افزودنی خوراک DSM کاهش متان گاوهای شیری

افزودنی خوراک DSM کاهش متان گاوهای شیری

افزودنی خوراک شرکت DSM به طور قابل توجهی انتشار متان از گاوهای شیری را کاهش می دهد

یک افزودنی جدید خوراک می تواند در جیره گاوهای شیری گنجانده شود تا به طور قابل توجهی انتشار متان را کاهش دهد. این با آزمایشی در دانشگاه و مرکز نوآوری تحقیقاتی و نوآوری دانشگاه واگنینگن در “Dairy Campus”پردیس لبنیات در لیوواردن نشان داده شد. کاهش انتشار از 27% تا 40% متان در هر گاو بسته به جیره و میزان بازدارنده متان در خوراک متفاوت است.شرکت تولید کننده  Royal DSM پیشتاز محصول بازدارنده متان Bovaer بوده و فناوری آن را توسعه داد.

انتشار متان از نشخوارکنندگان نشان دهنده بخش قابل توجهی از گازهای گلخانه ای انسانی است و به تغییرات آب و هوایی کمک می کند.

طرفین در توافقنامه آب و هوا هلند توافق کردند که بخش دام هلند باید تا سال 2030 گازهای گلخانه ای را با 2 مگاتن کاهش دهد. این کارآزمایی برای ارائه نتایج کاهش متان برای سه نسبت مختلف سیلوی علف و ذرت در علوفه رژیمی، معمولی برای شرایط هلندی در مناطق مختلف، با دو دوز مختلف Bovaer طراحی شد. شصت و چهار گاو هلشتاین-فریزین در اواسط شیردهی برای بررسی اثر مکمل‌سازی مهارکننده متان با جیره‌های مختلف وارد مطالعه شدند.

کاهش گاز متان از 27 درصد به 40 درصد

محقق آندره بنینک می گوید: «نتایج مطمئنا امیدوارکننده هستند. Bovaer به طور موثری از تشکیل متان جلوگیری می کند. اینکه دقیقا چقدر موثر است، به رژیم غذایی که به گاو داده می شود بستگی دارد.

هنگامی که دوز پایینی از بازدارنده متان به جیره حاوی 80 مکمل جیره بدون سیلاژ ذرت در علوفه تا 35 درصد مکمل دوز پایین Bovaer (60 میلی‌گرم/کیلوگرم DM*) به میزان 27 درصد کاهش یافت.

درصد سیلاژ ذرت در ماده خشک علوفه. با دوز متوسط ​​Bovaer (80 mg/kg DM)، این درصد از 29٪ تا 40٪ متغیر بود. این کارآزمایی توسط تیمی از کارشناسان تغذیه گاو برای دانشگاه و تحقیقات واگنینگن و با حمایت صندوق نوآوری پردیس لبنی انجام شد.

نتایج مطمئنا امیدوار کننده است. Bovaer به طور موثری از تشکیل متان جلوگیری می کند. اینکه دقیقا چقدر موثر است، به رژیم غذایی که به گاو داده می شود بستگی دارد.

اطلاعات حاصل از کارآزمایی برای اثبات اعتبار Bovaer توسط مانیتور ردپای کربن/ ماژول آب و هوای هلندی Kringloopwijzer (ارزیابی سالانه چرخه مواد مغذی) ضروری است.

نتایج به گاوداران بینشی در مورد اثرات استفاده از Bovaer ارائه می دهد. علاوه بر این، آن‌ها دولت‌ها و سازمان‌های موجودی را قادر می‌سازند تا به اندازه کافی کاهش متان روده‌ای را در نظر بگیرند و می‌توانند برای کمک به پاداش و به رسمیت شناختن هر کشاورز برای کمک‌های پایداری‌شان استفاده کنند.

در واحد گاوداری پژوهشی پردیس لبنیات، ” Dairy Campus”محققان انتشار گاز متان را در مخازن های مخصوص  اندازه گیری می کنند.

نحوه مصرف Bovaer :

فقط یک چهارم قاشق چای خوری Bovaer به ازای هر گاو در روز، انتشار متان روده ای را تقریباً 30٪ کاهش می دهد. بنابراین افزودنی خوراک به کاهش چشمگیر و فوری ردپای محیطی گوشت، شیر و محصولات لبنی کمک می کند.

آزمایش با Bovaer توسط کنسرسیومی از سراسر زنجیره لبنیات هلندی، متشکل از DSM، دانشگاه و تحقیقات Wageningen، FrieslandCampina، Royal Agrifirm Group، De Heus Animal Nutrition و ForFarmers طراحی و اجرا شد.

*DM به معنای ماده خشک، قسمت خشک خوراک دام با آب استخراج شده است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز