انواع پروتئین های شیر گاو

آشنایی با انواع پروتئین های شیر گاو و تحلیل خواص آنها

پروتئین شیر انواع مختلفی دارد و هر کدام از آنها اسیدآمینه‌های خاص خود را دارند. تحقیقات نشان‌ می‌دهند که 22 اسید آمینه مختلف، زنجیره‌های پروتئین شیر را تشکیل می‌دهند. جالب است بدانید که بدن انسان 9 اسیدآمینه ضروری را نمی‌تواند بسازد و شیر بهترین منبع برای دریافت آنها است.

آشنایی با

پروتئین شیر

پروتئین مهمترین ماده در تشکیل توده عضلات شما هستند و کمبود آن شما را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.

مصرف پروتئین به ‌مقدار کافی برای سلامت استخوان‌ها، عضلات، سیستم گوارشی و کاهش وزن اهمیت زیادی دارد. منابع حیوانی اصلی‌ترین منبع دریافت پروتئین هستند و شیر مهمترین آنها است. نوشیدن شیر نه تنها به دریافت کلسیم بدن کمک می‌کند، بلکه مقدار زیادی پروتئین در آن وجود دارد که برای رشد و سلامت انسان ضروری است.

نوع پروتئین و اسیدآمینه‌های شیر، به نژاد گاو بستگی دارد

شیر 2 نوع پروتئین اصلی دارد. که در این مقاله قصد داریم  به تشریح آنها بپردازیم

 • پروتئین وی یا آب پنیر

نوعی پروتئین حلال در شیر هم وجود دارد که تنها 20 درصد از آن را تشکیل می‌دهد. پروتئین وی یا آب پنیر منبع غنی از اسیدآمینه‌های لوسین، والین و ایزولوسین است. مصرف این نوع پروتئین به کنترل فشار خون بدن کمک می‌کند و باعث عضله‌سازی و حفظ استحکام استخوان‌ها در کودکان و ورزشکاران می‌شود.

آشنایی با انواع پروتئین های شیر گاو و تحلیل خواص آنها
 • کازئین

80 درصد شیر از پروتئین غیرمحلول در آن، به ‌نام کازئین تشکیل شده است. کازئین خود نوعی پروتئین آلفا کازئین محسوب می‌شود .

کازئین توانایی بدن را در جذب کلسیم و فسفر افزایش می‌دهد. تحقیقات در زمینه تغذیه سالم نشان‌ می‌دهند، در صورتی‌ که مصرف پروتئین روزانه را از 15 درصد به 30 درصد برسانید، تاثیر زیادی بر کنترل وزن شما خواهد داشت.

مهمترین مزیت پروتئین شیر این است که می‌تواند شما را به ‌مدت طولانی سیر نگه دارد، اشتهای شما را کم کند و به تغذیه سالم شما کمک کند. نوشیدن شیر به مقدار کافی نه‌تنها استخوان‌ها را سالم نگه می‌دارد، بلکه سوخت‌وساز بدن شما را زیاد می‌کند و باعث چربی‌سوزی بدن می‌شود.

مقدار فسفات موجود در پروتئین کازئین به آن اجازه می‌دهد تا با کلسیم ارتباط داشته و نمک‌های کلسیم فسفات را تشکیل دهد. مقدار زیاد فسفات همچنین باعث می‌شود که شیر، مقدار بیشتری کلسیم محلول داشته باشد، بنابراین پروتئین‌های کازئین منبع فراوان‌تری از کلسیم هستند.

مفهوم واژه

پروتئین سرمی شیر گاو

برای اینکه بدانید سرم یا پلاسمای شیر چیست، ابتدا لازم است اجزای تشکیل‌دهنده شیر را بررسی کنیم. شیر ترکیبی از آب، چربی، لاکتوز، پروتئین‌ها و مواد معدنی است. مقدار کمی گاز، پیگمنت، آنزیم، ویتامین و فسفولیپید هم در شیر وجود دارد.

شیر را طی فرآیند اولترا فیلتراسیون از یک فیلتر مخصوص عبور می‌دهند و در نتیجه لاکتوز، ویتامین‌ها و مواد معدنی از چربی و پروتئین شیر جدا می‌شوند. به پروتئین و چربی باقیمانده از این فرآیند، سرم یا پلاسمای شیر می‌گویند.

مفهوم واژه

کنسانتره پروتئین شیر گاو

کنسانتره پروتئین شیر یا پودر پروتئین تغلیظ شده ماده‌ای است که در مقایسه با شیر مقدار بیشتری پروتئین وی و کازئین دارد. این ماده را از شیر خالص گاو تهیه می‌کنند و یک منبع طبیعی برای تامین نیاز بدنسازان، ورزشکاران، سالمندان و کودکان است.

از این ماده در تهیه شیر خشک، مکمل‌های رژیمی، غذایی، بدنسازی و انواع دسر استفاده می‌شود. پروتئین شیر در بدنسازی به حفظ و افزایش حجم عضلات ورزشکاران کمک می‌کند.

این محصول کاملا طبیعی و بدون هرگونه افزودنی درست می‌شود. هضم کنسانتره پروتئین آسان است، به‌همین دلیل این محصول برای تولید مکمل‌های غذایی کودکان و سالمندان کاربرد دارد.

Milk Labratory
_
آشنایی با آزمایشگاه شیر
_

آیتمهای مدنظر شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان درخصوص مشخصات کیفی شیر خام استاندارد برای تحویل به کارخانجات لبنی مطابق با معیارهای اداره دامپزشکی و بهبود کیفیت شیرعبارتند از….(ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز