استراتژی های کوتاه مدت جهت بازیافت حوزه های آبخیزداری

استراتژی های کوتاه مدت

استراتژی های کوتاه مدت جهت بازیافت حوزه های آبخیزداری

مرکز پژوهش های مجلس طی اعلام رسمی مورخ 13 خرداد 1400 در خصوص کاهش نزولات جوی در سال جاری زراعی ،با بیان راهکارها و طرح پیشنهادی استراتژی کوتاه مدت خود ، دستگاههای متولی را جهت پیاده سازی طرح موظف کرد.

اولین بخش تولیدات دامی که تحت تأثیر کاهش نزولات و خشکسالی قرار می‌گیرد، تولید کنندگان دام می باشند. کاهش بارندگی بسته به حوضه آبریز، کاهش تولید مراتع و تولیدات زراعی را به درجات به دنبال خواهد داشت

کاهش تولیدات زراعی مورد استفاده در تغذیه دام نیز با روندی مشابه، افزایش تقاضا برای این محصولات و اقلام خوراکی را درپی داشته، که منجر به  افزایش تقاضا برای تهیه نهاده‌های دامی، افزایش قیمت نهاده‌ها و نابسامانی در بازار تأمین نهاده خواهد شد.

لذا چنانچه در بازه زمانی پیش رو، تمهیدات و اقدامات لازم در مورد تأمین ذخایر به حد کافی صورت نگیرد، پیش بینی می‌شود نابسامانی قابل ملاحظه‌ای در حوزه تأمین نهاده‌های دامی به وجود آید.

با توجه به ضرورت و اهمیت موضوع شایسته است متولیان امر در فرصت محدود باقی مانده، نسبت به برخی اقدامات کنترلی یا پیشگیرانه در کوتاه مدت، به شرح ذیل اقدام نمایند.

جدول شرح اقدامات و دستگاه‌های متولی

ردیف اقدامات دستگاه متولی
1 اولویت‌بندی استان‌ها از نظر شدت تنش یا بحران کم‌آبی و تعداد دام وزارت جهاد کشاورزی با همکاری وزارت نیرو
2 تعیین استان‌های معین وزارت جهاد کشاورزی
3 تأمین آب مصرفی دام‌ها سازمان امور عشایر ایران با همکاری معاونت امور تولیدات دامی
4 فراوری، غنی سازی و استفاده از اقلام خوراکی غیرمرسوم کمیته‌ای مرکب از معاونت امور زراعت، معاونت امور تولیدات دامی، مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور، مؤسسه تحقیقات فنی مهندسی کشاورزی، اتحادیه‌های مربوطه و نظام صنفی کشاورزی
5 تأمین ذخایر استراتژیک و کسری نهاده‌ها وزارت جهاد کشاورزی (شرکت پشتیبانی امور دام)
6 پیشبینی لازم جهت ارائه تسهیلات بلاعوض یا کم بهره وزارت جهاد کشاورزی (معاونت امور تولیدات دامی)، بانک مرکزی، اتحادیه‌های مربوطه و نظام صنفی کشاورزی
7 خرید تضمینی شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، شرکت پشتیبانی امور دام کشور با محوریت اتحادیه‌های مربوطه

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز