گوساله یتیم

نکات کلیدی
به دلایل مختلفی گوساله های یتیم در هر فصل زایمان متولد می شوند.
یک تلیسه گوساله اول ممکن است علیرغم غرایز مادری ،گوساله اش را خیلی خوب قبول نکند
یک گاو مسن ممکن است برای اولین بار دوقلو داشته باشد و فقط یک قلاده را دوست داشته باشد
از آنجا که گوساله های  یتیم در معرض  خطرتلف شدن هستند، مطمئناً لازم خواهد بود آسیب شناسی جدی در این خصوص انجام شده باشد.
آسیب شناسی نگهداری از گوساله های یتیم

گزینه های اولیه

اگر با یک گوساله تازه متولد شده خیس مواجه شدید ، آغوز(Colostrum ) اولین نگرانی شماست. آغوز فقط در صورت تغذیه با شیر مادر قبل از 24 ساعتگی حیوان می تواند مزایای ایمنی ایجاد کند ،چراکه  آنها بدون ایمنی متولد می شوند. لذا بایستی به این نکته توجه کافی داشت.توانایی جذب پروتئین های آنتی بادی (ایمونوگلوبین) آغوز توسط گوساله به زمان مصرف نسبت به زمان تولد، ارتباط مستقیم دارد.

جذب آنتی بادی آغوز ۴ ساعت بعد از تولد تا ۲۵ درصد کاهش پیدا می کند و تقریباً تا ۲۴ ساعت پس از تولد، میزان جذب به صفر می رسد.

میزان هدف ایمونوگلوبین کلستروم حداقل ۱۰۰ گرم  می باشد با خوراندن ۱.۸ لیتر آغوز حاوی ۵۰ گرم ایمونوگلوبین در هر ۰.۹ لیتر، ما به این هدف می رسیم.

آغوز چیزی است که هرگز دوست ندارید بدون آن باشید. اگرچه جایگزین های پودر شده با ایمونوگلوبولین ها در بازار وجود دارد، اما کلستروم مستقیم از گاو ترجیح داده می شود.
چنانچه گوساله پس از تولد مرده داشتید، از مزایای آن استفاده کنید و آغوز را به طور ویژه برای یتیمان اضطراری آینده منجمد کنید.
چنانچه آغوز از دام خود گله تامین شود  بدلیل سازگاری با محیط خاص شما میتواند از عوامل بیماری زای معمولی جلوگیری کرده و سودمندتر خواهد بود .
بهترین چیز بعدی برای این امر خرید آغوز منجمد از مزارع دامپروری اطراف است. بسیاری از دامداری ها آغوز خود را با چگالی سنج (هیدرومتر یا آبسنج) آزمایش می کنند ، که غلظت IgG را با اندازه گیری وزن مخصوص آغوز تخمین می زند.
بنابراین می توانید مطمئن باشید که خرید شما از کیفیت کافی بالایی برخوردار است. فراتر از آن، با دامپزشک خود در مورد توصیه های وی برای جایگزینی های پودر مشورت کنید.
پس از مراقبت از آغوز، می توانید مجموعه گزینه های بعدی را در نظر بگیرید. اگر گوساله به دلیل مادری بی تجربه یتیم شود، ممکن است تا زمانی که گاو به پرستاری گوساله عادت کند، در مجاورت او نگه داشتن کافی باشد.
این کار نیاز به کارگر اضافی برای نگه داشتن او در مکانی نزدیک برای انجام چک های مکرر دارد.
اگر یک گاو با یک گوساله مرده دارید که می تواند از گوساله جدیدی پرستار کند، چند روش برای تلاش برای پیوند وجود دارد، از جمله گذاشتن پوست گوساله مرده روی گوساله زنده

بطری یا سطل؟

همانند آغوز،  مطمئن باشید که تمام وسایل اضطراری مورد نیاز برای مراقبت از گوساله ها را در دست دارید. حداقل، شما بطری، نوک سینه، جایگزین شیر، محصولاتی برای ضدعفونی کردن و محفظه مناسب تختخواب لازم خواهید داشت.
جایگزین شیر واقعاً یکی از مواردی است که آنچه را که برای آن پرداخت می کنید دریافت می کنید پس بهترین سرمایه گذاری را انجام دهید. خوشبختانه بسیاری از جایگزین های مکمل آغوز با کیفیت بالا موجود است که برای بسیاری از دامداری ها واقع بینانه است. با فرض اینکه آنها به درستی مخلوط و مورد استفاده قرار گیرند.
سوال بعدی این است که شما چگونه می خواهید شیر را تغذیه کنید.
تغذیه گوساله می تواند دو یا سه بار در روز در بخشهای مختلف انجام شود، این بستگی به در دسترس بودن نیروی کار و میزان فشار شما برای افزایش نرخ دارد.
بحث در مورد استفاده از نوک پستان در مقابل سطل تقریباً تا زمانی که ما گوساله پرورش داده ایم ادامه داشته است. همچنین استفاده سطل مزایای کار زیادی برای تغذیه و تمیز کردن دارد. بسیاری از دامداری ها از هر دو روش استفاده میکنند.
بهتر است راهی را انتخاب کنید که به شما امکان دهد بطری های جداگانه را به جای مخزن دارای نوک پستان قرار دهید. هنگام تغذیه گروهی از یک منبع مشترک، متاسفانه گوساله های برنده و بازنده می سازید و نمی توانید بدانید که هرکدام چه مقدار مصرف می کند تا زمانی که خیلی دیر شود، و شما گوساله های بیمار یا مرده دارید. به همین ترتیب، میله های گوساله فله باید بعد از هر بار شستشو کاملا تمیز شوند
چنانچه از سطل های حاوی شیر برای شیر خوردن گوساله ها استفاده شود بایستی در جایی بلندتر از سر گوساله ها قرار گیرد.
علاوه بر تمیزی سطلها ، لازم است دمای شیر موجود در آن ،در حد ۳۸درجه سانتی گراد باشد تا با دمای شیر مادر مطابقت داشته باشد.

شرایط نگهداری گوساله تازه زا

لازم است پیش از تولد گوساله ها جایگاه هایی انفرادی از جنس سیمان برای آن ها ساخته شود و هر روزه تمیز و ضد عفونی شوند.

بهتر است بستر این جایگاه ها  با کاه و کلش خشک پر شده و دمایی در حد ۱۵تا ۱۸ در جه سانتی گراد داشته باشد و بدور از باد و باران باشد.

تحقیقات نشان میدهد نگهداری گوساله در کنار مادر میتواند سبب افزایش خطر رویارویی گوساله با عوامل بیماری زا از طریق مادر یا محیط اطراف او، شود، بنابراین توصیه می شود که یک تا دو ساعت پس از تولد، گوساله از مادر جدا و میزان مشخصی از آغوز به روش دستی به او خورانده شود.

ملاحظات دیگر

یک قطعه پازل بزرگ از معمای پرورش گوساله  روند از شیر گرفتن است. یکی از مزیت هایی که هنگام تغذیه دستی گوساله ها دارید این است که کنترل کامل زمان و روش از شیر گرفتن را کنترل می کنید.
اگر از جایگزین شیر ویا استارتر تغذیه کرده اید و برای انتقال آماده شده اید، می توانید از سن 9 تا 10 هفتگی گوساله را از شیر بگیرید.
ارائه استارتر هنگام تغذیه با شیر، رشد شکمبه را خیلی زودتر از علوفه به تنهایی آغاز می کند. این به این دلیل است که هضم غلات تولید را آغاز می کند

درصورتیکه  پریود زمان شیردهی به گوساله در دوره انتقال زیاد باشد به دلیل  کاهش مصرف استارتر ، امکان دارد گوساله در یک دوره کوتاه دچار مشکل شود.

احتمالا رشد گوساله  کاهش یافته و به شدت تحت تنش قرار خواهد گرفت حتی امکان دارد به مشکلات تنفسی که زندگی آنها را به خطر می اندازد، منجر می شود.

خصوصیات آغوز

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز