پرورش گوساله شیری

آنچه دیگران در مورد پرورش گوساله شیری نمیدانند = تجربیات طلایی کارشناسان دامپروری ما

این مقاله شامل باید و نبایدهای پرورش گوساله شیرخوار است که حاصل  تجربیات طلایی کارشناسان دامداری  شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان میباشد ، که طی سالیان متوالی بدست آمده است.

نظافت روزانه باکسها

نظافت روزانه باکسها مبحث بسیار مهمی است که بایستی جدی گرفته شود . باکسها بهتر است روزانه در ساعات معینی توسط کارگر مخصوص تخلیه و شستشو شود. بهترین حالت آن است که به فرض اگر ما 20 عدد باکس داریم همیشه 10 راس گوساله داخل آنها باشد و یک درمیان باکسها خالی و ضدعفونی شوند.

باگاس سرمایه ملی که دود میشود

تاکنون تنها کاه را به عنوان بستر مناسب گوساله دانی میدانستند. اما امروزه باتوجه به قیمت روزافزون و بی سابقه کاه، صلاح در اصلاح نگرش و اتخاذ استراتژی مناسب جایگزینی مناسب برای کاه است. که میتوان به تنهایی یا امخلوطی از کاه و باگاس بستری استفاده نمود.

باگاس تفاله نیشکر است که پس از شربت گیری از ساقه نیشکر به شکل توده فیبر خشک باقی می ماند. این ماده میتواند  همچنین بعنوان جایگزین کاه در بستر گوساله دانی و همچنین سوخت مورد استفاده قرار گیرد یا با فعل و انفعالاتی به خمیر کاغذ، خوراک دام، اتانول و فورفورال (دارای مصرف پزشکی و داروسازی) و چندین فرآورده دیگر تبدیل شود.

سه کارخانه تولید شکر امام خمینی(ره)، دعبل خزاعی و امیرکبیر سالانه بیش از دو میلیون تن باگاس تولید میکنند که با هزینه ای بالغ بر 2 میلیارد تومان جمع آوری و در بیابان های اطراف کارخانه ها دفع شده اند. این ماده بدلیل داشتن مواد قندی و الکل پس از چند روز دچار خودسوزی شده و بتدریج دود شده و میسوزد.

با توجه به تولید فراوان باگاس در کشت و صنعتهای نیشکر خوزستان، باگاس نه تنها بهترین جایگزین جنگل های شمال کشور برای تولید کاغذ، بلکه ناجی این جنگل هاست

چیدمان رو به قبله باکسهای لانه سگی گوساله ها

قبلا اشاره کردیم که آغوزخانه چه ویژگیها و نکات مهمی بایستی داشته باشد و همچنین به نحوه تغذیه گوساله پس از زایش پرداختیم. چنانچه تمایل به مطالعه بیشتر دارید اینجا کلیک فرمایید.

دامهاي تازه متولد شده بعد از 3 تا 5 روز از آغوزخانه به اين بخش منتقل شده  و تا 3 ماهگي در اين بخش نگهداري ميشوند. در ماه اول فقط شيرو بعد از آن غذاي پودري يا همان استارتر مورد استفاده قرار ميگیرد.

اهمیت دارد که آب تازه فراوان در اختیار گوساله گذاشته شود و بایستی تلاش کرد که گوساله عادت بکند که با سطل شیر بخورد.

از آنجایی که این باکسها در فضای باز هستند بهترین حالت آن است که رو به جنوب و قبله بوده تا آفتاب گیر باشند.

خصوصا در استان اصفهان معروف است که روبه قبله بودن این باکسها بسیار خوب میباشد.  زیرا علاوه بر آفتاب روز ، در ظهر و بعدازظهر که هوا گرم میشود سایه انداز خوبی دارد که باعث میشود گوساله دچار استرس و تنش گرمایی نشود.

پرورش گوساله شیری

تغذیه گوساله با استارتر

دراین مرحله از پرورش گوساله که تقریبا از 3 روزگی تا نزدیک از شیرگرفتگی و یا از شیر گرفتگی در این  باکس ها هستند ، بایستی استارتر با پروتئین خوب و کیفیت عالی به گوساله خورانده شود.

کارشناسان ما پیشنهاد میدهند که تا 2 ماهگی به هیچ عنوان ، هیچ علوفه ایی خصوصا یونجه در اختیار دام قرار نگیرد و فقط از استارتر که جذب خوبی دارد استفاده شود و شیر تازه و آب هم که بایستی بصورت آزاد در اختیار دام باشد. شما میتوانید از کنسانتره استارتر گوساله تولید کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان استفاده نمایید. جهت مشاوره رایگان  لطفا اینجا کلیک فرمایید

عملا یک ساعت بعد از شیر دادن و یک ساعت قبل از شیر دادن بایستی آب را از دسترس گوساله خارج کرد تا در استفاده از شیر مطمئن باشیم .

در این زمان بهتر است از خمیرهای شاخ سوز ، مطابق با دستورالعملهای مندرج در محصول شاخ سوزی گوساله را انجام گیرد .

از مراقبتهای مهمی که بایستی در این دوره زمانی انجام گیرد مبحث اسهال و پنومونی گوساله است جهت آشنایی با عوامل ایجاد کننده اسهال در گوساله ها لطفا اینجا کلیک فرمایید

اگر گوساله تمایلی به خوردن کنسانتره نداشت چه باید کرد؟

احتمال دارد که تا هفته های اول گوساله اصلا تمایلی به خوردن کنسانتره نداشته باشد. که نبایستی نگران این موضوع بود. آرام آرام گوساله با مزه کنسانتره آشنا شده و شروع به خوردن خواهد کرد و سیستم گوارشی دام آداپته میگردد. درحقیقت شیر خوارگی و تغذیه گوساله با کنسانتره حالت سینوسی داشته و به مرور زمان که از مقدار شیر خورانده شده به گوساله کم میکنید بر میزان کنسانتره افزوده میشود.

در حقیقت تا 1 ماهگی شیر بصورت افزایشی بالا رفته و بعد از یک ماه در صورتیکه گوساله مشکلی از نظر سلامت نداشته باشد بسیار آرام میزان شیر را کم بکنید تا زمانیکه گوساله قادر باشد روزانه 1 کیلو کنسانتره را مصرف کند که علامتی است که میتوان گوساله را از شیر گرفت.

پرورش گوساله شیری

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز