اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری

اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری چگونه به هم مرتبط هستند؟

اگر تا به حال دومینو بازی کرده اید، می دانید که وقتی یکی از دومینوها سقوط می کند، بقیه هم همین کار را می کنند. به طور مشابه، برنامه تغذیه شما می تواند یک واکنش زنجیره ای ایجاد کند که بر برنامه پرورش و تولیدمثل گاوداری شما تأثیر می گذارد.  اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری

با تغذیه نامناسب:

 1. ممکن است یک گاو بیشتر طول بکشد تا دوباره تولید مثل کند،
 2. یا ممکن است اصلا باردار نشود. هر چه گاو بیشتر باز بماند، پول بیشتری از دستش می دهید.
 3. اگر یک گاو با تغذیه با کیفیت پایین تر دوباره تولید مثل کند، ممکن است در زایمان مشکل داشته باشد،
 4. و زایمان دشوار می تواند به این معنی باشد که گوساله آنقدرها هم صرفه جو نیست.

دومینوی دیگر در زنجیره  ، تولید آغوز است. یک گاو با سوءتغذیه ممکن است مواد مغذی مورد نیاز برای تولید آغوز با کیفیت بالا را نداشته باشد. آغوز با کیفیت پایین، فواید حیاتی مشابه آغوز با کیفیت بالا را برای گوساله‌های تازه متولد شده به ارمغان نمی‌آورد – مزایایی که پس از تولد باقی می‌مانند.

تغذیه با کیفیت بالا از یک فصل تولید مثل پربار پشتیبانی می کند و اثر دومینو فقط از آنجا گلوله های برفی می ریزد.

 

از وضعیت بدن به عنوان فشارسنج استفاده کنید

وضعیت بدن فشارسنج خوبی برای برنامه تغذیه شما و موفقیت باروری شماست. داده‌های بسیار زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد گاوهایی که در زایش‌دهی مجدد امتیاز وضعیت بدن (BCS) 6 را کسب کرده‌اند با نرخ لقاح بهتری نسبت به گاوهایی که در BCS پایین‌تر زایمان می‌کنند، کسب کرده‌اند. جدول 1 را ببینید.

 

Cows at a body condition score of 6 at calving

نظارت بر نمرات وضعیت بدن گاو اغلب و در زمان‌های حساس، مانند زایمان و تولیدمثل مجدد، می‌تواند به شما در تعیین نیازهای غذایی گله‌تان در زمان واقعی کمک کند. بازی کردن می تواند پرهزینه باشد. گاوها با BCS 3.5 در هنگام زایش نیاز به افزایش بیش از 3 پوند در هر سر در روز دارند تا قبل از تولید مثل در BCS 5.5 باشند، که در اکثر شرایط دنیای واقعی انجام آن دشوار است.

پنجره های زایش  را محکم کنید

گاوها باید طی 85 روز پس از زایمان برای داشتن یک گوساله در سال پرورش یابند. ریاضی ساده است اگر یک گاو هر سال یک گوساله تولید نکند، برای شما هزینه دارد.

بگویید گاوی دارید که در ماه مارس امسال زایمان می کند. سپس در آوریل سال آینده زایمان می کند. و در ژوئن سال آینده زایمان می کند. او هر 365 روز زایمان نمی کند و در نهایت گله را ترک می کند

فصل زادوولد تنگتر همچنین گاوها را برای یک پنجره زایش کوتاهتر آماده می کند، که مزیت اقتصادی بیشتری دارد. یک پنجره زایش 60 روزه می تواند محصول یکنواخت تر گوساله، گوساله های سنگین تر و در نهایت پوند بیشتر برای فروش فراهم کند.

یک پنجره زایش 60 روزه ممکن است یک هدف عالی به نظر برسد، اما با تعادل مناسب مدیریت، ژنتیک، تغذیه و سلامت می توان به آن دست یافت.

 

واکنش زنجیره ای درست را شروع کنید

 1. تغذیه “درست” برای هر عمل متفاوت به نظر می رسد، اما ما یک برنامه مکمل مواد معدنی و پروتئین را در تمام طول سال توصیه می کنیم.
 2. تغذیه با کیفیت بالا در تمام طول سال می‌تواند نرخ لقاح، پنجره‌های زایمان را بهینه کند
 3. و گوساله‌های بیشتری را سریع‌تر تولید کند.

واقعیت این است که دستیابی به علوفه در طول سال ثابت نیست. زمانی که علوفه‌ها دچار کمبود  هستند، کیفیت کاهش می‌یابد. در اوایل فصل، علوفه های نابالغ نیز مقدار کمتری تغذیه می کنند.

نوع علوفه، کیفیت و فصلی بودن همگی به تغذیه فرار کمک می کنند. مکمل های معدنی و پروتئین ثابت در طول سال اساساً به عنوان یک بیمه نامه برای محافظت از گاوهای شما در برابر کمبودهای تغذیه ای عمل می کند.

 

نتایج مثبت:

نتیجه بلندمدت تغذیه پایدار و باکیفیت ، افزایش طول عمر گله است. گاوها وقتی دوباره تولید مثل می کنند و اجرا می کنند مدت بیشتری در گله می مانند.

 1. اجتناب از معدوم کردن گاوهای مسن که در نهایت عملکردشان کاهش می یابد، چالش برانگیز است،
 2. اما می توانید از معدوم کردن گاوهای جوان خود اجتناب کنید. به احتمال زیاد روی گاوهای جوان خود سرمایه گذاری قابل توجهی کرده اید،
 3. اما اگر بتوانید آنها را برای تولیدمثل آماده کنید، شانس بیشتری برای جبران هزینه ها، حفظ ژنتیک تازه در گله و افزایش میانگین سنی گله گاو خواهید داشت.

اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو : تغذیه و تولیدمثل گاو شیری اثر دومینو

 1. در نظر گرفتن مواد مغذی اولیه برای عملکرد بهینه تولید مثل در گاو گوشتی انرژی است. مصرف کم انرژی شروع بلوغ را در تلیسه ها و گاو نر به تاخیر می اندازد.
 2. تلیسه ها باید در سن 14 تا 15 ماهگی به حدود 66 درصد وزن بدن بالغ برسند و 30 روز قبل از پرورش گله اصلی گاو پرورش داده شوند.
 3. نمرات تهویه بدن (BCS) (1 = لاغر، 9 = چاق) باید برای ارزیابی گاوهای باردار که وارد سه ماهه سوم خود می شوند استفاده شود.
 4. گاوها باید با امتیاز تهویه بدن 5 تا 7 زایمان کنند.
 5. کیفیت علوفه و عوامل محیطی بر حداکثر ماده خشک مصرفی و نیازهای مواد مغذی تأثیر می گذارد و باید در محیط بالینی در نظر گرفته شود.
 6. محتوای پروتئین خام جیره برای گاوهای گوشتی شیرده باید 11 تا 12 درصد باشد.
 7. مواد معدنی (کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاسیم، گوگرد، سدیم، کلرید) دلیل اصلی کاهش عملکرد تولید مثل در گاو گوشتی نیست.
 8. کمبود مواد معدنی (به ویژه سلنیوم، مس و روی) می تواند باعث کاهش عملکرد تولید مثل شود.
 9. تشخیص این کمبودهای معدنی را می توان با تجزیه و تحلیل عنصری خون یا بافت تایید کرد.

مقدار خوراک گاو مورد نیاز به ازای هر پوند یا کیلوگرم گوساله از شیر گرفته شده نسبتاً ثابت است، اگرچه گاوهای بزرگتر نسبت به گاوهای کوچکتر به غذای بیشتری برای نگهداری نیاز دارند. گاوهایی که شیر بیشتری می دهند به غذای بیشتری نیاز دارند، به طور کلی با سطح پروتئین بالاتر. افزایش شیر به قیمت تولیدمثل تولید می شود، زمانی که خوراک برای رفع همه نیازها کافی نباشد.

 

پروتئین مورد نیاز گاوهای در حال رشد و شیرده سنگین اغلب یک عامل محدود کننده است، در حالی که گاوهای خشک بالغ اغلب با پروتئین بیش از حد تغذیه می شوند. اگر تلیسه ها در سن 2 سالگی به دنیا می آیند باید از شیر گرفتن تا تولید مثل به اندازه کافی تغذیه شوند. این هدف برای اقتصاد گله بسیار مهم است، زیرا قبل از این مرحله عدم وجود گوشت گاو یا شیر برای فروش نشان دهنده سرمایه گذاری و ریسک قابل توجهی است.

برای تامین نیازهای ضروری مواد مغذی در طول مراحل مختلف چرخه تولید مثل، علوفه های اصلی و غلات خانگی باید برای نظارت بر محتوای مواد مغذی و ارزش واقعی تجزیه و تحلیل شوند. تنوع در مقادیر مواد معدنی کمیاب بین و در مناطق مختلف جغرافیایی مشترک است.

در سطح جهانی، از سیستم‌های مختلفی برای تعیین سطوح انرژی جیره استفاده می‌شود، مانند مدل‌های پروتئین قابل متابولیسم (MP) یا “Feed into Milk” (FiM) یا سیستم مواد مغذی قابل هضم کل و سیستم انرژی خالص کالیفرنیا. همه معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد باید متناسب با عملکرد فردی باشد.

حتی در دسته‌های نیاز تغذیه‌ای، گاوها از تغذیه و جابجایی در زیرگروه‌ها سود می‌برند: تلیسه‌های سبک وزن در هنگام از شیر گرفتن باید بیشتر از تلیسه‌های سنگین‌تر برای رسیدن به بلوغ در فصل تولید مثل افزایش پیدا کنند. تلیسه های گوساله اول در صورتی که انتظار داشته باشند در زمان مناسب تولید مثل کنند و باردار شوند، هم از نظر انرژی و هم از منظر رقابت نیاز به توجه ویژه دارند. این تلیسه ها همچنان در حال رشد و همچنین شیردهی هستند و ممکن است ظرفیت شکمبه برای تامین انرژی مورد نیاز پس از زایش را تنها در علوفه نداشته باشند.

نظارت بر نرخ رشد برای دستیابی به اهداف پرورش موفق مهم است. ممکن است برای پتانسیل تولید مثلی بهینه، تغذیه تکمیلی از هر دو خوراک پرانرژی و پروتئین بالا به تلیسه های گوساله اول مورد نیاز باشد. گوساله های تلیسه های گوساله اول ممکن است 30 تا 40 روز زودتر از گوساله های گاوهای گله اصلی از شیر گرفته شوند تا به تلیسه فرصت بیشتری برای رشد و بهبودی از نیازهای مرتبط با شیردهی داده شود.

گاوهای لاغر، پیر و کوچک ممکن است با گاوهای سنگین‌تر در یک گله رقابت مطلوبی نداشته باشند و اغلب از تغذیه به عنوان یک زیرگروه جداگانه سود می‌برند.

گاوهای شیرده معمولاً بر اساس تولید شیر تغذیه می شوند. آنها ممکن است به صورت جداگانه با کنسانتره تغذیه شوند یا بر اساس تولید شیر به گروه هایی تقسیم شوند و با جیره مخلوط کل مناسب تغذیه شوند.

تغذیه یکی از مهمترین عوامل مدیریتی در دستیابی به اهداف محصول گوساله و رسیدن به یک فصل زایش کوتاه هر ساله در گله های پرورش گاو می باشد. ماده غذایی محدود کننده مربوط به تولید مثل در گوشت گاو و گاوهای شیری معمولا انرژی است.

اگرچه گاوهای شیری معمولاً با جیره‌هایی تغذیه می‌شوند که انرژی کافی را در دوران شیردهی تأمین می‌کنند، محرک‌های ژنتیکی برای تولید شیر ناگزیر به دوره‌ای از تعادل منفی انرژی پس از زایمان منجر می‌شوند.

سطح انرژی و وضعیت بدن قبل از زایمان در درجه اول بر زمان بازگشت گاو گاو به فحلی تأثیر می گذارد، در حالی که سطح انرژی بعد از زایمان در درجه اول بر لقاح بعدی تأثیر می گذارد. نیازهای خوراک در طول چرخه تولید مثل متفاوت است.

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز