استراحت بیشتر گاوهای خشک گوساله زنده

استراحت بیشتر گاوهای خشک گوساله زنده

استراحت بیشتر گاوهای خشک نزدیک زایش ممکن است برابر با گوساله های زنده بیشتر باشد

زایمان موفق و زنده ماندن یک گوساله تازه متولد شده هدف هر بارداری گاو شیری است، اما متأسفانه همیشه اینطور نیست.

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو ممکن است یک راه را برای بهبود این نتایج کشف کرده باشند : افزایش زمان و ثبات دراز کشیدن و استراحت کردن گاوهای خشک نزدیک زایش.

تحقیقات  به عمل آمده:

تیم ایالتی اوهایو، که نتایج آنها در مجله علوم مدیریت گله داری گاو شیری منتشر شد، 1044 گاو را از سه گاوداری صنعتی شیری اوهایو ارزیابی کردند. آنها با استفاده از ثبت‌کننده‌های الکترونیکی، زمان و دفعات دراز کشیدن را از 14 روز قبل از تاریخ‌های مورد انتظار زایمان ارزیابی می‌کنند.

 

آنها علاوه بر کل زمان دراز کشیدن، ثبات طول جلسه دراز کشیدن را روز به روز ارزیابی کردند. این “ضریب تغییرات” (CV) نامیده شد.

CV= coefficient of variation

آنها همچنین در روزهای 14 و 7 قبل از زایمان پیش بینی شده برای بررسی غلظت سرمی اسید چرب غیر استریفی (NEFA) و دوباره 48 ساعت پس از زایمان برای اندازه گیری کلسیم کل خون خون گرفتند. غلظت بالای سرمی NEFA در نزدیکی زایمان با سطوح بالاتر چندین بیماری گاوی انتقالی مرتبط است.

هر دو تلیسه گوساله اول و گاوهای چندزا در این مطالعه وارد شدند.

مرده‌زایی به گوساله‌هایی گفته می‌شود که مرده به دنیا می‌آیند یا در عرض 24 ساعت بعد از تولد می‌میرند. در مجموع 50 مرده زایی – یا 4.8 درصد از مجموعه داده ها – رخ داده است.

داده های مقایسه ای

محققان با مقایسه گاوهایی که زایمان موفق و گوساله‌های زنده داشتند ، با آنهایی که مرده‌زایی داشتند، به نتایج مهمی دست یافتند:

 1. گله هایی هایی با گوساله زنده در 7 روز منتهی به زایش ،زمان بیشتری نسبت به آنهایی که مرده زایی داشتند، استراحت داشتند.
 2. تلیسه های گوساله اول با گوساله زنده به طور متوسط ​​55 دقیقه بیشتر در روز استراحت می کردند.
 3. گاوهای چندزا با گوساله زنده به طور متوسط ​​46 دقیقه بیشتر در روز استراحت می کردند.
 4. در گاوهای چندزا با گوساله مرده، غلظت NEFA سرم قبل از زایش آنها،  در مقایسه با همنوعان چندزای خود با گوساله زنده، میزان بالاتری داشتند. این تفاوت در میان تلیسه های گوساله اول رخ نداد.
 5. صرف نظر از باروری، بروز تب شیر پس از زایمان برای گله هایی با گوساله مرده در مقایسه با آنهایی که گوساله زنده به دنیا آورده بودند، بیشتر بود.
 6. نسبت CV برای همه گله های دارای مرده زایی در 7 روز منتهی به زایش در مقایسه با گله هایی که تولد زنده داشتند، بدون توجه به باروری، به طور قابل توجهی بیشتر متفاوت بود.

نتیجه مهم

 1. محققان به این نتیجه رسیدند که گله هایی که مرده زایی داشتند، در هفته منتهی به زایش کمتر و به طور غیر مداوم استراحت می کردند.
 2. در گله های با مرده زایی یا چندزایی ، نیز غلظت NEFA سرمی بالاتری در آن دوره داشتند،
 3. در همه گله های مرده زایی بروز تب شیر در 48 ساعت پس از زایمان بالاتر بودند.

بنابراین، بهبود عواملی که گاوها و تلیسه‌ها را از نزدیک به دراز کشیدن و استراحت تشویق می‌کنند، می‌تواند منجر به تولد بیشتر زایمان موفق شود، و اگر گله‌ای با شیوع بالای مرده‌زایی مواجه است، باید محیط‌های استراحت گاو خشک را بررسی کرد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز