افزایش وزن روزانه در گوساله

افزایش وزن روزانه در گوساله

میانگین بالاتر افزایش وزن روزانه در گوساله های شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

 

برنامه تغذیه LifeStart (استارتر گوساله شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان )منجر به رشد بیشتر در مرحله قبل از شیرگیری “pre-weaning phase” می شود

 

تحقیقات نشان داده است که کیفیت تغذیه تاثیر زیادی بر بیان ژن دارد که در اصطلاح عامل مهمی در حداکثر رشد و پتانسیل تولید آتی گوساله ها می باشد.

نویسندگان متعددی تأثیر سطوح بالای تغذیه را بر میانگین افزایش وزن روزانه در مرحله پیش از شیرگیری و تأثیر آن بر بهره‌وری آینده را مورد مطالعه قرار داده‌اند
برنامه های تغذیه با شیر و همچنین مدیریت آغوز و سایر شرایط پرورش در بین این مطالعات متفاوت بود، بنابراین تأثیر بر میانگین افزایش روزانه قبل از شیرگیری و تولید شیر متعاقب آن نیز متفاوت بود.

 

تأثیر برنامه های LifeStart بر رشد اضافی

Reference Effect on pre-weaning ADG (gram/day) Effect on 1st lactation in litres
Shamay et al[1] 287 981
Faber et al[2] 195 955
Morrisson et al[3] 160 0
Davis-Ricker et al[4] 197 416
Moallem et al[5] 70 732
Reath-Knight et al[6] 230 718
Drackley et al[7] 146 342
Drackley et al[7] 226 1332
Terré et al[8] 96 624
Soberon et al[9] 355 552

The Trouw Nutrition Kempenshof trial

مواد و روش ها

در یک مطالعه گسترده که در Kempenshof انجام شد، در مجموع 86 گوساله ماده که به صورت جداگانه نگهداری می شدند، وارد شدند.
جفت ها به مقدار یکسان آغوز از یک منبع تغذیه شدند و توسط آغوز، برابری و فصل مسدود شدند. آنها از روز چهارم به بعد به طور آزاد به آب، غذای اولیه و کاه دسترسی داشتند و همه طبق یک پروتکل استاندارد در سن 56 روزگی از شیر گرفته شدند. از روز 70 به بعد به مسکن گروهی منتقل شدند. تنها تفاوت بین دو گروه، میزان تغذیه جایگزین شیر گوساله بود. به گروه LifeStart  مقدار 8 لیتر در روز در مقایسه با 4 لیتر در روز برای گروه شاهد، هر دو گروه با غلظت 150 گرم در لیتر تغذیه شدند.

نتایج

گوساله های گروه LifeStart از روز 7 به بعد وزن بدن بالاتری داشتند (شکل 1 را ببینید). در هنگام از شیر گرفتن، تفاوت ADG 155 گرم بود، در روز 70، تفاوت ADG بین گروه LifeStart و گروه شاهد 123 گرم بود.

 

تغذیه گوساله با مقادیر و کیفیت مناسب خوراک مایع، حفظ سلامتی گوساله و متعادل کردن اثرات دما و رطوبت بر رشد میانگین روزانه آنها بسیار با اهمیت است.

 

در پرواربندی گوساله های شیری باید از شیرهای با آهن کمتر برای تغذیه گوساله استفاده نمود. همچنین بهتر است چربی این شیر زیاد باشد تا گوشت حاصله لذیذتر باشد. در پرواربندی گوساله های شیری می توان از دو روش استفاده نمود:

در روش اول برای پرواربندی گوساله های شیری، دام را تا مدتی با شیر طبیعی تغذیه می کنند و پس از مدتی به تدریج شیر جانشین شونده را جایگزین شیر طبیعی می کنند.

در روش دوم پرواربندی گوساله های شیری از همان ابتدا گوساله با شیر جانشین شونده تغذیه می شود. این روش بیشتر برای گوساله های نر نژاد شیری به کار می رود.

افزایش وزن روزانه در گوساله افزایش وزن روزانه در گوساله افزایش وزن روزانه در گوساله افزایش وزن روزانه در گوساله افزایش وزن روزانه در گوساله افزایش وزن روزانه در گوساله افزایش وزن روزانه در گوساله افزایش وزن روزانه در گوساله

 

References

[1] Shamay, A., D. Werner, U. Moallem, H. Barash, and I. Bruckental. 2005. Effect of nursing management and skeletal size at weaning on puberty, skeletal growth rate, and milk production during first lactation of dairy heifers. J. Dairy Sci. 88:1460–1469.
[2] Faber, S. N., N. E. Faber, T. C. McCauley, and R. L. Ax. 2005. Case study: Effects of colostrum ingestion on lactational performance. Prof. Anim. Sci. 21:420–425.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز