با دانستن احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن و درک بهتر ارتباط آن با راندمان شیر دهی آتی در گاوهای آبستن ، این امکان وجود دارد که تکامل تشکیل ذخایرغدد شیری ، برای دوره شیر دهی بعدی را ، بهبود ببخشید.

احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

فهرستی از تغییرات در بدن گاو آبستن

 

_

در طول ۶ تا ۸ هفته آخر بارداری شاهد تغییرات ذیل در گاوهای آبستن خواهید بود:

 1.  وزن جنین و اعضاء تولید مثل به حداکثر می رسد
 2. معدنی شدن اسکلت جنین شدت می یاد
 3. غدد شیری تکامل تشکیل ذخایر برای دوره شیر دهی بعدی فراهم می شود .
 4. افزایش مجموعه متابولیسم پایه در اوایل بارداری
 5. افزایش ذخیره مواد در اواخر بارداری
 6. افزایش حجم خون زیاد و بالا رفتن ضربان قلب

این گونه تحولات و توقعات تولید مثل ، الزام آور می سازد که به تأمین مواد مغذی لازم در دو ماه آخر بارداری توجه شود .

در ماههای آخر آبستنی به دلیل رشد جنین و با خاطر اینکه بدن مادر بتواند هم نیاز مندیهای غذایی جنین درحال رشد را تأمین کند و هم لطمه ای به تولید شیر در دوره بعدی دام وارد نشود ، اقدامات لازم توصیه میگردد:

احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

خشک کردن گاو آبستن

در ماههای آخر آبستنی به دلیل رشد جنین و به خاطر اینکه بدن مادر بتواند هم نیازمندیهای غذایی جنین درحال رشد را تأمین کند و هم لطمه ای به تولید شیر در دوره بعدی دام وارد نشود ،اکیدا توصیه میشود اقدام به قطع شیر دوشی گاو نمایید .

این عمل که طول آن در حدود ۸ – ۶ هفته بوده و خشک نمودن گاو نامیده می شود ، موجب افزایش تولید شیر در دوره های بعدی می گردد. در صورتی که ماده گاو خشک نشود ، یعنی تا هنگام زایش ، شیر تولید کند ، میزان شیر دوره بعدی آن کاهش می یابد ، از طرفی جنین در اثر سوء تغذیه ضعیف به دنیا می آید و دچار نارساییهای ناشی از کمبود مواد غذایی می شود .

احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

تغذیه گاو آبستن

احتیاجات گاوهای شیرده در دوره خشکی به پروتئین و انرژی ، شامل احتیاجات نگه داری حیوان مادر و مواد مغذی لازم برای جنین ، رحم ، جفت و غدد شیری است . چون سرعت رشد جنین و اعضاء تولید مثل در طول بارداری متفاوت است ، لذا احتیاجات مواد مغذی گاو نیز مداوماً در حال تغییر می باشد .

در طول دو ثلث اول بارداری ، احتیاج مواد مغذی جنین قابل توجه نیست ، بنابر این در طول این مدت تغذیه بر اساس راندمان شیر دهی صورت می گیرد . البته چنانچه در ماههای اول بارداری تأمین ویتامین A با کمبود مواجه باشد ، ممکن است رشد جنین دچار اختلال شود . اما در دوماه آخر بارداری که رشد جنین تشدید می شود ، احتیاج پروتئین و انرژی نیز به طور محسوس افزایش می یابد

احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

میزان پروتئین مورد نیاز گاو آبستن

نظر به اینکه برای رشد جنین ، مقدار زیادی پروتئین مصرف می شود . لذا در چارچوب تأمین مواد مغذی ، عرصه پروتئین در درجه اول اهمیت قراردارد .
احتیاج پروتئین را می توان از طریق ذخیره ازت در جنین ، رحم ، جفت و غدد شیری محاسبه کرد . کارائی پروتئین قابل هضم برای رشد جنین را می توان در حد ۴۰ % برآورد کرد .

در اثر اضافه شدن مداوم وزن جنین ، میزان ذخیره ازت و در نتیجه احتیاجات پروتئین به شدت افزایش می یابد ، با وجود اینکه احتیاجات پروتئین در طول دوره بارداری مرتباً تغییر می کند و امکان تغییر جیره در هر هفته فراهم نیست ، لذا به خاطر سادگی فقط دو بخش زمانی نسبتاً طولانی در نظر گرفته شده است . بدین دلیل باید در عمل ، احتیاج پروتئین گاوهای شیرده در دوره خشکی ، حداقل برای دو بخش زمانی در نظر گرفته شود .

احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

میزان مواد معدنی مورد نیاز گاو آبستن

در تغذیه گاوهای خشک ، رعایت این نکته نیز حائز اهمیت است که در طول تمام مدت خشکی ، روزانه ۱۵۰ گرم مواد معدنی اضافی تغذیه شود ، این امر نه تنها برای شدت کانی شدن اسکلت جنین در ثلث آخر بارداری ، بلکه برای آنابولیسم بارداری نیز ضروری است .

ضمناً بدین وسیله امکان جبران مجدد کمبود های قبلی نیز فراهم می شود . کمبود مواد معدنی در اثنای بارداری بر سلامت حیوان مادر و قابلیت باروری در دوره های بعدی تأثیر خواهد گذاشت .در طول تغذیه زمستان باید مواد معدنی خوراکی و یتامین دارد مصرف شود .

کمبود ویتامین A :

یکی از مهمترین احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن ، ویتامین A میباشد. کمبود ویتامین A در دوره بارداری موجب به دنیا آمدن گوساله های ضعیف می شود . تأمین ویتامین A به مقدار کافی در طول بارداری نه تنها باعث ذخیره ویتامین A در گوساله می شود بلکه باعث افزایش میزان ویتامین A در شیر آغوزی نیز می شود .
علاوه بر ویتامین A باید ویتامین های D و E نیز به مقدار کافی در مواد معدنی خوراکی موجود باشد .

احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

میزان انرژی مورد نیاز گاو آبستن

انرژی مورد نیاز گاو باردار ، از دو قسمت تشکیل شده ،یکی احتیاج جنین و اعضاء تولید مثل و دیگری احتیاج نگه داری .البته قبل از هر چیز ، باید به این نکته توجه داشت که در اواخر بارداری ، متابولیسم پایه گاو افزایش می یابد .

این امر کمتر مربوط به دفع انرژی حرارتی به وسیله جنین می باشد ، بلکه بیشتر مربوط به شدت گرفتن متابولیسم پایه بافت های حیوان مادر است که در اثر تغییر متابولیسم هورمونی در جریان پیشرفت بارداری ایجاد می شود .
علاوه بر تشدید متابولیسم پایه ، مصرف انرژی روزانه گاو به وسیله ذخیره انرژی در بافتهای جنین تعیین می شود . مصرف انرژی در جنین در درجه اول به صورت ذخیره پروتئین است . در آخرین ماه بارداری ، حدود ۸۵ % از مجموع انرژی به صورت پروتئین ذخیره می شود .
مصرف روزانه انرژی برای جنین و رحم در شش هفته آخر بارداری بین ۲ تا ۵/۴ مگا ژول قرار دارد . بنابر این غذای مورد مصرف باید دارای مقدار زیادی انرژی باشد ، یعنی در شش هفته آخر قبل از زایمان باید برای جنین و اعضاء تولید مثل ، حدود ۶ تا ۵/۱۳ مگا ژول انرژی مصرف کند

 با استفاده از کنسانتره گاو خشک مطمئن خواهید بود گاوهای خشک و انتظار زایمان شما بهترین تغذیه را خواهند  داشت و به حداکثر تولید در دوره شیر دهی آتی خواهند رسید.مزایای مصرف کنسانتره گاو خشک تولید کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان به شرح ذیل میباشد:

 1. تامین مقدار مناسب منیزیم جهت تقویت عملکرد ماهیچه ها و تسهیل زایمان گاوهای خشک
 2. تامین سطح مناسب ویتامینها جهت تقویت سیستم ایمنی
 3. تامین مناسب مواد معدنی کم مصرف و ویتامین E برای جلوگیری از جفت ماندگی و خیزپستانی
 4. تامین مقادیر مناسب ویتامینهای A-E
احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز