کشش بیش از حد یا طولانی مدت که به گوساله در هنگام زایمان اعمال می شود می تواند منجر به آسیب عصبی در گاو و گوساله او شود.

آسیب عصبی در گاو و گوساله بدلیل کشش بیش از حد یا طولانی مدت در هنگام زایمان

جدول محتوا

در گاو، فشار روی اعصاب پاهای عقبی که از داخل لگن عبور می کنند ممکن است منجر به ناتوانی گاو در بلند شدن و در نتیجه معدوم شدن شود. بیماری هایی مانند ورم پستان در گاوهای دراز کشیده و همچنین ایجاد زخم فشاری شایع است. از دست دادن گاو یک نگرانی بزرگ مالی و رفاهی است. به طور مشابه، آسیب عصبی به گوساله می‌تواند منجر به مشکلات زیادی شود، از جمله به این دلیل که گوساله‌ها قادر به مکیدن آغوز کافی نیستند و بنابراین احتمال ابتلا به بیماری مفصلی و مننژیت و همچنین عفونت موضعی ناف بیشتر است. اعصابی که بیشتر آسیب می بینند به شرح زیر است:

 

گاو

آسیب عصب انسدادی “Obturator nerve injury”

مفصل ران در حین تظاهر قدامی ساق پا شایع ترین علت”adductor paresis” (آسیب عصب انسدادی و عصب سیاتیک) در گاو است. تشخیص خاص در گاوهای دراز کشیده که تمایلی به انجام هر گونه تلاشی برای بلند شدن ندارند بسیار دشوار است. تشخیص به شرح حال، از بین بردن آسیب های پای عقبی، ورم پستان، رحم و سایر عفونت ها بستگی دارد.

پیش‌بینی مدت زمان درازکشی بسیار دشوار است و گاو می‌تواند پس از دو تا سه هفته دوباره پاهای خود را به دست آورد یا ممکن است هرگز بلند نشود. این فاصله به شرطی قابل قبول است که گاوها روی یک سطح مناسب خوابیده باشند (کاه و مرتع عمیق)، به طور مکرر (هر چند ساعت یکبار) حرکت کنند، زخم فشاری ایجاد نشود و اشتهای طبیعی داشته باشند.

پیشگیری از فلج عصب انسدادی ساده است – از زایمان طولانی مدت در مرحله دوم و/یا کشش بیش از حد در حین زایمان ساق پا اجتناب کنید.

.

Calving complications

شکل 1: از زایمان طولانی مدت مرحله دوم و/یا کشش بیش از حد در حین زایمان گوساله خودداری کنید

ربودن شدید «انجام شکاف‌ها» همچنین می‌تواند زمانی رخ دهد که گاو پای خود را بر روی سطوح لغزنده خیس از دست می‌دهد و اغلب هنگام تلاش برای بازیابی پاهای خود پس از درمان هیپوکلسمی.

Calving complications

شکل 2: ربودن شدید “انجام شکاف ها” پس از افتادن بر روی سطوح لغزنده مرطوب اغلب زمانی اتفاق می افتد که گاوها پس از درمان هیپوکلسمی سعی می کنند پاهای خود را دوباره به دست آورند.

تظاهرات بالینی متفاوت است، بسته به شرایط زیر پا که به موجب آن گاو فقط ناهماهنگی جزئی قسمت‌های عقبی را در پای سالم نشان می‌دهد، اما ربودن شدید زمانی اتفاق می‌افتد که در معرض سطوح لغزنده مرطوب قرار می‌گیرد و گاو ممکن است نتواند پاهای خود را به دست آورد.

Calving complications

شکل 3: پابندها باید در بالای مفاصل fetlock اعمال شوند، نه در زیر مانند این مورد.

اندام های لگن گاو را دقیقاً بالای مفاصل جنین قرار دهید، اما مرتباً از نظر خراشیدگی پوست بررسی کنید. باید از تارهای پهن استفاده کرد و نباید اجازه داد پاها بیش از 45 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند.

Calving complications

شکل 4: طناب برای پابند مناسب نیست.

بالشتک های بادی، تورهای بادی و مخازن شنا همگی می توانند استفاده شوند، اما مدت زمان در گاوداری های صنعتی گاو شیری شلوغ به ندرت کافی است و گاوها معمولاً پس از یک هفته یا بیشتر در صورت عدم ایستادن بدون کمک، معدوم و حذف می شوند. از گوشه های تیز و سطوح لغزنده خیس بخصوص برای گاوهایی که به تازگی زایش کرده اند خودداری کنید.

فلج عصب پرونئال “Peroneal nerve paraylsis”

فلج شدن عصب پرونئال منجر به خم شدن و لنگ شدن می شود و سطح پشتی سم ممکن است با زمین تماس پیدا کند و معمولاً پس از یک دوره خوابیدن روی یک پای عقبی تأثیر می گذارد.

Tibial nerve

آسیب عصب تیبیال منجر به خم شدن زانو و انقباض جزئی مفصل جنین می شود و معمولاً هر دو پای عقبی را درگیر می کند. آسیب عصب تیبیا معمولاً پس از زایمان طولانی مرحله دوم که اغلب توسط ساق بزرگ ایجاد می شود، دیده می شود. بهبودی 2-3 ماه طول می کشد. هیچ درمان موثری وجود ندارد.

Calving complications

شکل 5: آسیب عصب تیبیا در گاو گوشتی به دنبال زایمان کمکی.

گوساله

آسیب شبکه بازویی “Brachial plexus injury”

آسیب شبکه بازویی در ساق پا (اعصاب رادیال، اولنار و عضلانی) در نوزاد در هنگام کشش بیش از حد یک ساق بزرگ در نمای قدامی اتفاق می افتد. این آسیب بیشتر در هنگام تلاش برای زایمان گوساله در حالی که گاو ایستاده است و در حالتی که گوساله نیمه راه است دراز می کشد.

این آسیب منجر به ناتوانی در امتداد آرنج، کارپوس و جنین و تحمل وزن روی اندام آسیب دیده در موارد شدید می شود. از دست دادن ماهیچه روی شانه و در نتیجه ستون فقرات برجسته تیغه شانه وجود دارد. افتادگی آرنج، خم شدن مفاصل انتهایی اندام و خراشیدن سم ها در حین حرکت پا به سمت جلو وجود دارد. پا در حالت استراحت بند می آید

.

Calving complications

شکل 6: آسیب شبکه بازویی در این ساق پا در نتیجه کشش بیش از حد. به مفصل ران پای راست گوساله توجه کنید

آتل بندی اندام دیستال برای جلوگیری از انقباض تاندون های فلکسور در این گوساله های نوزاد مشکل ساز است و ممکن است منجر به زخم های فشاری در زیر آتل شود مگر اینکه با دقت انجام شود. این کار باید توسط یک جراح دامپزشک انجام شود.

آسیب عصبی گاو گوساله کشش زایمان

شکل 7: آتل بندی اندام دیستال برای جلوگیری از انقباض تاندون های فلکسور در ساق پا با آسیب شبکه بازویی.
اقدامات پیشگیری/کنترل

از کشش بیش از حد در هنگام زایمان گوساله خودداری کنید. آسیب عصبی گاو گوساله کشش زایمان

از زایش گاو در حالت له شدن خودداری کنید.

عصب فمورال  “Femoral nerve”

آسیب عصب فمورال بیشتر پس از قفل شدن ساق پا در ناحیه قدامی در هنگام استفاده از کشش بیش از حد برای کمک به زایمان رخ می دهد. آسیب منجر به ناتوانی در گسترش مفصل خفه، تحمل وزن و گسترش پا(های آسیب دیده) می شود. آتروفی سریع گروه عضلانی چهار سر ران در عرض 7 تا 10 روز وجود دارد. گوساله های مبتلا به فلج فمورال دو طرفه قادر به ایستادن و انجام حالت نشستن همانند سگ نیستند. گوساله های دارای ضایعه یک طرفه به سختی به پاهای خود بلند می شوند و نمی توانند مفصل خفه کننده را ثابت کنند و لگن به طور قابل توجهی به سمت سمت آسیب دیده متمایل شده است.

آسیب عصبی گاو گوساله کشش زایمان

شکل 8: گوساله با فلج یک طرفه عصب فمورال به دنبال بیش از حد در هنگام زایمان.

آسیب عصبی گاو گوساله کشش زایمان

شکل 9: گوساله های مبتلا به فلج فمورال دو طرفه قادر به ایستادن و انجام حالت نشستن همانند نشستن سگ نیستند.
اقدامات پیشگیری/کنترل

هنگامی که گوساله به صورت طولی قدامی ظاهر می شود، دو نفری که در حال کشیدن هستند باید بتوانند هر دو مفاصل پای جلویی ساق پا را به وسعت یک دست فراتر از فرج گاو (نشان دهنده امتداد آرنج ها به داخل لگن) در عرض 10 دقیقه گسترش دهند. هرگونه کشش بیشتر برای دستیابی به چنین پیشرفتی، در مورد قفل هیپ بالقوه و عواقب آن هشدار می دهد.

کشش بیش از حد همچنین می تواند باعث شکستگی دنده در ساق پا و آسیب عصب انسدادی، پارگی واژن و خونریزی در گاو شود.

سپتی سمی و عفونت‌هایی مانند مننژیت، پلی‌آرتریت، هیپوپیون و امفلوبیت ممکن است در صورت تاخیر/شکست انتقال آنتی‌بادی غیرفعال به دلیل خوابیده شدن در ساق نوزاد ایجاد شود.

 

شکستگی “Fractures”

ساق جلویی

لنگش شدید همراه با شکستگی قابل لمس به‌طور معمول صفحه رشد متاکارپ سوم دیستال پس از زایمان ساق پا در حالت قدامی غیر معمول نیست. اغلب گزارشی وجود دارد که “گاو در ابتدا ایستاده بود اما در حالی که گوساله بیرون رانده می شد به زمین افتاد”. آسیب عصبی گاو گوساله کشش زایمان

 

آسیب عصبی گاو گوساله کشش زایمان

شکل 10: شکستگی ساق جلویی در گوساله ناشی از نشستن گاو در انبارها.

اگر پا گچ شده باشد، اختلال در خون رسانی در محل شکستگی که به اندام دیستال منتهی می شود ممکن است منجر به نکروز آواسکولار شود. این حالت به صورت بازگشت لنگش شدید و بوی متعفن پس از 10-5 روز آشکار می شود. در طول بررسی بیشتر، اندام دیستال شکستگی با گچ برداشته می شود. همیشه خطر عفونت محل شکستگی در گاو وجود دارد، حتی در شکستگی های بسته، و تجویز آنتی بیوتیک هایی مانند پروکائین پنی سیلین برای 14 تا 21 روز عاقلانه است، اما چنین انطباق اغلب برای گاوداران مشکل ساز است.

دررفتگی مفصل ران

دررفتگی مفصل ران می تواند در طول کشش بیش از حد یک ساق بزرگ در ظاهر خلفی رخ دهد.

شکستگی استخوان ران میانی و شکستگی از طریق صفحه رشد پروگزیمال فمور می تواند در طول کشش بیش از حد یک ساق بزرگ در ظاهر خلفی رخ دهد. دررفتگی هیپ (جمجمه- پشتی) و شکستگی از طریق صفحه رشد پروگزیمال فمور منجر به کوتاه شدن نسبی اندام فوقانی می شود.

شکستگی/شکستگی های شافت میانی استخوان ران و تیبیا از طریق صفحه رشد پروگزیمال فمور می تواند در حین زایمان ساق پا رخ دهد. این شکستگی ها پیش آگهی ناامیدکننده ای دارند و این گوساله ها باید به دلایل رفاهی حذف شوند.

 

آسیب عصبی گاو گوساله کشش زایمان

شکل 11: شکستگی استخوان درشت نی به دنبال کشش بیش از حد این گوساله گاو نر سیمنتال در نمای خلفی (توجه داشته باشید که این نمایش پس از کشته شدن گوساله انجام شد).

آسیب عصبی گاو گوساله کشش زایمان

شکل 12: رادیوگرافی شکستگی که در بالا نشان داده شده است.

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز