استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری

استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری

استاندارد چهارگانه خوراک گاوهای شیری FAO

انرژی:

نشخوارکنندگان به تامین روزانه تمام مواد مغذی مورد نیاز برای نگهداری و تولید نیاز دارند: شیر، گوشت، رشد و بارداری. از نظر کمی، هر نوع ماده مغذی می تواند سطوح عملکرد را محدود کند، اما بیشترین احتمال کمبود انرژی و پروتئین است، این امر به ویژه برای گاوهای با تولید بالا و متوسط ​​صادق است.

هم انرژی و هم پروتئین باید در نظر گرفته شود. برای انرژی، سیستم تغذیه از انرژی قابل سوخت و ساز (ME) در خوراک به عنوان پایه ای برای فرموله کردن جیره استفاده می کند. ME انرژی باقیمانده در مواد غذایی هضم شده پس از از دست رفتن مدفوع، ادرار، گازها و گرمای بدن است. واحد اصلی مورد استفاده برای اندازه گیری محتوای انرژی مگاژول (N4J) است.

پروتئین

پروتئین خام قابل هضم (DCP) به طور گسترده ای برای ارزیابی نیاز پروتئین استفاده می شود و مربوط به پروتئین خامی است که پس از از دست دادن در مدفوع باقی می ماند.

digestible crude protein (DCP)

با این حال، یک سیستم جدید معرفی شده است که تجزیه پذیری پروتئین در جیره در طول هضم را در نظر می گیرد. این سیستم بهتری برای محاسبه سطوح مورد نیاز است، به ویژه برای گاوهای پرمحصول که نشان داده شده است از پروتئینی بهره می برند که از تخریب میکروبی در شکمبه فرار می کند و به عنوان اسیدهای آمینه در روده کوچک جذب می شود. به دنبال این رویکرد، پروتئین خام را می توان به نیتروژن تجزیه پذیر شکمبه (RDN) و نیتروژن غذایی تجزیه نشده (UDN) تقسیم کرد. پودر ماهی به عنوان یک منبع خوب UDN در نظر گرفته می شود.

منابع نیتروژن غیر آلی

منابع نیتروژن غیر آلی گیاهان و همچنین سایر نیتروژن های غیر پروتئینی مانند اوره به طور کامل توسط میکروب های شکمبه تجزیه می شوند. از این رو، RDN توسط میکروب های شکمبه شکسته می شود و برای سنتز پروتئین آنها توسط میکروب ها استفاده می شود. بعداً در فرآیند هضم، میکروب‌ها خودشان هضم می‌شوند و پروتئین میکروبی در دسترس حیوان قرار می‌گیرد، با این حال، این سنتز میکروبی تنها زمانی بهینه است که حیوان مکمل‌های انرژی کافی دریافت کند. بنابراین، اگر RDP کافی در دسترس نباشد، سرعت هضم جیره های غنی از فیبری و همچنین کنسانتره کاهش می یابد. این منجر به کاهش مصرف، کاهش عرضه انرژی و کاهش تولید شیر می شود.

آشنایی با پروتئین بای پس “by-pass protein”

از طرف دیگر، مقداری پروتئین نیتروژن می تواند در برابر تجزیه میکروبی در شکمبه مقاومت کند و مستقیماً به روده گاو منتقل شود. این بخش پروتئین خوراکی پروتئین بای پس نامیده می شود که به ویژه برای گاوهای پرمحصول سودآور است. در سطح پایین بهره وری، یک گاو می تواند پروتئین مورد نیاز خود را به طور کامل از پروتئین میکروبی تامین کند و رژیم غذایی فقط باید حاوی پروتئین تجزیه پذیر باشد. این توضیح می دهد که چرا چنین گاوی را می توان با اوره یا کود مرغ تغذیه کرد به جای اینکه پروتئین با کیفیت بالا می تواند نیازهای پروتئین را برآورده کند. بنابراین مهم است که تعادل بهینه UDP و RDP در رژیم غذایی وجود داشته باشد. شکل 1 افزایش نیاز برای هر دو را با افزایش تولید شیر نشان می دهد.

مواد معدنی و ویتامین ها

مواد معدنی اصلی مورد نیاز برای گاوهای شیری کلسیم و فسفر است.

نسبت کلسیم فسفر مهم است و عدم تعادل می تواند باعث ناباروری شود.

ذخایر هر دو عنصر در اسکلت وجود دارد. مراتع اغلب از نظر مواد معدنی، عمدتاً از نظر فسفر، کمبود دارند. در برخی از مناطق چرا، به ویژه مناطق مرتفع، گاوهای شیری در معرض کمبود مواد معدنی هستند (به ویژه شیردهی سوپر شیر)، بنابراین علائم کمبود فسفر آشکار اغلب مشاهده می شود (احتمالاً ناشی از خاک بسیار اسیدی است). استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری ر استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری راستاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری

علائم کمبود فسفر عبارتند از:

 1. پاهای دردناک،
 2. لنگیدن حیوانات،
 3. سم بلند
 4. و بی اشتهایی (pica).

صدف و پودر ماهی منابع معدنی خوبی هستند. منیزیم اغلب برای جلوگیری از هیپومنیزمی در حیوانات چرا مورد نیاز است. تمام مواد معدنی مورد نیاز را می توان با موفقیت در مکمل های بلوک خوراک گنجاند.

حیواناتی که از مراتع سبز تغذیه می کنند به طور معمول تمام ویتامین های مورد نیاز را دریافت می کنند. مکمل های ویتامین اغلب به جیره های متعادل تهیه شده به عنوان خوراک برای استفاده در حیواناتی که در سیستم های فشرده نگهداری می شوند و پرورش می یابند، اضافه می شوند.

 1. ویتامین A یکی از مهم ترین ویتامین ها در تغذیه دام است. این ویتامین در رنگدانه کاروتنوئید گیاهان سبز یافت می شود.
 2. ویتامین های D، E و K نیز در گیاهان سبز وجود دارند.
استاندارد چهارگانه خوراک گاوهای شیری FAO-min
شکل 1. نیازهای پروتئینی مربوط به تولید شیر

نیازهای تغذیه ای

همانطور که در بالا ذکر شد، نیازهای غذایی گاوها به سن، وزن زنده و سطح تولید بستگی دارد. الزامات ME و DCP برای نگهداری، تولید شیر، بارداری و تغییر وزن زنده در جدول زیر ارائه شده است: استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری استاندارد چهارگانه خوراک دام گاو شیری

جدول 1. نیاز به مواد مغذی انرژی قابل سوخت و ساز (ME)، در مگاژول (MJ) و پروتئین خام (CP) برای نگهداری هر گاو بر اساس وزن بدن.

وزن بدن کیلوگرم (Kg)

نیازهای انرژی MJ ME/DAY

پروتئین مورد نیاز کیلوگرم CP/DAY

300

34.6

0.288

350

38.8

0.324

400

42.9

0.358

450

46.9

0.391

500

50.8

0.423

550

54.5

0.454

جدول 2. انرژی قابل متابولیسم (ME) و پروتئین خام (CP) برای تولید در هر کیلوگرم شیر بسته به محتوای چربی.

محتوای چربی (درصد)

انرژی قابل متابولیسم (MJ ME/KG شیر)

پروتئین خام (کیلوگرم/کیلوگرم شیر)

3.4

4.9

0.081

3.6

5.0

0.082

4.0

5.3

0.085

جدول 3. نیازهای انرژی قابل متابولیسم اضافی (ME) و پروتئین خام (CP.) برای بارداری و تغییرات وزن زنده گاوهای شیری.

1.

4 – 6 هفته قبل از زایمان

انرژی قابل متابولیسم اضافی

پروتئین خام اضافی

15 تا 20 مگاژول در روز

0.24 – 0.32 کیلوگرم CP / روز

 

2.

 

Allowance for visual assessment by adding

 

5 to 20 MJ per Day

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز