افزایش تولید شیر با افزایش دفعات شیردوشی و کاهش طول دوره خشکی

افزایش تولید شیر با افزایش دفعات شیردوشی و کاهش طول دوره خشکی موضوع مقاله امروز است.

افزایش تولید شیر با افزایش دفعات شیردوشی و کاهش طول دوره خشکی

با توجه به بالا ماندن قیمت تلیسه در آینده نزدیک، چه گزینه هایی برای تولیدکنندگان برای کاهش هزینه های جایگزینی در دسترس است؟ یکی از قدم هایی که می توانید بردارید این است که از گاوهای شیری خود بهره بیشتری ببرید. این ممکن است به شما کمک کند همان مقدار شیر را با گاوهای کمتر ارسال کنید.

 

افزایش تولید شیر با افزایش دفعات شیردوشی و کاهش طول دوره خشکیاین مقاله سه تغییر مدیریتی را از تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ممکن است به شما در تولید شیر بیشتر در هر گاو کمک کند.

کاهش ازدحام بیش از حد گاوها

زمانی که در وضعیت اسکان ایده آل قرار دارند شیر بیشتری تولید می کنند و در شرایطی که در یک مکان پر ازدحام هستند. امکانات خود را به جای پر کردن ظرفیت، با تعداد بهینه حیوانات ذخیره کنید. با کاهش ازدحام می توانید تعداد تلیسه های خریداری شده را کاهش دهید و می توانید شیر به ازای هر گاو را افزایش دهید.

افزایش تولید شیر با افزایش دفعات شیردوشی و کاهش طول دوره خشکی افزایش تولید شیر با افزایش دفعات شیردوشی و کاهش طول دوره خشکی افزایش تولید شیر با افزایش دفعات شیردوشی و کاهش طول دوره خشکی افزایش تولید شیر با افزایش دفعات شیردوشی و کاهش طول دوره خشکی افزایش تولید شیر با افزایش دفعات شیردوشی و کاهش طول دوره خشکی

دوشیدن گاوهای تازه زا را چهار بار یا بیشتر در روز در نظر بگیرید. تحقیقات نشان داده است که افزایش قابل توجهی در تولید شیر زمانی که گاوهای زیر 30 روز شیر 4 تا 6 بار در روز دوشیده می شدند.

 1. گاوها در طول دوره دوشش مکرر شیر بیشتری دادند
 2. این افزایش پس از کاهش دفعات شیردوشی ادامه داشت.
 3. تغییر کل گله از دوشش 2× به 3× باید تقریباً 7.7 پوند شیر بیشتر به ازای هر گاو در روز تولید کند.
 4. با این حال، شما می توانید 85 درصد از آن افزایش یا 6.6 پوند به ازای هر گاو در روز را با افزایش دفعات شیردوشی گاوهای تازه از 2× به 4× به مدت 21 روز از روز چهارم شیردهی دریافت کنید (هیل و همکاران، 2003).

تحقیقات بیشتر نشان داده است که گاوهای تازه دوشیده شده 6 برابر در 21 روز اول شیردهی، 6.5 پوند در روز بیشتر از همتایان گله 3 برابر خود (29000 پوند در مقابل 27000 پوند) تولید کردند.

 1. میانگین نمرات تعداد سلول های سوماتیک برای گاوهایی که 3× دوشیده شده بودند 12/3 و برای گاوهایی که 6× دوشیده شده بودند 31/2 بود (دال، 2003).
 2. دوشیدن مکرر گاوهای تازه منطقی است. تولید شیر توسط فشار غدد بین پستانی مهار می شود.
 3. هرچه دفعات دوشش گاو بیشتر باشد، احتمال اینکه فشار غدد بین پستانی مانع از تولید شیر شود کمتر است.
 4. علاوه بر این، تولید شیر ممکن است بلافاصله پس از دوشش به بالاترین حد خود برسد.
 5. علیرغم این واقعیت که شیردوشی بیشتر به این معنی است که کانال سرپستانک بیشتر باز می شود، داده های این کارآزمایی ها نشان نمی دهد که سلامت پستان آسیب دیده است و ممکن است واقعاً بهبود یافته باشد.

شیردوشی مکرر ممکن است باعث دفع میکروارگانیسم ها قبل از اینکه بتوانند خودشان را تثبیت کنند، باشد.

کوتاه کردن دوره خشکی را در نظر بگیرید.

عقل متعارف همیشه معتقد است که گاوها به 60 روز خشک شدن نیاز دارند. تحقیقات مشاهده ای با استفاده از سوابق DHIA همیشه از حکمت مرسوم پشتیبانی می کند. با این حال، این مطالعات دوره های خشک برنامه ریزی نشده را نشان می دهند و گاوهای مورد ارزیابی تصادفی نیستند.

تحقیقات کنونی با استفاده از دوره های خشک برنامه ریزی شده کوتاه شده نشان داده است که تولید شیر در شیردهی بعدی دچار دوره های خشکی کمتر از 60 روز نمی شود. بنابراین، ممکن است معقول باشد که خشک کردن گاوهایی را که هنوز شیردوشی سودآور در 60 روز قبل از زایمان انجام می دهند، به تعویق بیاندازیم.

دوره خشکی چقدر می تواند کوتاه باشد؟ این سوالی است که محققان در تلاشند به آن پاسخ دهند.

 

با این حال، چندین مطالعه نشان داده اند که دوره های خشکی 32 تا 34 روزه تأثیر منفی قابل توجهی بر شیردهی بعدی ندارد و به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا از 30 روز شیر اضافی بهره مند شوند (Schairer, 2001; Bachman, 2002; Gulay et al., 2003).

به علاوه، تأخیر در خشک کردن ممکن است مشکلات گاوهای انتقالی را با حذف نیاز به جیره های خشک دور و دو تغییر جیره کاهش دهد. به تعویق انداختن خشک شدن ممکن است در گله شما منطقی باشد، به خصوص اگر گاوها یا تلیسه های سودآورتری برای جایگزینی گاوهایی که از رشته شیر خارج می شوند، نداشته باشید.

با وجود این تحقیقات مثبت، در استفاده از این ابزار مدیریتی باید احتیاط کرد. سوابق خوبی باید نگهداری شود تا اطمینان حاصل شود که گاوها دوره خشکی را طبق برنامه ریزی انجام می دهند.

گاو درمانی با گاو خشک می تواند مشکلی را ایجاد کند که گاوها در زمان تازه شدن اولیه آنتی بیوتیک طولانی تری مثبت باقی بمانند. علاوه بر این، مطالعاتی در مورد اثر کوتاه شدن دوره خشکی بر طول عمر یک گاو در گله انجام نشده است.

درست است که نگه داشتن لبنیات شما در ظرفیت کامل هزینه های ثابت را بین حیوانات بیشتری تقسیم می کند. با این حال، بهره گیری حداکثری از گاوهای خود می تواند عملیات شما را سودآورتر کند.

افزایش تولید به ازای هر گاو می تواند به شما این امکان را بدهد که همان مقدار شیر را با گاوهای کمتری ارسال کنید و نیاز به تلیسه های جایگزین خارجی با قیمت بالا را کاهش دهید.

همچنین می تواند هزینه های خوراک را کاهش دهد زیرا درصد کمتری از خوراک به نگهداری گاو و درصد بیشتری به تولید شیر اختصاص می یابد.

همچنین ممکن است با از بین بردن گاوهای خشک دور، مشکلات و زایمان را کاهش دهد.

تقریباً 150 میلیون خانوار در سراسر جهان به تولید شیر مشغول هستند. در اکثر کشورهای در حال توسعه، شیر توسط خرده مالکان تولید می شود و تولید شیر به معیشت خانوار، امنیت غذایی و تغذیه کمک می کند. شیر بازده نسبتاً سریعی را برای تولیدکنندگان کوچک فراهم می کند و منبع مهم درآمد نقدی است.

در دهه های اخیر، کشورهای در حال توسعه سهم خود را در تولید جهانی لبنیات افزایش داده اند. این رشد بیشتر نتیجه افزایش تعداد حیوانات مولد است تا افزایش بهره وری سرانه.

 

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، بهره وری لبنیات به دلیل منابع خوراک بی کیفیت، بیماری ها، دسترسی محدود به بازارها و خدمات (به عنوان مثال، بهداشت، اعتبار و آموزش) و پتانسیل ژنتیکی پایین دام های شیری برای تولید شیر محدود شده است.

برخلاف کشورهای توسعه یافته، بسیاری از کشورهای در حال توسعه دارای آب و هوای گرم و/یا مرطوب هستند که برای تولید لبنیات نامطلوب است.

برای یافتن منابع بیشتر برای مدیریت گاوداری خود، از وبسایت کالج علوم کشاورزی، مصرف کننده و محیط زیست  در aces.nmsu.edu دیدن کنید.

منبع:

Gulay, M. S. M. J. Hayen, K. C. Bachman, T. Belloso, M. Liboni, and H. H. Head 2003. “Milk Production and Feed Intake of Holstein Cows Given Short (30-d) or Normal (60-d) Dry Periods.” Journal of Dairy Science. 86: 2030-2038.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز