اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری

اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری

اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری و تلقیح مصنوعی در گاو شیری برای افزایش تعداد نتایج سودآوری در گله، بهبود ژنتیکی راهی به سوی اصلاح الگوی تولید و کمک به اقتصاد مقاومتی است

اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری

برنامه پرورش ممکن است از لقاح مصنوعی (AI) یا خدمات طبیعی استفاده کند. توسعه مدرن لقاح مصنوعی در دهه 1930 و 1940 رخ داد. به طور گسترده در گاوهای شیری استفاده می شود اما در گاوهای گوشتی به دلیل هزینه های حمل و نقل و نیروی کار بسیار کمتر استفاده می شود.

تلقیح مصنوعی مجموعه‌ای از اسپرم  گاوهای نر با پتانسیل ژنتیکی شناخته شده را ارائه می‌کند، مانند اندازه‌گیری‌شده با ارزش‌های تخمینی اصلاح نژاد (EBVs) برای ویژگی‌هایی مانند سهولت زایمان یا سرعت رشد. هنگامی که تشخیص تغذیه و گرما به درستی مدیریت شود، نتایج رضایت بخشی به دست می آید. عدم تشخیص فحلی دلیل اصلی ناموفق بودن لقاح مصنوعی است.فاجعه اقتصادی عدم تشخیص فحلی در گاوهای سوپر تولید بسیار جدی است. لطفا جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید

اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری

هنگامی که گاوها به درستی با مایع منی با کیفیت خوب در زمان مناسب تلقیح شوند، 50 تا 60 درصد ممکن است در اولین سرویس باردار شوند، همین درصد در سرویس دوم.

 

انتقال جنین

انتقال جنین اغلب برای افزایش تعداد نتایج سودآوری و بهبود ژنتیکی، از با ارزش ترین گاوهای گاو های شیری استفاده می شود. تعیین جنسیت مایع منی با استفاده در زمینه تجاری تطبیق داده شده است و به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد. تعیین جنسیت جنین ها برای استفاده در گاوداری آسان تر و کاربردی تر می شود و برخی از تکنیک های شبیه سازی در دسترس هستند.

تلیسه ها باید بر اساس اندازه و سن در سن بلوغ پرورش داده شوند. در اولین تولید مثل باید 65 تا 70 درصد وزن بالغ پیش بینی شده خود را داشته باشند و تلیسه های شیری در این مرحله به ارتفاع بیش از 125 سانتی متر پژمرده می رسند. انتخاب گاوهای نر برای استفاده طبیعی باید بر اساس اندازه احتمالی گوساله در بدو تولد باشد. وزن گاو نر هنگام تولد (نه وزن بالغ او) راهنمای مفیدی است، اما شواهد ژنتیکی مانند EBV ها حیاتی هستند.

همگام سازی حرارتی تلیسه ها و گاوها امکان پذیر است، اما چنین برنامه هایی به مدیریت و همکاری کافی بستگی دارد. همچنین، نیروی کار ماهر کافی برای پرورش و کمک در طول زایمان ضروری است

 

 

لقاح مصنوعی: Artificial Insemination (AI)

در گاو، لقاح مصنوعی عمدتاً برای بهبود ژنتیکی دام و تسهیل استراتژی‌های جایگزینی سلامت بالا استفاده می‌شود. پذیرش جهانی تلقیح مصنوعی برای بهبود ژنتیکی در گاوهای شیری با توسعه یک سیستم آزمایش نتاج و استفاده بعدی از سوابق تولید شیر به عنوان معیاری عینی از عملکرد برای انتخاب گاوهای نر برتر، تکنیک‌هایی برای انجماد مایع منی در یخچال ها و ذخیره نیتروژن مایع ممکن شد.

دانستنیهای مفید در تلقیح مصنوعی گاو شیری ،عنوان مقاله ایی است که خواندن آن پیشنهاد میشود….(ادامه مطلب)

اهمیت اندازه‌گیری ویژگی‌های اقتصادی در گاو گوشتی

توسعه سیستم‌های عینی مانند EBVs برای اندازه‌گیری ویژگی‌های اقتصادی در گاو گوشتی (به عنوان مثال، نرخ رشد، ساختار و ترکیب لاشه، کارایی تبدیل خوراک) و در نتیجه انتخاب دقیق‌تر از مادران و همچنین کنترل چرخه فحلی، منجر به افزایش استفاده از تلقیح مصنوعی در گاوها می شود.

فرآوری مایع منی منجمد یک تکنیک بسیار تخصصی است. توجه به جزئیات در هر مرحله برای حفظ کیفیت مایع منی مهم است. قابلیت انجماد مایع منی در بین گاو نر متفاوت است. با این حال، منی با تحرک و کیفیت مورفولوژی بالا معمولاً به خوبی منجمد می شود. بهترین نتایج زمانی حاصل می شود که مایع منی در یک آزمایشگاه مجهز توسط کارکنان مجرب در یک مرکز هوش مصنوعی پردازش شود

.

جمع آوری و نگهداری نمونه منی:

(همچنین به بررسی وضعیت اصلاح نژاد مراجعه کنید.) منی با استفاده از واژن مصنوعی یا با انزال الکتریکی (تحریک الکتریکی وزیکول‌های منی و آمپول‌ها) جمع‌آوری می‌شود. تا زمانی که نمونه از کیفیت بالایی برخوردار باشد، قابلیت انجماد و باروری باید نرمال باشد. اگر گاو نر به دلایلی که می تواند ژنتیکی باشد نتواند به طور طبیعی به گاو خدمات دهد، از این تکنیک ها استفاده نمی شود.

امروزه بیشتر تلقیح مصنوعی در گاوها با منی منجمد انجام می شود. منی منجمد ممکن است برای سالها نگهداری شود. گسترش دهنده ها اجازه می دهند دوزهای تلقیح بیشتری از یک مجموعه منی پردازش شود، باروری مایع منی را برای مدت طولانی تری حفظ می کند، اسپرم را از تغییر دمای ناگهانی یا pH محافظت می کند و حیات را طولانی می کند.

منی معمولاً با زرده تخم مرغ بافر شده با سیترات یا شیر بدون چربی تیمار شده با حرارت به همراه گلیسرول، قندها، آنزیم ها و آنتی بیوتیک ها افزایش می یابد. پسوند نهایی برای بسته بندی 0.25 میلی لیتر یا 0.5 میلی لیتر مایع منی حاوی 20 تا 30 میلیون اسپرم در زمان انجماد طراحی شده است.

گسترش دهنده ها اغلب به بخش A و بخش B تقسیم می شوند.

گسترش اولیه مایع منی با کسر A در همان دما انجام می شود، به عنوان مثال، 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد). سپس مایع منی گسترش یافته به مدت 40 تا 50 دقیقه تا 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) یا آهسته تر خنک می شود.

 1. نگه داشتن مایع منی در این دما به مدت 3 تا 4 ساعت، آنتی بیوتیک های موجود در کسر A را قادر می سازد تا قبل از اینکه توسط گلیسرول محافظت کننده برودتی مهار شوند، عملکرد خود را کامل کنند.
 2. کسر B حاوی یک محافظ برودتی مانند اتیلن گلیکول یا گلیسرول (به عنوان مثال، 14٪) است و در دمای 5 درجه سانتیگراد به مقدار مساوی به مایع منی اضافه می شود.

هر مرکز لقاح مصنوعی دارای توسعه‌دهنده‌ها و مراحل پردازش استاندارد خود است. گلیسرول (11٪ – 13٪) ممکن است با رقیق کننده های مبتنی بر شیر استفاده شود. قبل از انجماد، مایع منی باید به مدت 4 تا 18 ساعت در دمای 5 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

انجماد مایع منی:

برای انجماد، منی گاو نر معمولاً در نی های پلاستیکی با شناسایی مناسب (0.25 یا 0.5 میلی لیتر) بسته بندی می شود. نرخ انجماد بهینه برای بسیاری از انواع سلول شناخته شده است و اسپرماتوزوها می توانند طیف وسیعی از سرعت ها را تحمل کنند. در عمل، منی منجمد شده در بخار نیتروژن مایع قبل از فرو رفتن در نیتروژن مایع در دمای -320 درجه فارنهایت (196- درجه سانتیگراد) منجمد می شود.

ذخیره سازی در مخازن نیتروژن مایع:

ذخیره سازی در مخازن نیتروژن مایع برای بیش از 20 سال ایمن است و منی در چنین مخازنی حمل می شود. سطح نیتروژن مایع در مخازن باید کنترل شود تا از هدر رفتن مایع منی جلوگیری شود، که وقتی مخازن معیوب می شوند یا زمانی که نیتروژن مایع به تدریج تبخیر می شود، مشاهده می شود.

از آنجایی که اسپرم ها پس از ذوب شدن برای مدت طولانی زنده نمی مانند، منی باید فورا مورد استفاده قرار گیرد. بهتر است ذوب در سریع ترین زمان ممکن بدون آسیب رساندن به مایع منی در اثر گرمای بیش از حد انجام شود.

در عمل، نی ها را می توان در آب گرم (95-98 درجه فارنهایت [35-36.5 درجه سانتی گراد]) برای ≥30 ثانیه ذوب کرده و بلافاصله در دستگاه تناسلی گاو قرار داد. توصیه های مرکز تلقیح مصنوعی که مایع منی را پردازش می کند باید دنبال شود.

تکنیک تلقیح:

روش رکتوواژینال تقریباً به طور انحصاری استفاده می شود. پس از تمیز کردن کامل اندام تناسلی خارجی با حوله یکبار مصرف، یک دست دستکش به رکتوم وارد می شود و دهانه رحم را می گیرد. پیپت تلقیح از طریق فرج و واژن به مجرای خارجی دهانه رحم وارد می شود.

با دستکاری دهانه رحم، همراه با فشار خفیف جمجمه بر روی پیپت، پیپت از طریق حلقه های حلقوی دهانه رحم به محل اتصال سیستم داخلی دهانه رحم و بدنه رحم پیش می رود. برای جلوگیری از، از دست دادن اسپرم، مایع منی باید به آرامی (5 ثانیه) دفع شود.

اگر سوابق تلقیح و قوام مخاط دهانه رحم حاکی از حاملگی احتمالی باشد، پیپت باید کمتر از نیمی از مسیر دهانه رحم پیش رفته و مایع منی خارج شود. زمان بهینه برای تلقیح بین نیمه آخر فحلی ایستاده و 6 ساعت پس از آن است که به عنوان “قانون صبح / بعد از ظهر” توصیف می شود، به این معنی که گاوهایی که شروع گرمای فحلی ایستاده در صبح مشاهده می کنند باید همان بعد از ظهر تلقیح شوند و غیره. اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری

بررسی مایع منی:

اگر هنگام استفاده از تلقیح مصنوعی مشکلات باروری ایجاد شود، مایع منی باید بررسی شود، اگرچه عوامل بسیاری به غیر از منی در دستیابی به باروری بالا دخیل هستند.

 1. تحرک پس از ذوب یک معیار مهم است.
 2. تعداد کافی اسپرم متحرک در زمان تلقیح حیاتی است.
 3. معاینه مورفولوژیک همچنین به ارزیابی نقش مایع منی در موارد ناباروری کمک می کند.
 4. مقایسه در گله های حاملگی های قابل تشخیص ناشی از منی مشکوک و منی از سایر گاو نرها ممکن است مفید باشد.

تشخیص فحلی همچنان مهمترین عاملی است که بر کارایی تلقیح مصنوعی تأثیر می گذارد.

ابتدا باید این عامل و در مرحله دوم مهارت تلقیح کننده بررسی شود. مورد دوم شامل :

 1. ارزیابی دمای ذوب،
 2. زمان ذوب در رابطه با تلقیح واقعی،
 3. تغییرات دما از ذوب تا تلقیح،
 4. محل و سرعت رسوب مایع منی،
 5. و روش های بهداشتی است.

اگر منی از یک تامین کننده معتبر خریداری شود، غیرمعمول است که علت ناباروری منی بی کیفیت باشد، اگرچه عوامل حمل و نقل و ذخیره سازی باید در نظر گرفته شود.

اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری  اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری  اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری  اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری  اصلاح نژاد تولید مثل گاو شیری

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز