برگ برهان خوراک پرواری بز گوسفند

برگ برهان خوراک پرواری بز گوسفند

آیا میدانید امروزه از گیاه برگ برهان به عنوان خوراک گاو پرواری بز گوسفند استفاده بسیاری میشود. و با استفاده از آن تا حد بسیاری میتوان هزینه ها را در خصوص خوراک دام کاهش داد. تولید صنعتی برگ برهان راهگشای سودآوری بیشتر خصوصا در گاوداری های پرواری بوده است.


پیش از این در مقاله ایی با موضوع  کاهش هزینه های پرواربندی و اشتغال بیشتر در بخش دامپروری به معرفی امکان تولید تجاری علوفه با استفاده از برگ برهان (Albizia lebbeck) پرداختیم. در صورت تمایل به مطالعه بیشتر میتوانید اینجا کلیک فرمایید

ارزیابی تغذیه ای گیاه برگ برهان Albizia lebbeck به عنوان خوراک گاو پرواری ، بز و گوسفند

مطالعه حاضر به منظور بررسی ترکیبات غذایی بذر و غلاف گیاه برگ برهان “Albizia lebbeck” برای استفاده به عنوان جزء در خوراک دام انجام شد.

غلاف های خشک شده در محوطه دانشگاه Usmanu Danfodiyo، سوکوتو بین دوره های فوریه تا مارس نمونه برداری شدند.

بذرها به صورت دستی از غلاف آنها جدا و به طور جداگانه آسیاب شدند. نمونه های پودر شده برای محتویات ذیل و مواد معدنی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

نتایج آزمایش‌ها نشان داد که بذرها دارای ترکیب زیر هستند:
 1. ماده خشک (DM)، 09/0±89/89 درصد.
 2. محتوای خاکستر 4.50±0.62٪؛
 3. پروتئین خام، 0.04±10.06%؛
 4. چربی خام، 0.02±9.48%؛
 5. فیبر خام، 0.09±8.01%،
 6. عصاره بدون نیتروژن (NFE)، 2.02±67.95%.

مقادیر مربوط به غلاف ها به ترتیب عبارتند از: 12.00±1.85، 10.00±0.18، 5.38±0.03، 0.74±0.04، 3.25±0.05 و 80.63±1.15 درصد.

ارزش انرژی:

نمونه ها به طور کلی دارای ارزش انرژی بالا به ترتیب 1.84±397.36 و 0.45±350.72 درصد هستند.

پروتئین خام، لیپید خام، محتوای فیبر خام و ارزش انرژی به طور معنی‌داری (05/0p<) در دانه‌ها نسبت به غلاف‌ها بیشتر میباشد.

محتوای خاکستر و عصاره بدون نیتروژن (NFE) با این حال به طور قابل توجهی بالاتر بود (p<0.05) در غلاف. محتوای ماده خشک تفاوت معنی داری (05/0p>) بین دو نمونه نشان نمی دهد.

برای تجزیه و تحلیل مواد معدنی، :

هر دو نمونه دارای مقادیر قابل توجهی از عناصر معدنی مانند پتاسیم، سدیم، کلسیم، منیزیم، فسفر، مس، آهن و روی هستند که:

 1. نمونه دانه دارای غلظت قابل توجهی از سدیم، کلسیم و آهن (P<0.05) است. برگ برهان خوراک پرواری بز گوسفند
 2. در حالی که غلاف حاوی مقادیر قابل توجهی پتاسیم، منیزیم، فسفر، روی و مس است.

مطالعات و پژوهشها نشان میدهد  که بذر گیاه برهان “Albizia lebbeck” می تواند یک مکمل پروتئینی مهم و غلاف آن به عنوان منبع مهمی از ریزمغذی ها در فرمولاسیون خوراک باشد.

معرفی گیاه برگ برهان “Albizia lebbeck”

کمبود خوراک دام با کیفیت،هزینه های بالای نهاده های دامی، خشکسالی به ویژه در کشورهای در حال توسعه ازجمله ایران به تغییرات فصلی و در دسترس بودن مراتع کیفی نسبت داده میشود (Castillo-Caamal et al., 2003).

این امر نیاز به بررسی چندین منبع جایگزین جدید از مواد غذایی برای ادغام احتمالی در رژیم غذایی حیوانات دارد (فاسویا، 2005). مطالعات اخیر نشان داده است که برخی از منابع جایگزین جدید مواد غذایی کیفیت تغذیه بهتری دارند.

به عنوان مثال، جایگزینی پودر ماهی تا 33 درصد با دانه‌های مخاطی فرآوری شده در جیره طیور منجر به تولید تخم‌های سنگین‌تر و کمتر شکستنی می‌شود (Camara et al., 2003).

نژاد گیاه برگ برهان:

نژاد هندی گیاه برگ برهان (Albizia lebbeck (L.) Benth)، خانواده، Fabaceace، یک درخت گرمسیری و نیمه گرمسیری بومی جنگل‌های برگ‌ریز و زیر برگ‌ریز برمه، بنگلادش، هند و سری‌لانکا است (Parrotta، 2005).

این درخت می تواند تا 20-30 متر در مناطق گرمسیری مرطوب رشد کند. پوست گیاه پوسته پوسته، خاکستری کم رنگ (یا متمایل به زرد تا سبز متمایل به شکننده) است.

برگها به شکل دانه دار”pipinnate ” با 2-4 جفت پینوله با 4-10 جفت برگچه سبز روشن در دو انتها گرد هستند. درخت برگ برهان ، گل هایی به رنگ زرد متمایل به سبز تا سفید (قطر 2.5-7.5 سانتی متر) تولید می کند که معطر هستند.

درخت غلاف های خاکستری روشن متعددی (طول 10-30 سانتی متر، عرض 2-5 سانتی متر) در باد ایجاد می کند. دانه‌ها گرد (قهوه‌ای تیره) هستند و آزادانه در غلاف‌های خشک شده حرکت می‌کنند و هنگام دمیدن صدا می‌دهند. از این رو زبان زن نامیده می شود.

گزارش شده است که این گیاه دارای ارزش دارویی است زیرا در درمان کرم های حلقوی و زخم ها با شستشوی نواحی آسیب دیده استفاده می شود. همچنین در درمان سوزاک، لوکوره و سایر بیماری های دستگاه تناسلی استفاده می شود (Dr. Hassan et al., 2005a).

این مطالعه با هدف بررسی اولیه برخی از خصوصیات بیوشیمیایی بذر و غلاف برگ برهان “Albizia lebbeck” با هدف استفاده از آنها در فرمولاسیون خوراک انجام شد.

مواد و روش های آزمایش

جمع آوری و پردازش غلاف گیاه برگ برهان ”  Albizia lebbeck


غلاف های بالغ و خشک شده از درختان در حال رشد بین دوره های فوریه تا مارس 2004 نمونه برداری شدند.

در محوطه دانشگاه Usmanu Danfodiyo، سوکوتو (پردیس اصلی). میوه ها به صورت دستی با پوست کندن با دست باز شدند تا دانه ها از غلاف جدا شوند.

دانه ها مرتب شده و دانه های خراب برداشته شده و دور ریخته می شوند. دانه‌ها و غلاف‌های تمیز شده به مدت پنج روز بیشتر در آفتاب خشک شده، با استفاده از هاون آسیاب شده و سپس از الک با مش 20 ، عبور داده شدند. نمونه های پودر شده قبل از تجزیه و تحلیل به طور جداگانه در ظروف پلاستیکی هوادار نگهداری شدند.

تحلیل تقریبی

تجزیه و تحلیل تقریبی طبق رویه های استاندارد انجام شد (AOAC، 1990). محتوای ماده خشک (DM) با خشک کردن  2 گرم نمونه شاهد در اجاق با دمای 105 درجه سانتی گراد به مدت 24 ساعت به طور مکرر تا زمانی که وزن ثابتی به دست آمد تعیین شد.

مقدار خاکستر:

با سوزاندن نمونه 2 گرمی در کوره صدا خفه کن در دمای 600 درجه سانتی گراد تا زمانی که کاملا بسوزد تا خاکستر خاکستری روشن با وزن ثابت به دست آید، تعیین شد. لیپید خام به طور کامل سوکسله از نمونه 2 گرمی با هگزان n به مدت 8 ساعت استخراج شد.

مقدار نیتروژن (N)

با روش میکرو کجلدال و محتوای پروتئین خام N% 6.25 محاسبه شد. محتوای فیبر خام با هضم 2 گرم نمونه با 25/1 درصد (وزنی/حجم) H2SO4 و 25/1 درصد (وزنی/حجم) NaOH و سپس احتراق در دمای 550 درجه سانتی گراد به مدت 2 ساعت تعیین شد.

عصاره بدون نیتروژن (NFE)

با تفاوت برآورد شد. ارزش حرارتی نمونه ها (بر حسب کیلو کالری) بر اساس فرمول: ارزش حرارتی = (گرم پروتئین x 4 کیلو کالری) + (گرم لیپید x 9 کیلو کالری) + (گرم NFE x 4 کیلو کالری) برآورد شد.

تجزیه و تحلیل مواد معدنی


سنجش جذب  نمونه ها طبق توصیف دکتر حسن و عمر (2004) تهیه شد.

 • مواد معدنی موجود در جذب ها با استفاده از اسپکتروفتومتر جذب اتمی (Pye-Unicam 969)
 • برای مس، آهن و روی، در حالی که سدیم و پتاسیم با استفاده از طیف‌سنج انتشار اتمی (Corning 400) تعیین شدند.
 • برای تعیین فسفر از دستگاه اسپکتروفتومتر (6100، مدل Jenway) با روش فسفو وانادومولیبدات استفاده شد.
 • کلسیم و منیزیم به صورت کمپلکس سنجی با EDTA آنالیز شدند (AOAC، 1990).

تجزیه و تحلیل آماری داده ها


این کار با استفاده از نرم افزار Excel انجام شد. میانگین ± انحراف استاندارد (SD) محاسبه شد. برای تفکیک میانگین‌ها از تفاوت معنی‌دار (با استفاده از آزمون t) در 05/0p< استفاده شد.

نتایج و بحث و بررسی

ترکیب تقریبی


میزان DM دانه (09/0±89/89 درصد) بیشتر از غلاف (88/1±00/88 درصد) بود (جدول 1). اگرچه تفاوت عددی بین دو مقدار وجود داشت، اما هیچ گونه تغییر معنی‌داری (05/0p>) مشاهده نشد.

جدول1: ترکیب تقریبی”Albizia lebbeck ” (% وزن خشک)
Image for - Nutritional Evaluation of Albizia lebbeck (L.) Pods as Source of Feeds for Livestock
مقادیر به صورت میانگین±انحراف استاندارد سه تکرار بیان می‌شوند. مقادیر درون یک ردیف با حروف (ها) متفاوت به طور قابل توجهی متفاوت است (05/0p<).

جدول 2: ترکیب معدنی “Albizia lebbeck ” (میلی گرم/100 گرم وزن خشک)
Image for - Nutritional Evaluation of Albizia lebbeck (L.) Pods as Source of Feeds for Livestock
مقادیر به عنوان میانگین ± انحراف استاندارد سه تکرار بیان می شوند. مقادیر درون یک ردیف با حروف (ها) متفاوت به طور قابل توجهی متفاوت است (05/0p<).

میزان خاکستر دانه (62/0±50/4 درصد) در مقایسه با غلاف (18/0±00/10 درصد) به طور معنی‌داری (05/0p<) کم بود.

برعکس، محتوای پروتئین خام دانه ها (04/0±06/10 درصد) به طور معنی داری (05/0p<) در مقایسه با غلاف (03/0±38/5 درصد) بیشتر بود.

چربی خام دانه (0.02±9.48%)، فیبر خام (0.09±8.01%) و ارزش حرارتی (1.84±397.36 کیلوکالری در 100 گرم) به طور معنی داری بیشتر از مقادیر مربوطه 0.04±0.74، 0.04±3.25 و 3.25 بود (P<0.05). 350.72±0.45% کیلو کالری/100 گرم) در غلاف.

اجزای غذایی یک خوراک خاص عامل محرک پتانسیل غذایی آن است.

در این تحقیق بذر و غلاف برگ برهان دارای مقدار ماده خشک بالایی هستند که برای فرمولاسیون خوراک مورد نیاز است.

این همچنین نشان‌دهنده رطوبت کم (<15%) است که برای ذخیره‌سازی خوراک مطلوب است زیرا رطوبت بالا به نفع فعالیت‌های میکروبی است (  Dr.Hassan et al., 2005b).

محتوای خاکستر نمونه نشان می دهد که غلاف ها حاوی مقادیر بیشتری از عناصر معدنی نسبت به دانه ها هستند که از نتایج تجزیه و تحلیل مواد معدنی توجیه شده است (جدول 2). طبق گفته پروفسورآکینتایو (2004)، یک ماده گیاهی که برای فرمولاسیون خوراک در نظر گرفته شده است باید دارای خاکستر کمتر از 2.5 درصد باشد.

این نشان می‌دهد که این نمونه‌ها نمی‌توانند به‌عنوان ماده تغذیه مستقل استفاده شوند، بلکه می‌توانند با سایر مواد غذایی با محتوای خاکستر کم مخلوط شوند. برگ برهان خوراک پرواری بز گوسفند

محتوای پروتئین مهمترین جزء خوراک است که باید هنگام انتخاب هر ماده ای برای فرمولاسیون خوراک مورد توجه قرار گیرد.

در این مطالعه مقدار نسبتاً بیشتری پروتئین خام در دانه ها در مقایسه با غلاف ها یافت شد. اگر بخواهیم از دانه های بدون چربی با توجه به غلظت قابل توجه لیپید در دانه ها استفاده کنیم، این مقدار حتی می تواند زیاد باشد.

مقایسه پروتئین سورگوم و ذرت با پروتئین گیاه برگ برهان:

این مقدار با محتوای پروتئین سورگوم و ذرت که معمولاً فقط 12-10 درصد دارند قابل مقایسه است (لامبورن و وود، 1985). محتوای پروتئین خام دانه‌ها برای برآوردن نیازهای نگهداری گوسفند و بز کافی در نظر گرفته می‌شود، که 10 درصد است اما برای طیور و خرگوش کم است (Hassan and Umar, 2004b).

نمونه ها سرشار از کربوهیدرات (NFE) هستند و از این رو می توانند به عنوان علوفه برای حیوانات نظیر گاوهای گوشتی و شیری، گوسفند و بز به عنوان منبع انرژی استفاده شوند

. مقدار بالای NFE احتمالاً می تواند مسئول ارزش حرارتی بالای نمونه ها باشد (جدول 1). Mecha و Adegbola (1990) گزارش کردند که علوفه درختان جنوب نیجریه که توسط بزها خورده می شود دارای میانگین مقادیر NFE 60٪ است که کمتر از مقادیر گزارش شده در این مطالعه است.

این تفاوت ها را می توان به موقعیت جغرافیایی و احتمالاً سطح بلوغ نسبت داد (شیاوویا و آدیمی، 2003). نمونه ها دارای محتوای فیبر خام پایینی هستند که نشان دهنده این است که اکثر کربوهیدرات ها برای حیوانات غیر نشخوارکننده قابل هضم هستند. برگ برهان خوراک پرواری بز گوسفند

ترکیب معدنی مینرال


نتایج آنالیز مواد معدنی (جدول 2) نشان داد که نمونه ها سرشار از عناصر ماکرو و آهن با غلظت کم روی و مس هستند. در اغلب موارد، غلاف ها به طور معنی داری (05/0p<) غلظت مواد معدنی (K، منیزیم، فسفر، مس و روی) نسبت به دانه ها دارند. با این حال، بذرها دارای غلظت معنی‌داری (05/0p<) کلسیم، سدیم و آهن هستند.

دانه‌ها و غلاف‌های گیاه برگ برهان منبع مهمی از مواد معدنی هستند (جدول 2). مقایسه نتایج با کمک‌های غذایی توصیه‌شده (RDA) برای گوسفند (Church, 1977) و بز (Ramirez-Orduna et al., 2005)

همانطور که در شکل 1 و 2 نشان داده شده است، مقایسه نشان داد که کلسیم و فسفر کمتر از مقدار توصیه شده هستند. کمک هزینه برای حیوانات در حالی که منیزیم برای بز کم است.

این مقایسه بر اساس مصرف 100 گرم DM بود. انتظار می رود اگر نیم کیلوگرم از این نمونه ها در ترکیب خوراک و با فرض جذب مناسب این مواد معدنی در بدن حیوانات استفاده شود، هدف RDA محقق شود. این نمونه ها دارای نسبت کلسیم به فسفر (Ca/P) زیر 2:1 هستند.

خوراک با نسبت کلسیم به فسفر بیش از 2:1 برای کاهش فراهمی زیستی کلسیم و فسفر در روده حیوانات تک معده شناخته شده است (راما رائو و همکاران، 2003).

برگ برهان خوراک پرواری بز گوسفند
تصویر. 1:
کمک بذر و غلاف بذر برگ برهان در دستیابی به مقادیر RDA برای گوسفند

برگ برهان خوراک پرواری بز گوسفند
تصویر. 2:
کمک بذر و غلاف بذر برگ برهان در دستیابی به مقادیر RDA برای بز

نتایج تحقیقات

از مطالعه حاضر می توان دریافت که :

 1. دانه ها و غلاف های  گیاه برگ برهان”Albizia lebbeck (L.) ” منبع غنی از ماده خشک، عصاره بدون نیتروژن (کربوهیدرات موجود) و عناصر معدنی هستند.
 2. همچنین مشاهده شد که دانه‌های گیاه برگ برهان “Albizia lebbeck (L.) ” می‌توانند مکمل‌های پروتئینی مهم باشند
 3. در حالی که غلاف‌ها منبع مهمی از ریزمغذی‌ها هستند.
 4. بنابراین بر اساس این موارد می توان نتیجه گرفت که این نمونه ها می توانند به عنوان اجزای تشکیل دهنده خوراک مورد استفاده قرار گیرند.
 5. با این حال سایر پارامترها مانند خوش طعم بودن خوراک، قابلیت هضم و سمیت باید قبل از نتیجه گیری نهایی مورد مطالعه قرار گیرند .
 6. با قاطعیت میتوان گفت برگ برهان گزینه ایی عالی برای خوراک گاو پرواری بز گوسفند میباشد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز