوراک دام و بهداشت مواد پروتئینی خوراک دام اشاره کرد
 2. بهداشت مکملها و افزودنی ها : انواع مواد مکمل و افزودنی ها و ارزیابی بهداشتی حاملها و مواد آلوده کننده ی آنها از مباحث مهم در بررسی بهداشت مکملها هستند.
 3. بهداشت واحد های فرآوری و تولید خوراک دام: نقاط بحران وخطرخیز هر مرحله از تولید، بررسی پیاده سازی اصول GMP  در کارخانجات خوراک دام و نیز اصول HACCP از مهمترین کاستی های مشاهده شده میباشد
 4. گیاهان سمی و سموم طبیعی : سموم موجود در منابع گیاهی مورد استفاده در تهیه خوراک دام و یا حاصل از فرآوری در طول تهیه آن و نیز راهکارهای حذف و به حداقل رساندن آنها آیتم مهم آسیب شناسی است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز