گاوداران باید بهترین سیستم تغذیه را که بکار ببرند تا به بهترین شرایط مدیریت عملی گله ازنظر اقتصادی، برسند

آیا یک سیستم تغذیه برای همه گاوداران می‌تواند صحیح باشد؟

آیا یک سیستم تغذیه برای همه گاوداران می‌تواند صحیح باشد؟

_

کیفیت غذا و بالانس کردن جیره غذا برای بدست آوردن تولید بالا از نظر اقتصادی – سلامتی گاوهای رمه – تولیدمثل و بویژه تناسب و فراوانی در مصرف ماده خشک (DMI) مصرفی و بهترین حالت شکمبه برای هضم و حداقل مشکلات متابولیکی حیوان و بخصوص در رمه‌های بزرگ و با تولید بالا توسعه مدیریت تغذیه ازنظر اقتصادی با دقت و در کمال سازگاری برای آینده و …همه و همه، بهترین شرایط مدیریت عملی گله ازنظر اقتصادی را مهیا میکند.

از آنجا که گاوداران در تولید شیر سعی دارند که بیشتر شیر تولید کنند و تولید متوسط روزانه را بالا ببرند دو نکته مهم اساسی یعنی اولا حداکثر ماده خشک DM- ثانیا بالانس در جیره روزانه موردتوجه باید قرار گیرد.

در روش TMR شیر بیشتری حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم تولید خواهد شد ولی باید توجه داشت که کلید موفقیت این تولید اضافی، آشنایی با  مدیریت روش TMR است.

قبلا اشاره کرده که TMR معایبی دارد. یکی از مهمترین عیب‌ها اینکه بیش از یک فرمول به گاو داده می‌شود زیرا که: گروه‌بندی در رمه‌ها وجود دارد و بر اساس شیردهی مدیریت تغذیه پیاده می‌شود. (گروه‌بندی در رمه‌ها خود مطلب خاص و جداگانه‌ایست که بر اساس شیردهی و وضعیت بدنی یا دلایل دیگر ( گروه زایمان ۱ و غیره) معمول است لازمه این گروه‌بندی تسهیلات و بهاربندهای کافی لازم است که می‌توان گاوها را جابجا کرد و در عین حال نیروی کار کافی برای تغذیه و اندازه‌گیری و دادن غذا لازم است.)

نکته پیشنهادی :

پیشنهادات در مورد گاودارانی که با روش TMR (مجموع مخلوط جیره) گاوهای خود را تغذیه می‌نمایند در گاوداری‌ها بخصوص در گاوداری‌های بزرگ گروه‌بندی می‌نمایند و معمولا سه گروه کم شیر – وسط شیر – پر شیر در این گروه‌بندی اگر دقت شود اختلاف تولید در هر گروه اجتناب‌ناپذیر است.

برای مثال در یک گاوداری مطالعه کردم و با آمار بخش فنی تعاونی در گروه پر شیر بالای ۴۰ کیلوگرم اختلاف تا ۱۸ کیلوگرم مشاهده شد و ازطرفی ملاحظه می‌شود که در همین گروه ازنظر روزهای شیردهی (DIM) دوره پیک ۹۰ روز وسط شیر تا ۱۸۰ روز و آخر شیر تا ۳۰۰ روز حال در این شرایط چه روش تغذیه باید داشته باشیم که به تولید صدمه نخورد.

سیستم تغذیه برای همه گاوداران

امتیازات روش TMR

1- در روش TMR چون با علوفه همراه است گاو علوفه می‌خورد و امتیاز بسیار جالبی است زیرا که مطمئن می‌شویم که گاو علوفه خورده است (یونجه – ذرت علوفه)

۲- در این روش گاو خوب غذا می‌خورد و درنتیجه مصرف ماده خشک بالا می‌رود DM بخصوص بعد از زایمان که دوره خشکی را در شرایط خاص خودش گذرانده است و دارد مرحله جدید بخصوص ۹۰-۱۲۰ روز در پیک می‌شود.

3- چون در TMR رطوبت کافی وجود دارد و ازطرفی تحت کنترل است بنابراین حداکثر توجه ازنظر وزن غذای مصرفی را شامل می‌شود.

۴- گاو در طول روز جیره بالانس شده TMR را بطور مقادیر کم در دفعات می‌خورد. فعالیت میکروارگانیسم‌ها در معده و همچنین PH شکمبه در حد خوبی است و تجربه نشان داده که از روش غیر TMR که همان جداگانه علوفه و کنسانتره داده می‌شود بمراتب بهتر است.

۵- گاو معمولا در غذا خوردن عادت دارد که انتخاب کند (باصطلاح SORT کند) ولی در روش TMR انتخاب نمی‌کند و چون مخلوط می‌خورد انتخابی در کار نیست. و بخصوص در رمه‌های بزرگ گاوها غذای بالاتری مصرف می‌کنند و درنتیجه تولید بهتر و درآمد بیشتر.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز