اثرات پنهان گاوداریها بر سلامت عمومی

اثرات پنهان گاوداریها بر سلامت عمومی

اثرات پنهان گاوداریها بر سلامت عمومی و محیط زیست،نقش آنتی بیوتیکها و مواد شیمیایی در آن

رشد فعلی و مورد انتظار جمعیت جهان، افزایش تولید پروتئین حیوانی با کیفیت بالا را الزامی می کند. مزارع پرورش گاو شیری یکی از راههای مهم تأمین این نیاز برای تأمین تقاضای فزاینده شیر بخصوص در کشورهای در حال توسعه تلقی می شود. تمرکز بر روی تلاقی و افزایش بهره وری گاوهای شیری، علاوه بر افزایش تولید شیر، همچنین منجر به افزایش استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی، به طور عمده آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد انگلی شده است.
باقیمانده این مواد شیمیایی زراعی، اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند به محیط نشت کند، و بر روند طبیعی، تنوع زیستی و حیات خاک تأثیر بگذارد. بهداشت عمومی همچنین می تواند به دلیل باقی مانده در شیر و گوشت، به ویژه در کشورهایی که کنترل کیفیت کافی غذا ندارند، تحت تأثیر قرار گیرد.
این فرایندها به تهدید جهانی در حال افزایش برای سلامتی انسان و دام توسط میکروب های چند مقاوم کمک می کند. این مقاله در مورد تفاوت ها و شباهت های مزارع پرورش گاو شیری، و تأثیر آن بر سلامت عمومی و محیط زیست،بحث می کند،و تاکید آن بر استراتژی هایی که در طول پروژه تبادل E Motive برای کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها  و سایر مواد شیمیایی در دامداری استفاده شده است میباشد.
راه حل های پیشنهادی شامل بالا بردن آگاهی در مورد خطر آنتی بیوتیک ها و تأثیر آنها بر کیفیت غذا و اجرای رویکرد پنج لایه کشاورزی دام طبیعی برای کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها و سایر مواد شیمیایی است. این روش مبتنی بر بهبود مدیریت حیوانات و دامداری ها، احیای مجدد دانش دامپزشکی قومی و استفاده از گیاهان دارویی، بهبود ژنتیکی از طریق استفاده استراتژیک از نژادهای محلی، استقرار سیستم های کنترل کیفیت در زنجیره لبنیات و موارد دیگر است.

معرفی

امروزه برنامه های توسعه گاوداری ها با هدف افزایش بهره وری حیوانات از طریق تلاقی با نژادهای پرمحصول یا معرفی آنها، به ویژه گاوهای هولشتاین فریزیان (HF) آغاز شده است.
با ادامه تلاقی، آنها به تدریج جایگزین نژادهای گاو محلی می شوند که شیر کمتری تولید می کنند اما بهتر با محیط محلی سازگار هستند. علاوه بر این، نژادهای محلی اهداف مختلفی را تولید می کنند، از جمله تولید شیر، گوشت، کشش و کود برای کوددهی مزارع. این استراتژی مشترک برای جایگزینی نژادهای گاو محلی با گاو HF به عنوان \”Holsteinization\” در تولید محصولات لبنی نیز شناخته می شود
تمرکز بر روی تلاقی و افزایش بهره وری گاوهای شیری همچنین منجر به افزایش استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی، عمدتا آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد انگلی می شود. باقیمانده این مواد شیمیایی زراعی به محیط وارد می شود و بر روند طبیعی و زندگی خاک تأثیر می گذارد.
بهداشت عمومی نیز به دلیل باقی مانده در شیر و گوشت، به ویژه در کشورهایی که کنترل کیفیت کافی غذا ندارند، تحت تأثیر قرار می گیرد
همچنین شواهدی از افزایش جهانی میکروب های چند مقاوم به دلیل استفاده گسترده و نامناسب از آنتی بیوتیک ها وجود دارد و استفاده از آنتی بیوتیک ها در تولیدات دامی، از جمله گاوداری، از عوامل موثر در این امر است . استفاده از آنتی بیوتیک در تولید حیوانات یک مسئله جهانی است و فقط در کشورهای در حال توسعه نیست.
مقاومت آنتی بیوتیکی توسط باکتری ها با استفاده از استراتژی های مختلف ژنتیکی مانند تولید آنزیم های مخرب برای خنثی سازی آنتی بیوتیک ها ایجاد می شود. جهش، به طوری که داروها نمی توانند اهداف خود را تشخیص دهند.
پمپاژ آنتی بیوتیک ها از سلول (جریان) ایجاد \”بیوفیلم\” بنابراین آنتی بیوتیک ها نمی توانند به آنها برسند. و ایجاد بای پس است تا باکتریها بدون آنزیمهای مورد هدف آنتی بیوتیکها فعالیت کنند
چالش رو به رشد مقاومت ضد میکروبی عمدتا به دلیل استفاده زیاد از آنتی بیوتیک ها در مراقبت های بهداشتی انسان و در دسترس بودن آنها، همچنین در کشورهای پیشرفته است .
از دیگر عوامل موثر در این زمینه می توان به استفاده زیاد از آنتی بیوتیک ها در تولید حیوانات و سویه های چند مقاوم میکروب ها در دامپروری در سراسر جهان اشاره کرد. یک بررسی علمی اخیر در انگلستان نشان می دهد، اگر هیچ راه حلی پیدا نشود، میکروب های چند مقاوم منجر به یک بحران جهانی با مرگ بیشتر انسان در 20 سال خواهد شد.
تشدید تولید حیوانات نیز تأثیر بسزایی در محیط زیست داشته است. از دست دادن تنوع زیستی در حال حاضر ویرانگر است. یکی از دلایل عمده این پدیده از بین رفتن زیستگاه و اصلاح آن در نتیجه تشدید اقدامات کشاورزی است .

نتیجه گیری

افزایش آگاهی در مورد مشکل مقاومت به آنتی بیوتیک، از جمله ارتباط با تولید دام و تأثیر موجودیت کلی مواد شیمیایی کشاورزی و تأثیر آنها بر بهداشت محیط، حیوانات و انسان از اهمیت بالایی برخوردار است.
علیرغم تفاوت در تولید شیر، مشکلات زیست محیطی در همه کشورها رخ می دهد، در حالی که سلامت عمومی به ویژه در کشورهایی که کنترل کیفیت غذای نامناسب (شیر و گوشت) دارند، تهدید می شود.
بنابراین، برای تهیه محصولات لبنی  برای این کشورها، برنامه های کنترل کیفیت شیر ​​مورد نیاز است.
همچنین می توان نتیجه گرفت که سیاست های مزارع پرورش گاو شیری که فقط به بیشترین بهره وری در هر حیوان در سال توجه دارند می تواند منجر به کاهش سلامت دام، افزایش استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی، تأثیرات منفی بر محیط زیست و تأثیرات منفی بر کیفیت شیر ​​و به تبع آن، سلامتی انسان شود.
تجدید حیات داروهای دامپزشکی قومی و استفاده از گیاهان دارویی می تواند یکی از راه های کاهش مصرف آنتی بیوتیک و کاهش استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی باشد، همانطور که تجربیات هند نشان می دهد. یافته مهم دیگر این بود که – برای تولید لبنیات سالم – حیوانات باید از نظر ژنتیکی با محیط خود سازگار باشند. این بدان معنی است که علاوه بر تلاقی استراتژیک، یک برنامه اصلاح نژاد مناسب برای نژادهای محلی نیز باید همراه با مدیریت بهتر حیوانات و مزرعه اجرا شود.
solution
_

راه حلهای پیشنهادی

_
آگاهی و سیاستگذاری

آگاهی محققان، سیاست گذاران و سازمان های غیردولتی را درمورد نیاز به بهبود مقدار شیر همراه با کیفیت شیر ​​افزایش دهید. آگاهی را در مورد ارتباط بین روشهای تولید لبنیات و کیفیت شیر ​​افزایش دهید.

اطلاعاتی در مورد میزان فعلی باقی مانده از آنتی بیوتیک ها و سایر مواد شیمیایی کشاورزی در محصولات لبنی و همچنین خطر آنها بر سلامت انسان و محیط زیست ارائه دهید.

تجدیدنظر یا سیاست های مربوط به فروش آنتی بیوتیک ها و سایر مواد شیمیایی زراعی را مورد بررسی قرار دهید.

بهبود مدیریت حیوانات و دامها

تولید لبنیات به طور عمده از طریق بهبود مدیریت حیوانات، از جمله بهبود تغذیه، آب، روش های مسکن و کنترل انگل.

تقویت مدیریت محیط زیست مدیریت مزرعه با مدیریت موثر کود، حاصلخیزی خاک و بسته شدن مواد معدنی (نیتروژن و فسفر)

دارو های دامپزشکی
احیای دانش سنتی در مورد داروهای گیاهی، آموزش دامپزشکان و دامداران، و ایجاد توجیه علمی در مورد روش های درمانی و روش های مربوط به داروهای گیاهی در محصولات لبنی، به تدریج جایگزین آنتی بیوتیک ها و سایر مواد شیمیایی کشاورزی با محصولات گیاهی.
استفاده استراتژیک از نژادهای محلی

بهبود ژنتیکی نژادهای گاو محلی (دو منظوره) با توجه به تولید شیر از طریق انتخاب، به جای تلاقی دادن آنها با نژادهای عجیب و غریب مانند HF. اگرچه این فرایند بیشتر طول می کشد، اما پایدارتر است. با استفاده از استراتژی های ابتکاری پرورش، مانند تلاقی های سه طرفه، هم نژادی را تحت شرایط انتخاب شده کنترل کنید.

هنگامی که ادامه تلاقی منجر به عدم تطابق حیوانات با شرایط محلی می شود، گاوها را با یک نژاد گاو محلی دوباره تلاقی دهید. این می تواند سازگاری آنها با آب و هوا و محیط را افزایش دهد.

زنجیره لبنی

سیستم های کنترل کیفیت شیر ​​را برای باقی مانده های شیر ایجاد کنید که با سیستم گاوداری موجود (مالکان کوچک یا دام) سازگار باشد. سیستم شیر اولویت بندی برای شیر بدون پس مانده ایجاد کنید.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز