اسیدوز موثر بر فحلی گاو شیری

اسیدوز موثر بر فحلی

اسیدوز موثر بر فحلی گاو شیری

درراستای دستور اکید مدیریت محترم عامل شرکت آقای مهندس مختاریان و همگام با سازمان بهبود تولیدات دامی وابسته به سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، واحد رسانه اینترنتی آموزش شرکت تعاونی، قصد دارد طی مقالات علمی متعدد به تشریح عوامل موثر بر فحلی گاو شیری بپردازد

در این مقاله میخواهیم به بررسی تاثیر اسیدوز بر گیرایی فحلی در گاو شیری بپردازیم.

اسیدوز شکمبه‌ای، یک اختلال تغذیه‌ای نشخوارکنندگان است که به‌طورمعمول در اثر خوردن مقادیر زیادی از خوراک‌های غنی از کربوهیدرات‌هایی که به سهولت تخمیر می‌شوند، به‌ویژه هنگامی‌که دام‌ها به‌صورت تدریجی به این نوع خوراک‌ها عادت نکرده‌اند، ایجاد می‌گردد.

اسیدوز شکمبه‌ای تحت حاد (Sub-acute Ruminal Acidosis (SARA)) به‌عنوان دوره‌ای از کاهش pH شکمبه تعریف‌شده که  با فحلی و لنگش و سایر مشکلات سلامتی در کاهش تولید مرتبط است.

تحلیل علت بروز اسیدوز

باور غلط  : در طی اسیدوزیس شکمبه ای مقادیر بسیار بالایی دی لاکتات تولید می شود که جذبش از شکمبه به آرامی صورت میگیرد همچنین متابولیسم آن توسط بافت های شکمبه نسبت به ال لاکتات بسیار آهسته می باشد.

باور صحیح  :  اسیدوز منجر به هجوم سیستمیک باکتری های مسئول آبسه کبد، از جمله necrophorus Sphaerophorus  و pyrogenes Coninobacterium  می شود و باعث میشود که دستگاه گوارش دام ،که اسیدوتیک است آسیب  ببیند.

درنتیجه التهاب روده تحتانی ، دام دچار اسهال شده که باعث از دست دادن بیش از حد یون بی کربنات که به بهبود اسیدوز سیستمیک کمک می کند می شود.

اسیدوز همچنین باعث افزایش تولید تیامیناز میکروبی شده که در پی آن تیامین از بین میرود که در نتیجه آن امکان ابتلای حیوان به پلی انسه فالامالاسیا بیشتر می شود.

نکته مهم:

دی لاکتات از شکمبه جذب شده و نرخ متابولیسم آن در بافت ها مشابه متابولیسم ال لاکتات می باشد.

در اسیدوز شکمبه ای، تولید اتانول توسط باکتری و مخمر افزایش یافته و در نتیجه ی جذب مقدار بالایی از اتانول به جریان خون، حیوانات اسیدوتیک رفتار غیر طبیعی از خود نشان می دهند

اسیدوز شکمبه‌ای، یک اختلال تغذیه‌ای

اسیدوز شکمبه‌ای، یک اختلال تغذیه‌ای نشخوارکنندگان است که به‌طورمعمول در اثر خوردن مقادیر زیادی از خوراک‌های غنی از کربوهیدرات‌هایی که به سهولت تخمیر می‌شوند،به‌ویژه هنگامی‌که دام‌ها به‌صورت تدریجی به این نوع خوراک‌ها عادت نکرده‌اند، ایجاد می‌گردد.

در هنگام بروز اسیدوز:

 1. pH شکمبه پایین‌تر از 5/6 می‌رسد. وقتی میکروب‌های شکمبه، خوراک را تخمیر می‌کنند، اسید تولید می‌شود. اگر این اسید حبس شود، pH شکمبه کاهش یافته و از رشد میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.
 2. در pH پایین شکمبه، غلظت یونِ هیدروژن بیرون از پیکر میکروب‌های شکمبه افزایش می‌یابد و یون‌های هیدروژن به درون میکروب‌ها رخنه می‌کنند که در این حالت میکروب‌ها باید به خاطر حفظ pH طبیعی درون سلول‌هایشان، انرژی بیشتری مصرف کنند تا یون‌های هیدروژن را آزاد کنند.
 3. این فرآیند منجر می‌شود که انرژی کمتری برای رشد، در اختیار میکروب‌ها قرار گیرد. میکروب‌هایی که فیبر را تخمیر می‌کنند بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
 4. در این حالت، مصرف خوراک کمتر ‌شده، قابلیت هضم فیبر کاهش می‌یابد و تولید پروتئین میکروبی به خاطر اسیدوز شکمبه محدود می‌شود.
 5. در این شرایط گاوها اسهال هستند و بی‌حال و خواب‌آلوده‌اند.

تاثیر جیره غذایی

جیره‌های غذایی ِگاوهای شیری با دانه زیاد (غلات) و کربوهیدرات‌های قابلِ تخمیر، باعث افزایش تولید شیر می‌شود که این مسئله افزایشِ خطر ِ اسیدوز تحت حاد را نیز در پی خواهد داشت.

علایم بالینی اسیدوز

 1. اسیدوز موثر بر فحلی گاو شیری
 2. کاهش  چربی شیر به کمتر 3 درصد
 3. کاهش پروتئین شیر به کمتر از 3 درصد
 4. تغییرات در مصرف غذا،
 5. ظهور زخم پا و لنگش،
 6. کم شدن جویدن و نشخوار (کمتر از 50 درصد گاوهایی که دراز می‌کشند، نشخوار می‌کنند)،
 7. کاهش تولید شیر بیش از 5/4 کیلوگرم در مقایسه با آن چیزی که جیره باید تأمین کند،
 8. مدفوع متغیر از سفت تا اسهال در گروه‌های غذایی مشابه،
 9. حضور مقادیری موسین و فیبرین در مدفوع،
 10. وجود الیاف بلند (بزرگ‌تر از 2/1 سانتیمتر) در مدفوع،
 11. وجود غلات هضم نشده و خردشده (بیش از 6/0 سانتیمتر) در مدفوع
 12. کاهش بازده خوراک نسبت به سن و روزهای شیردهی.

آیا می‌دانستید گاوهایی که در تراکم بالایی در بهاربند قرار دارند، اسیدوز را تجربه می‌کنند؟

بهاربند فری استایل گاو دوره انتقال
بهاربند فری استایل گاو دوره انتقال

شلوغیِ بیش‌ازحد فری استایل‌ها و آخور خوراک، pH شکمبه را کاهش می‌دهند. این پدیده عملکرد شکمبه را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد و نحوه پاسخ دام به جیره را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

چکیده اطلاعات طلایی

 1. میزان ماده خشک خوراک ، عامل تعیین‌کننده در میزان PH شکمبه است.
 2. افزایش تعداد دفعات تغذیه ممکن است کاهش نوسان PH شکمبه‌ای را از طریق تغذیه دستی در پی داشته باشد
 3. شیوع اسیدوز شکمبه‌ای در گله‌های شیری احتمالاً در همان حدود است که در گاوهای گوشتی است.
 4. تنها میزان نشاسته و قند جیره نیست که سطح اسید شکمبه را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بلکه نوع نشاسته و فرآیند آن نیز در این امر دخیل است
 5. فراهم کردن پروتئین قابل‌حل و قابل‌تجزیه در شکمبه همراه با نشاسته می‌تواند به افزایش تولید پروتئین میکروبی کمک کند و تشکیل اسید در شکمبه را کاهش دهد
 6. گنجاندن پلت‌های پرچرب فرآورده‌های جنبی (High-Lipid By-product Pellets (HLBP)) و جایگزینی آن با دانه جو و کنجاله کلزا، شدت اسیدوز شکمبه‌ای را در مقایسه با گاوهایی که با خوراک معمولی تغذیه‌ می شوند را کاهش می دهد.
 7. برای جلوگیری از وقوع اسیدوز، عادت پذیری تدریجی حیوان به جیره های حاوی مقادیر بالای کربوهیدرات های سریع التخمیر و همچینین محدود کردن مصرف آن توسط حیوان ضروری می باشد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز