آفت‌کش‌ها و بارور کننده‌های زیستی

کشاورزی هوشمند مهندسی بی نهایت (قسمت چهارم)

آفت کش ها و بارور کننده های زیستی:

درراستای دستور اکید مدیریت محترم عامل شرکت آقای مهندس مختاریان و همگام با ستاد هوشمند سازی کشاورزی وابسته به سازمان تحقیقات آموزش و ترویج جهاد کشاورزی، واحد رسانه اینترنتی آموزش شرکت تعاونی، قصد دارد طی مقالات علمی متعدد به تشریح کشاورزی هوشمند بپردازد.

واحد رسانه اینترنتی آموزش در راستای رهنمودهای مدیریت عامل شرکت، قصد دارد طی مجموعه مقالات علمی به معرفی این تکنولوژی بپردازد.

آفت‌کش‌ها و بارور کننده‌های زیستی

در خصوص آفت‌کش‌ها و بارور کننده‌های زیستی مشکلاتی وجود دارد.

یکی از مشکلات اصلی آفت‌کش‌ها و بارورکننده‌های شیمیایی، حساسیت‌زا بودن آن‌ها است. علاوه بر این، آفت‌کش‌های شیمیایی، ضمن از بین بردن آفت‌ها، ممکن است به محصولات نیز صدمه وارد کنند. در مقابل این مشکلات، برخی از شرکت‌ها در حال ارائه‌ی راهکارهای زیستی برای جایگزینی آفت‌کش‌ها و بارورهای کننده‌های شیمیایی هستند.

کشاورزانی که از روش‌های زیستی بهره می‌برند معمولا ۲۰ تا ۳۰ درصد محصول بیشتری برداشت می‌کنند

برای مثال، از شفیره‌های کفش‌دوزک برای مقابله با شته‌ها (حشرات کوچکی که شیره‌ی گیاه را می‌مکند) استفاده می‌شود.

«کشاورزی پیشرفت‌گرا»

شرکت آلمانی Bayer در برنامه‌ای موسوم به «کشاورزی پیشرفت‌گرا»، به کشاورزان کمک می‌کند تا لانه‌هایی دائمی برای زنبورها برپا کنند که «هتل زنبورها» نامیده می‌شوند.

زنبورهایی که در این لانه‌ها زندگی می‌کنند می‌توانند عمل گرده‌افشانی را بهتر از هرگونه شیوه‌ی صنعتی به انجام برسانند.  بر اساس آمار ارائه شده توسط شرکت هلندی Koppert، کشاورزانی که از روش‌های زیستی بهره می‌برند معمولا ۲۰ تا ۳۰ درصد محصول بیشتری برداشت می‌کنند.

شایان ذکر است در مهرماه 1395 با همکاری تولیدکنندگان ایرانی و مساعدت شرکت بایر آلمان، تولید سموم شیمیایی تحت لیسانس این شرکت در کشور کلید خورده است.

مدیر بخش کشاورزی شرکت بایر درباره آثار مثبت تفاهمنامه فی مابین در توسعه همکاری‌های بین شرکت BAYER و سازمان حفظ نباتات کشور گفت:

حدود 80 درصد اثرگذاری سموم شیمیایی به ادوات و تکنیک کار برمی‌گردد که متأسفانه در ایران رعایت نمی‌شود.

محمود بروشان افزود: بزرگ‌ترین مشکلات سم‌پاشی در ایران به‌دلیل ماهر نبودن نیروی کار، قدیمی بودن ادوات و کالیبراسیون غلط سم‌پاش‌ها است.

وی خاطرنشان کرد:  بر اساس تفاهمنامه به امضارسیده، مقرر شد که کارشناسان فنی بایر در ماه‌های آبان و بهمن سال جاری در چهار استان تهران، شیراز، گلستان و آذربایجان نحوه سم‌پاشی صحیح و کالیبره کردن را به کارشناسان حفظ نباتات، کشت و صنعت‌ها و پیمانکاران امور سم‌پاشی آموزش دهند.

بروشان از همکاری شرکت بایر برای تحقق شعار “علم برای زندگی بهتر” با تولید محصول سالم‌تر خبر داد

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری برای ورود سم‌پاش‌های جدید و مدرن، رعایت اصول سم‌پاشی و نحوه صحیح آن باید در ایران انجام شود.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته شرکت بایر اقدام به توزیع رایگان پنج‌هزار دست لباس ویژه سم‌پاشان کرد،  اما با توجه به تعداد زیاد بهره‌برداران بخش کشاورزی انتظار می‌رفت از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای تجهیز بیشتر کارگران سم‌پاش اقدام شود که متأسفانه هیچ درخواستی ارائه نشد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز