brucellosis
_

آشنایی با بروسلوز ، تب مالت ، بیماری کشنده با 11 نام مختلف در دنیا

آشنایی با بروسلوز 

بیماری با 11 نام متفاوت

بروسلوز ( brucellosis) یا تب مالت یا سقط جنین واگیر از جمله بیمارهاي مشترك انسان و دام است که توسط باکتریهاي خانواده بروسلا ایجاد میشود. عامل بیماري بروسلوز براي اولین بار در سال1887 توسط یک پزشک انگلیسی به نام دیوید بروس ازطحال سربازي که در اثر تب مالت یا تب مدیترانه اي مرده بود ، جدا گردید.

او این باکتري را بروسلا ملیتنسیس نامید. ده سال بعد، یک دامپزشک دانمارکی به نام فرد ریکبنگ، بروسلا ابورتوس را از جنین سقط شده گاو جدا نمود. براي اولین بار در سال1932 وجود بروسلوز در انسان توسط کارشناسان انستیتو پاستور مشخص گردید. دلپی و کاوه در سال 1944 در موسسه رازي به وسیله کشت از شیردان یک گوساله سقط شده بروسلا ابورتوس را جدا کردند.

در سال1950 در یک واگیري سقط جنین در میشهاي اطراف اصفهان وجود میکروب بروسلا ملیتنسیس در جنینهاي سقط شده و همچنین شیر میش هاي آن ناحیه توسط موسسه رازي به اثبات رسید.

سرباز

اسامی مختلف این بیماری عبارتند از:

Human Disease

 • Malta Fever
 • Undulant Fever
 • Mediterranean Fever
 • Rock Fever of Gibraltar
 • Gastric Fever

Animal Disease

 • Bang’s Disease
 • Enzootic Abortion
 • Epizootic Abortion
 • Slinking of Calves
 • Ram Epididymitis
 • Contagious Abortion
brucellosis
_

طریقه سرایت بروسلوز 

در گله گاو شیری

میکروب بروسلا ابورتوس اکثراً از طریق دهان یعنی در اثر تغذیه مواد غذایی و آب آلوده به میکروب و یا لیسیدن جنین سقط شده و یا جفت آلوده و ترشحات تناسلی آلوده گاوهای بیماری که در عمل وجود دارند به گاوهای سالم منتقل می‌شود.

البته بدلیل اینکه این میکروب قدرت تهاجمی بالایی دارد قادر است از طریق نفوذ به پرده‌های مخاطی بینی و گلو، چشم، دستگاه تناسلی و ادراری، مجرای سرپستان، بافت پستانی، پوست خراشیده و یا زخم شده و حتی پوست سالم باعث بیماری دام شود.

brucellosis
_

آشنایی با علایم هشدار دهنده  بروسلوز 

در گله گاو شیری

مهمترین علامت بیماری بروسلوز در گاو ماده سقط جنین در ماه‌های پنجم آبستنی به بعد است که اکثراً سقط جنین همراه جفت‌ماندگی خواهد بود .

دقت کنید که جنین سقط شده و ترشحات رحمی حاوی تعداد زیادی میکروب می‌باشد که از این طریق سایر دام‌های دامداری را آلوده می‌کند.  ممکن است چند گوساله نیز زنده متولد شوند ولی این گوساله‌ها خیلی ضعیف هستند و ممکن است بعداً به اسهال سفید مبتلا شوند.

به هرحال دام ماده بیمار بندرت بیش از یکبار سقط می‌کند و در آبستنی بعدی معمولاً گوساله ظاهراً سالمی را متولد خواهد کرد؛ ولی باید توجه داشت که دام‌های مبتلا به بروسلوز حتماً به بیماری «ورم پستان» ناشی از بروسلا مبتلا خواهند شد و در سرتاسر دوره شیردهی بطور متناوب یا دائم تعداد زیادی میکروب را از راه شیر دفع می‌نمایند و شیر آنها نیز سالم به نظر می‌رسد و اگر این شیر به صورت خام توسط انسان مصرف شود یا برای تغذیه گوساله‌ها استفاده شود باعث بیماری خواهد شد.

پرده‌های جنینی (جفت) دام ماده‌ای که سقط کرده دارای علائمی می‌باشد که می‌تواند ما را در شناخت سریع بیماری یاری کند؛

جفت دام سقط کرده معمولاً براحتی دفع نمی‌شود و نیاز به استفاده از دارو دارد. جفت معمولاً متورم بوده و از حالت طبیعی کمی تیره‌تر به نظر می‌رسد و ظاهری شبیه چرم پیدا می‌کند.

بیماری بروسلوز در گاو نر باعث تورم قسمت‌هایی از دستگاه تناسلی مانند اپیدیدیم (مخزن جمع آوری منی در بیضه) می‌شود که می‌تواند به وسیله جفتگیری دام ماده را نیز آلوده کند.

brucellosis
_

آشنایی با واکسن  بروسلوز 

 

واکسن بروسلا سویه ایریبا  که محصولی از واکسن و سرم‌سازی رازی است، به 2 شکل ذیل موجود میباشد:

 1. «واکسن بروسلوز گوساله ایریبا (دز کامل)» 
 2. « واکسن بروسلوز گاو بالغ ایریبا (دز کاهیده)»
دوز
آشنایی با بروسلوز

آشنایی با بروسلوز ، تب مالت

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز