آغوزخانه و بهاربندهای گاوداری چه ویژگیها

آیا میدانید

آغوزخانه و بهاربند ها چه ویژگیها و آیتمهای مهمی باید داشته باشد؟

دسته بندي هاي دام، براساس سن و اندازه شكم صورت مي گيرد و برهمين اساس، بهاربندهاي متعددي تعريف مي شود (آغوزخانه- گوساله داني – 3تا6 ماه – آماده تلقيح – آبستن – زايشگاه -…)

آشنایی با خصوصیات مهم

آغوزخانه در مزارع پرورش گاو شیری

آغوزخانه بایستی یک محیط بسیار تمیز با تهویه خوب و دمای حد وسط و ثابت بین  20 تا 25 درجه  باشد. در تابستان از وسایل خنک کننده و فن ها استفاده شودو در زمستان از بخاری، با بستری از کاه و کلش بسیار عمیق تا گوساله احساس آرامش و آسایش داشته باشد.

نکات مهم:

از نظر نور بایستی از روشنایی کامل برخوردار بوده و همچنین قابلیت شستشو داشته باشد .تنوع این جایگاه بسته به ابعاد گاوداری میتواند شامل  یک باکس جهت گاوداری هایی که زایمان محدود در سال دارند، باشد تا دامداری هایی که بزرگ که فضاهای خاص را در نظر گرفته اند.

قبل از انتقال گوساله به آغوزخانه بایستی شرایط بهداشتی آنجا بررسی  و ضدعفونی های لازم انجام گیرد .پس از انتقال گوساله به آغوزخانه ضدعفونی بند ناف انجام میگیرد و بلافاصله آغوزی که قبل از گاو مادر دوشیده اند و یا بطور مثال در دامداری هایی که از دستگاه پاستوریزاسیون آغوز استفاده میکنند ،آغوز را پس از دوشش پاستور و بعد فریز میکنند و بعد از آنکه گاو علایم زایمان را نشان داد سریعا آغوز پاستور شده و فریز شده را آنفریز کرده و به دمای بدن دام حول و حوش 37 تا 40 درجه میرسانند تا قابل استفاده شود.

آغوز بایستی حتما توسط پستونکهای مخصوص در یک ساعت اول تولد به گوساله خورانیده شود. بعضی از گوساله ها از خوردن آغوز سرباز میزنند. این گوساله ها گاها اقدام به مکیدن نمیکنند ،در این موارد چندین حالت وجود دارد:

آشنایی با اسیدوز ناشی از سخت زایی

امکان دارد این گوساله ها سخت زایی داشته اند و دچار اسیدوز سخت زایی شده باشند . در این حالت خون اینگونه گوساله ها اسیدی شده و دچار اختلال در مک زدن میشوند. در این گوساله ها بهترین کار آن است که توسط فردی خبره با شلنگ آغوز خوران حتما میزان اولیه و حیاتی آغوز به گوساله خورانیده شود

آغوزخانه و بهاربندهای گاوداری چه ویژگیها

بایستی احتیاط لازم در حین انجام کار انجام شود تا آغوز مستقیما در دستگاه گوارش  تخلیه و شوت شود و وارد دستگاه تنفسی نشود.

آشنایی با میزان حیاتی آغوز جهت گوساله

خوراندن آغوز از مهمترین اقدامات رسیدگی گوساله میباشد چرا که تقویت سیستم ایمنی و سلامت گوساله به آن بستگی دارد.

جهت دانستن مقدار آغوز مصرفی ، بهترین راه آن است که گوساله پس از خشک شدن و تمیز شدن توسط مادر وزن گردد معمولا گوساله ها 35 تا 45 کیلو بسته به وزن و تغذیه مادر، وزن خواهند داشت .مثلا تصور کنید گوساله ایی پس از تولد 40 کیلو میباشد ، لازم است طی 24 ساعت اول تولد (10 درصد وزن بدن)  یعنی 4 کیلو آغوز خورانده شود .

برخی گاوداران همه 4 کیلو را همان دفعه اول به گوساله خورانده و تا 24 ساعت بعد هیچ چیزی به دام نمیدهند . برخی دیگر این 4 کیلو را 2 قسمت کرده ، قسمت اول 2 کیلویی را آماده کرده و با پستانک به او میخورانند و 10 تا 12 ساعت بعد قسمت دوم را به دام میخورانند. و بعد هم شیر دادن.

مدت زمانی که گوساله را در آغوزخانه بایستی نگه داشت عملا بین 3 تا 5 روز است که بتوان مطمئن شد گوساله اسهال ندارد و قادر است سرپا بیاستد و پس از آن گوساله به باکسهای انفرادی (لانه سگی) انتقال میابد .

در آغوز خانه برای گوساله هایی که ضعیف هستند به همراه آب آنها یک قاشق مولتی ویتامین اضافه می کنند.

جهت شنیدن پادکست آموزشی در خصوص آغوز و آغوزخانه لطفا بر روی لینک کلیک فرمایید
آشنایی با تقسیم بندی بهاربند موجود در گاوداری
 • بهاربندهاي تازه زا

در اين بهاربند گاوهايي تازه زايمان كرده بودند قرار ميگرفتند و بمدت 48 ساعت مورد بازبيني قرار ميگرفتند كه جفت خارج شود در صورتيكه جفت خارج نشود عنوان جفت مانده در برنامه ثبت ميشود و اين دامها مستعد بيماريهايي مانند ورم ميشوند

 • بهاربندهای شکم اول
آشنایی با کلید واژه رقابت در گله

در اين دامداري دامهاي شكم 1 را به علت كوچكتر بودن جثه جدا ميكردند تا راحتتر بتوانند از خوراك استفاده كنند(بخاطر جنگ تعيين رهبر و محل در بهاربند )

 • بهاربندهای شکم دوم و بالاتر

در اين بهاربندها دامهاي شكم بالاتر از 1 قرار داشتند و بر اساس ميزان شير در بهاربندهاي مختلفي دسته بندي ميشدند كه از نظر خوراك مصرفي متفاوت بودند

 • بهاربند تليسه انتظار زايمان

تلیسه

در اين بهاربند تليسه هايي كه 8 ماه به بالا آبستن بودند قرار ميگرفتند و شرايط آنها مرتب مورد بررسي قرار ميگرفت كه تا زمان زايمان بتوانند دام را روي سكوي زايمان قرار دهند

 • بهاربند گاو انتظار زايمان

گاوهايي كه آبستن بالاي 8 ماه بودند به اين بهاربند منتقل ميشدند و وضعيت آبستني آنها مورد بررسي قرار ميگرفت تا زمان زايمان.

لطفا جهت آشنایی با  ویژگیهای خاص بهاربند فری استایل دوره انتقال  اینجا کلیک فرمایید.

آشنایی با آغوزخانه در گاوداری

.  آغوزخانه

در اين بخش دامهاي تازه متولد شده را نگهداري مي كردند كه از لحاظ جسماني نياز به دما و رطوبت مشخص و نگهداري ويژه داشتند و تا مدت چند روزدام در اين بخش باقي مي ماند و شير آغوز ميخورد

آشنایی با گوساله دانی در گاوداری

    . گوساله داني

دامهاي تازه متولد شده بعد از آغوزخانه به اين بخش منتقل مي شدند و تا 3 ماهگي در اين بخش نگهداري ميشدند در ماه اول فقط شيرو بعد از آن غذاي پودري يا همان استارتر مورد استفاده قرار ميدادند

 

برای گوساله های تازه متولد شده وشیر نمی خورند باید دست را شست و انگشت خود را در دهان گوساله قرار داد تا آن را بمکد وقتی گوساله شروع به مکیدن کرد دست خود را داخل سطل شیر میکنیم تا گوساله همراه با مکیدن دست ما شیر را هم ببلعد اگر به این طریق گوساله شیر نخورد از سر پستانک استفاده کرده به این صورت که سر پستانک را داخل دهان گوساله کرده تا آن را بمکد وسپس سر گوساله را به سمت سطل شیر راهنمایی کرده تا گوساله همراه با مکیدن سر پستانک از طریق سوراخ هایی که در سر پستانک وجود دارد شیر را بخورد اگر به این صورت هم نتوانستیم به گوساله شیر دهیم از شلنگ برای خوراندن شیر استفاده می کنیم به این صورت که شلنگ را داخل دهان گوساله کرده و شیر را که در مخزنی مدرج است به گوساله میخورانیم.

گوساله ها با توجه به جثه در 10 روزگی به باکس های انفرادی دیگری در گوساله دانی منتقل میشوند که در آنجا روزی دو وعده شیر به همراه آب و کنسانتره به آنها داده میشود . بستر گوساله ها در باکس های انفرادی گوساله دانی در ابتدای ورود کاه است که پس از یک ماه آن را با تشک های مخصوص عوض می کنند

مکیدن انگشت توسط گوساله
فضای طرح توسعه در گاوداری

   . طرح توسعه گاوداري

در اين بخش بهاربندهايي كه در حال احداث بودند و نحوه ساخت به گونه اي كه بهاربندها در جهت خلاف باد و يا آفتابگير باشند همچنين در رابطه با شيب بستر كه دام قرار است در آن استراحت كند توضيح داده شد

محوطه ساخت خوراک و بخش انبار در گاوداری

  . محوطه ساخت خوراك

در اين بخش دستگاه خوراك ساز در مركز قرار گرفته بود و خوراكها در دو سمت وجود داشت در ابتدا طبق دستو ر مسيول تغذيه پرميكس ساخته ميشد و سپس به ساخت كنسانتره مي پرداختند و سپس براي بارگيري اماده مي كردند.

  . بخش انبار خوراك

در اين بخش خوراكهاي خريداري شده انبار و نگهداري ميشد و به ترتيب زمان خريد مورد استفاده قرار ميگرفت از  در اين بخش روزي سه بار تركيب خوراك در هر بهاربند داده ميشود و ارتباط بين اين بخش با بخش آمار و مدير توليد خيلي مهم است و تغيير در هر كدام از تركيب ها ممكن است روي توليد و آينده دامداري تاثير گذار باشد و لذا وجود پارامترهاي كنترلي در اين بخش الزامي است

سالن اتظار شیردوش و محوطه شیردوشی در گاوداری
 .  شيردوشي

در اين بخش دامها به ترتيب بهاربندهايشان براي شيردوشي مي آمدند به علت حساس بودن دامهاي تازه زا در شروع كار اول آنها شيردوشي مي شوند و سپس بقيه دامها دستگاه شيردوشي بصورت موازي دو رديف و دامها به ترتيب در باكسها كه بصورت مستقيم بود قرار ميگرفتند و سيستم پستاني ضدعفوني ميشد و سپس شيردوشي انجام ميشد در اين دستگاه اندازه گيري ميزان شير دام بصورت اتوماتيك روي صفحه مربوط به هر دام مشخص ميشد و با استفاده از پاكت پي سي اطلاعات ثبت و سپس به مديران انتقال داده ميشد.

شير ها براي انتقال به مخزن نگهداري و سپس بارگيري از سيستم خنك كننده عبور داده ميشد كه تا 20 درجه كاهش دما در اين بين اتفاق مي افتاد

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز