آشنایی با احیای گوساله نارس متولد شده

برای داشتن شروع بهتر

چه کارهایی برای گوساله نارس متولد شده باید انجام دهیم تا شروع بهتری داشته باشد؟

از آنجایی که تمامی گوساله ها باید مراقبت های عالی و یکسانی داشته باشند، توصیه های اصلی و پایه برای گوساله های تازه متولد شده مشابه می باشد ولی تلاش های بیشتری بایستی به منظور بهبود، تقویت سلامتی و مراقبت از گوساله نارس صورت گیرد.

_

تاخیر در نشان دادن علایم حیاتی

مانند تنفس

بعضی از گوساله های نارس علائم حیاتی مانند تنفس را با تاخیر نشان می دهند، اگر چنین است گوساله را در وضعیت نشسته قرار دهید و با یک حوله خشک تمیز کنید و گوساله را از سمت دم به سر مالش دهید.

_

خارج کردن به موقع گوساله

از جایگاه زایشگاه

 گوساله تازه متولد شده را ۳۰ دقیقه بعد از تولد یا قبل از هر گونه تلاشی برای ایستادن از جایگاه زایش خارج کنید. این کار کمک می کند تا گوساله در معرض عوامل بیماری زای مربوط به مادر یا محیط زایشگاه قرار نگیرد.

Premature calf
_

روشهای حمایتی برای احیای گوساله نارس 

با استفاده از یک حوله چشم، پلک ها و گوش گوساله را تحریک کنید. می توانید آب یخ را روی سر یا گوش های حیوان به منظور تحریک تنفس او بریزید. اگر گوساله بعد از تولد بسیار ضعیف است و نمی تواند بدنش را بگیرد. جناغ سینه او را صاف کنید تا ریه او بتواند به خوبی کار کند. در صورت وجود تجهیزات، اکسیژن را به وسیله قرار دادن لوله مخصوصی در بینی یا ماسک به او برسانید.

گوساله را فورا (مخصوصا در زمستان) خشک کنید. شما می توانید از هیترهای برقی استفاده کنید جایگاه نگهداری گوساله باید تمیز و ضد عفونی شده باشد و یا می توانید گوساله را در جایگاه تمیزی که با میزان کافی کاه پر شده است قرار دهید تا به هنگام دراز کشیدن پاهایش به طور کامل پوشیده شود.

بلافاصله بعد از تولد (۱ تا ۲ ساعت پس از تولد) ۱۰ درصد وزن بدن به گوساله آغوز بخورانید مثلا یک گوساله ۴۰ کیلوگرمی باید ۴ کیلوگرم آغوز دریافت کند.

اگر گوساله خیلی ضعیف است و نمی تواند به سر پستانک مک بزند برای خوراندن اولین آغوز از لوله آغوز خوران استفاده کنید. شما می توانید از این روش برای خوراندن دفعات بعدی آغوز و یا شیر نیز استفاده کنید. سعی کنید گوساله را به خوردن شیر از سر پستانک یا سطل عادت دهید.

– ناف گوساله را در محلول ضدعفونی تائید شده (تنتور ید ۷ درصد) غوطه ور سازید.

– بعد از خشک کردن کامل گوساله از یک پتو برای گرم کردن او استفاده کنید.

– گوساله ها را در یک مکان تمیز، خشک، با تهویه مناسب و بدون کوران، سرما و رطوبت نگهداری کنید. برای فصل زمستان وجود یک بستر کاهی عمیق یک استاندارد طلایی می باشد. گرم کردن گوساله های تازه متولد شده در طی یک یا دو هفته می تواند برای گوساله مفید باشد.

– گوساله های تازه متولد شده را از سایر گوساله ها جدا نگهداری کنید. گوساله های تازه متولد شده را به صورت انفرادی نگهداری کنید و اجازه ندهید با سایر گوساله ها مخلوط شوند.

آشنایی

نحوه تغذیه گوساله تازه متولد شده

در صورت امکان به گوساله ها تا دو یا سه روزگی ۲ لیتر آغوز بیشتر در هر وعده بخورانید. آغوز باید تمیز و به صورت پاستوریزه و در شرایط مناسبی ذخیره شده باشد.

اگر احتمال آلودگی بسیار بالای آغوز وجود دارد شروع به خوراندن شیر کامل پاستوریزه شده یا جایگزین شیر با کیفیت بالا از روز دوم یا سوم کنید.

بعد از خوراندن آغوز به گوساله ها شیر کامل پاستوریزه شده یا جایگزین شیر با کیفیت بالا بخورانید. برای شروع با ۲ لیتر و دوبار در روز شروع کنید ولی ۴ تا ۷ روز بعد خوراک مایع را ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن بدن (۶ لیتر در روز برای گوساله های ۱۰ کیلوگرم) در تابستان و ۲۰ درصد وزن بدن (۸ لیتر در روز برای گوساله ۴۰ کیلوگرمی) در زمستان افزایش دهید.

آشنایی

درمان دارویی اسهال گوساله تازه متولد شده

 اگر شما مشخصا دارای مشکل اسهال در گله هستید ۵ گرم ایمنوگلوبولین از پودر جایگزین آغوز یا ۰.۵ تا ۱ پیمانه آغوز به شیر خورانده شده به گوساله ها در ۱۲ تا ۱۴ روز اول تولد اضافه کنید. این کار باعث افزایش حفاظت ایمنوگلوبولینی در مجرای گوارشی می شود (ایمنی لاکتوژنیک).

دسترسی گوساله ها را به آب تمیز و تازه به صورت دائم فراهم کنید و غلات با کیفیت بالا را بعد از ۳ روز در اختیار آنها قرار دهید.

بعد از این که همه این کارها را انجام دادید باز هم احتمال مرگ ناگهانی گوساله ها وجود دارد. ممکن است رشد دستگاه عصبی یا سایر اندام ها به خوبی انجام نشده باشد که نتیجه زایمان زودرس و یا عدم رشد کافی گوساله می باشد.

راه های گفته شده در بالا نمی توانند جلوی مرگ و یا بیماری را بگیرند ولی خطر و نگرانی ها را به حداقل می رسانند.


بیشتر بدانید:

سخت زایی و راهکارهای حمایتی در زایمان گاو

آشنایی با مراحل سزارین در گاو شیری

تحلیل دلایل افزایش نرخ مرگ ومیر

آشنایی با احیای گوساله نارس متولد

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز