آشنایی با مدیریت آخور و سیستم اسکوربندی در آن

آشنایی با مدیریت آخور و سیستم اسکوربندی در آن

تکنیکهای کاهش هزینه در مدیریت گله گاو شیری با تمرکز بر آشنایی با مدیریت آخور و سیستم اسکوربندی آن در واقع ، کسب مهارت آماده‌سازی، مدیریت و ارزیابی جیره‌ خورده شده توسط گاو شیری است.

مدیریت آخور تضمین این مسئله است که گاوها دقیقا جیره ای را بخورند که شما معین کرده اید. گاوها عمدتا پوزه خود را برای پیدا کردن خوراکی خوب داخل جیره خود می کنند. اما این کار موجب جداسازی خوراک و بهم ریختگی نسبت علوفه در برابر کنسانتره می شود که زیان های متعددی از جمله کاهش توانایی هضم در گاو و در نتیجه افزایش احتمال بروز اسیدوز شکمبه ، افزایش احتمال بیماری های متابولیک در گاو  و حتی باعث کاهش درصد چربی شیر تولیدی میشود.

بیماری های متابولیک

_

اسیدوز و تاثیر آن بر فحلی

_

مطابق با آسیب شناسی های بعمل آمده توسط تیم فنی شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان، دام های پرتولیدتر توانایی بیشتری در جداکردن خوراک نسبت به بقیه دام های موجود در گله دارند.

پیشتر از این به اهمیت گروه بندی دام ها بر اساس جثه بدنی اشاره کرده ایم. گروه بندی دام ها به کاهش جداسازی جیره و در حقیقت مدیریت آخور  کمک خواهد کرد.

چه ارتباطی مابین  گروه بندی گاوهای شیری و مدیریت سرانه آخور وجود دارد؟

گاوهایی که در گروه بندی قرار میگیرند ، خصوصیات رفتاری آنها تغییر می کند و قوی یا ترسو بودن آنها در زمان مصرف غذا مشخص می‌شود. قلدر و قوی بودن گاوها به عواملی مانند اندازه، سن و.. وابسته است.

رقابت زیادی پس از برگشت از شیردوشی و هنگامی که غذای تازه تحویل داده می‌شود وجود دارد. در یکی دیگر از موارد مهمی که بایستی در مدیریت آخور به آن توجه کرد آن است که در نسبت اندازه گروه دام با طول آخور و نحوه دستیابی به خوراک نباید محدودیتی وجود داشته تا گاوهای ترسو نیز بتوانند خوراک مورد نیاز خود را مصرف کنند

آیا نحوه خوراک دهی گاوها تاثیر گذار است و اهمیت خاصی دارد؟

بلی ، خوراک دادن گاوهای پرتولید در واقع «راندن بین خطوط» است که آن خطوط عبارتند از مقدار کافی از الیاف موثر فیزیکی و جداکردن علوفه های پر NDF. اگر مقدار زیادی علوفه با قطعات بلندتر وجود داشته باشد، گاوها قطعا مقدار بیشتری جدا خواهند کرد.
میتوان این چنین نتیجه گیری کرد که  گاوها جداکننده های ماهری  هستند. گاوها قطعات بلندتر را جدا کرده (به ویژه آنهایی که حاوی ساقه هستند) و ذرات ریز را می خورند.

خصوصا یونجه خشک  جزء آن دسته از علوفه هاست که به سادگی جدا می شود. همچنین ، ذرت سیلویی خشک و درشت خرد شده نیز می تواند به راحتی به وسیله گاو جدا شود.

چه عواملی در طول عمر خوراک آخور تاثیر گذارند و یا باعث خوش خوراکی آن میشوند؟

 1. غذاهای تخمیری که دارای pH پایینی هستند (مثل سیلوی ذرت) طول عمر خوراک آخور را افزایش می‌دهند، زیرا اسیدهای آلی در این خوراک‌ها مانع رشد کپک‌ها و قارچ‌ها می‌شوند.
 2. تغذیه TMR به دفعات مکرر،
 3. وجود سایه در محل خوراک‌دهی دام‌ها و
 4. اضافه کردن برخی از  افزودنی‌ها که حاوی اسید پروپیونیک هستند منجر به کاهش سرعت گرم شدن خوراک شده و باعث افزایش خوش‌خوراکی میشوند .
 5. افزودن آب در هوای گرم، سرعت گرم شدن TMR را افزایش می‌دهد!!!
توصیه های متخصصین تغذیه
برای به حداقل رساندن جداسازی جیره

 

یکی از ایرادهای تغذیه خوراک به‌صورت TMR، جدا کردن خوراک به‌وسیله گاوها است.

گاوها، همه آنچه که در واحد دامداری شما با یکدیگر مخلوط کرده‌اید، نمی‌خورند. و تنها ۷۴٪ از ذرات بلند مخلوط شده را مصرف خواهند کرد.

 

 • افزایش تعداد خوراک دهی به دام و تلفیق خوراک در مدیریت آخور موجب کاهش جداسازی خوراک و به تبع آن افزایش مصرف علوفه باکیفیت توسط دام می شود.
 • فرآیند فرآوری علف خشک و سیلو، بررسی دستگاه یونجه خردکن به منظر تیز بودن تیغه های آن به گونه ای که ساقه و برگ بزرگی را باقی نگذارد.
 • جلوگیری از تغذیه جیره ها با منبع بیش از یک سوم بلندتر از ۱۰ سانتی متر
 • گروه بندی دام ها مطابق با جثه بدنی آنها انجام گیرد
نکات مهم در مدیریت آخور
 • از علوفه‌هایی با کیفیت بالا استفاده کنید تا گاوها به مصرف علوفه‌های بلندتر تشویق شوند
 • اگر عمل جداسازی اتفاق می‌افتد، افزودن بافر می تواند احتمال ابتلا به اسیدوز را کاهش بدهد
 • قبل از اضافه کردن علوفه به TMR، آن را به قطعات 2/54 تا 8/08 سانتی‌متری تبدیل می‌کند تا اندازه ذرات مطلوب باشد
 • فرآوری سیلوی ذرت می‌تواند فیبر موثر بیشتری را به TMR اضافه کند و خوش‌خوراکی را افزایش دهد که در نتیجه عمل جداسازی را مشکل خواهد کرد
تنظیم هیلاژ

 در زمان درست کردن هیلاژ،پیشنهاد میشود که  تنظیم طول دستگاه خرد کن را تغییر دهید به‌نحوی که اجزای خوراکی بیشتری در جعبه میانی جمع گردد (۴۰ تا ۶۰%)

شیوه خوراک دهی

پیشنهاد میشود چندین نوبت در روز به دام‌ها خوراک بدهید (TMR اضافی و تازه را در مخلوط کن نگهدارید تا بعدا به طریق دیگری استفاده شود و مجبور نشوید دوباره در TMR از آن استفاده کنید)

برای مخلوط شدن بهتر و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار، به TMR آب و یا ملاس اضافه کنید؛

اگر اندازه ذرات در TMR بدون علوفه مناسب‌تر است، بخشی از علوفه خشک یا تمام آن را از TMR خارج کنید

Scoring system
_

سیستم اسکوربندی آخور

اسکوردادن به آخور، زمانی رخ می‌دهد که یک تخمین چشمی از آنچه در آخور باقی‌مانده صورت گرفته و ثبت می‌شود. آخور خوراک می‌تواند از ۰ تا ۵، امتیازبندی شود:

 • اسکور ۰ : نماندن خوراک در آخور
 • اسکور ۱ : کمتر از 5 درصد از خوراک به نحوی پراکنده باقی مانده است.
 • اسکور ۲ : 5 تا 10 درصد به صورت لایه ای سطحی باقی مانده است
 • اسکور ۳ : لایه ای به اندازه ی 5 تا 7.5 سانتی متر باقی مانده است.
 • اسکور ۴ : لایه ای بیش از 7.5 سانتی متر باقی مانده است.
 • اسکور ۵ : خوراک دام ها استفاده نشده است.

تشریح سیستم اسکوربندی آخور

اسکور ۰ و ۱ بیانگر مصرف کم خوراک به وسیله گله است. گاوهایی که تمام آخور را از خوراک پاک می کنند یعنی مصرف خوراک کمی دارند بنابراین در مدیریت آخور باید به میزان ۵ درصد و یا حتی بیشتر به میزان خوراک افزوده شود و آخور به اسکور ۲ برسد. در صورتی که میزان خوراک به ۵ درصد برسد، باید علوفه خشک و برنامه غذایی دوباره بررسی شود.

اسکور 2 هنگامی ایده آل است که تغذیه در مدت نیم تا یک ساعت مصرف شود.

اسکور ۳ بیانگر مصرف زیاد خوراک است و باید میزان خوراک به اندازه ۵ درصد کم شود. در این شرایط، باید ماده خشک علوفه و برنامه خوراک برای یافتن علت اضافه آمدن غذا بررسی شود .اصولا، قدیمی، فاسد یا مخلوط کردن اشتباه خوراک، موجب باقی ماندن غذا در اسکور ۳ می باشد.

اسکور ۴ و ۵ بیانگر اختلال مهمی در سیستم تغذیه ای دام ها است.

همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که علیرغم نکات گفته شده باید دقت کرد که شرایط آب و هوایی و عوامل دیگر نیز ، موجب تغییر مصرف روزانه دام خواهد بود  این موضوع هم ،می تواند موجب تغییر در مصرف خوراک جیره گاو شود.

تعیین روزانه اسکور در مدیریت آخور موجب یافتن مشکلات مربوط به جیره غذایی، ماده خشک علوفه و کیفیت علوفه است. تجزیه و تحلیل و پایش یافته ها می تواند موجب دستیابی به نتایج مطلوب گردد.

designing
_

طراحی صحیح آخور

 

 

کف آخور خوراک باید مسطح و شیبدار باشد تا مانع تجمع خوراک در یک قسمت، ایجاد منافذ مرطوب، رشد باکتریایی و یا بوی نامطبوع گردد. تحقیقات در این زمینه نشان داده است، وقتی سطح آخور با یک لایه سیمان نرم درزگیری شود، مصرف ماده خشک توسط دام‌ها به اندازه ۴۵۴ تا ۱۳۶۲ گرم افزایش می‌یابد.

تمیز کردن و یا خارج کردن باقیمانده خوراک از روی یک سطح صاف، آسان‌تر است. با گذشت زمان، چون غذاهای اسیدی آخور را خراب می‌کنند و سطح زبر می‌شود، پس از مدتی آخور غذا خراب می‌شود.

آشنایی با مدیریت آخور و سیستم اسکوربندی
باید و نباید های فضای آخور
 • درنظر گرفتن فضای آخور کمتر از 40/64 سانتی‌متر برای هر گاو در آخور خوراک، مصرف خوراک را محدود می‌کند. نکته نگران‌کننده این است که، اگر همه فضای آخور پس از شیردوشی و یا زمان ماکزیمم مصرف خوراک بلافاصله پر شود، گاوهای جوان‌تر و ترسو، پای آخوری می‌آیند یا خیر؟ طرح و سرعت سالن شیردوشی ، این عامل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • طرح اصطبل (به‌صورت سه ردیفی و جایگاه‌های انفرادی ۶ ردیف) به فضای آخور اضافی نیاز دارند، زیرا در این جایگاه‌ها در مقایسه با اصطبل‌های ۲ یا ۴ ردیف فشار گاو برای هر 30/4 سانتی‌متر بیشتر است.
 • عامل دیگر، جمع شدن یا تجمع در اصطبل‌های بسته است. ۱۰٪ تجمع (۱۰٪ گاو بیشتر نسبت به اصطبل بسته) عادی است، اما فضای در دسترس در آخور خوراک کاهش می‌یابد. تعداد بیش از اندازه به میزان ۲۰ تا ۵۰٪، مصرف ماده خشک و آسایش دام را کاهش می‌دهد.
 • ارتفاع سطح آخور خوراک می‌تواند از پاهای جلویی گاو 10/16 تا 20/32 سانتی‌متر بلندتر باشد. در پای آخور (جایی که گاو می‌ایستد) پله قرار ندهید، زیرا این حالت راحتی گاو را کم می‌کند و مانع جابه‌جایی یا حرکت مدفوع می‌شود
سیستم روشنایی و نور فضای آخور
 • در گاوهایی که در طول دوره زمستان، یعنی وقتی که طول روز کم است، ۱۶ ساعت بیشتر نور دریافت می‌کنند، تولید شیر به میزان ۵ تا ٪۷ افزایش پیدا خواهد کرد.
 • وقتی گاوها در معرض نور اضافی قرار می‌گیرند، مصرف ماده خشک افزایش می‌یابد تغییرهای هورمونی و مصرف ماده خشک، در افزایش تولید شیر نقشی مهم دارند.
طراحی و نقشه آخور
 • ارتفاع گردن (از سطح داخلی آخور تا بالای دیوار آخور) باید 53/34 سانتی‌متر باشد.
 • دیوار آخور باید 20/32 سانتی‌متر پهنا داشته باشد تا به بستن گردن و یا نگهداری حیوان کمک کند. فاصله دیوار آخور تا نرده گردن باید 68/58 سانتی‌متر باشد یا این که ارتفاع نرده گردن از سطح داخلی آخور ۱۲۲ سانتی‌متر است.
 • کف آخور 10/16 تا 15/24 سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین است تا حیوان بتواند حالت چرا داشته باشد. اگر از گردن گیر خودکار استفاده می‌شود، ۲۰٪ کج کردن آن این امکان را به گاو می‌دهد که به آسانی از خوراک مصرف کند.
 • میله گردن را می‌توان از لوله ساخت، کابل با طناب سیمی سبب خراشیده شدن یا بریدن گردن حیوان در زمان تراکم زیاد می‌شود. لوله‌ها پشتیبانی‌کننده باید 243/2 سانتی‌متر فاصله داشته باشند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز