سنجش اقتصادی بودن گاوداری-min

سنجش اقتصادی بودن گاوداری
برنامه ایی برای پرورش پایدار گاو شیری

چه پارامترهایی برای سنجش اقتصادی بودن گاوداری خود دارید؟

گاوداری پایدار گاو شیری منجر به عملکرد مالی سالم می شود. آیا تاکنون نسبت به تحلیل بهره وری اقتصادی گاوداری خود اقدام کرده اید؟

آیا میدانید با توجه به هزینه و درآمد گاوداری ها و تخمین تابع تولید شیر شاخص های بهره وری نهایی، متوسط و کل عوامل تولید محاسبه و تحلیل میشوند؟

برای درصد بالایی از گاوداری ها، مقادیر بهره وری نهایی برای هر رأس گاو شیری، هزینه ی سوخت، تعمیرات، نگهداری، دارو و مواد ضدعفونی کننده ، و … و هزینه ی علوفه منفی و برای هزینه ی نیروی کار و هزینه ی خوراک کنسانتره مثبت میباشد.

افزایش طول عمر گاوهای شیری کلید موفقیت اقتصادی بودن گاوداری است

اهداف در رابطه با گاوداری پایدار اغلب در رابطه با ردپای محیطی، استفاده از منابع کمیاب، سلامت و رفاه دام و استفاده از مواد ضد میکروبی تعریف می‌شوند. با این حال، اگر گاوداران نتوانند درآمد مناسبی در حال حاضر و در آینده ایجاد کنند، گاوداری نمی تواند پایدار باشد!

برخلاف باور رایج، اداره یک گاوداری به روشی پایدار و در عین حال ایجاد درآمد سالم بسیار خوب امکان پذیر است. برای اطمینان از سودآوری و پایداری تولید لبنیات، باید میانگین تولید شیر در روز افزایش یابد، که در غیر این صورت به عنوان بازده روزانه در طول عمر آنها شناخته می شود. اقتصادی بودن گاوداری اقتصادی بودن گاوداری ر اقتصادی بودن گاوداری اقتصادی بودن گاوداری

بازده روزانه گاوهای شیری در طول عمر تحت تأثیر موارد زیر است:

 1. سن در اولین زایمان
 2. تعداد شیردهی به ازای هر گاو در نتیجه نرخ جایگزینی
 3. تولید شیر در هر دوره شیردهی
  1. روزهایی که شیردهی به اوج تولید می رسد
  2. نسبت تولید تلیسه به گاو
 4. فاصله زایش از بین این 4 پارامتر تعداد شیردهی به ازای هر گاو شیری و به عبارتی طول عمر اقتصادی بیشترین تاثیر را دارد.

با برنامه سنجش ، عملکرد گاوداری های گاو شیری را می توان بهبود بخشید. برای اطمینان از استفاده عاقلانه از منابع گاوداری، می توان تأثیر بر عملکرد مالی گاوداری را برای هر مداخله مدیریتی محاسبه کرد.

 

سنجش اقتصادی بودن گاوداری

 

 

 

محاسبه‌گر سود را می‌توان برای محاسبه تأثیر کاهش سن در اولین زایش، افزایش تولید شیر در هر دوره شیردهی یا کاهش نرخ حذف غیرارادی تلیسه‌ها و گاوها در طول عمر روزانه و سود دهی گاوداری های گاو شیری استفاده کرد.

مطمئن باشید از آنچه می توان به دست آورد شگفت زده خواهید شد!

 

استفاده از پتانسیل کامل تولید شیر

برای تغذیه جمعیت رو به افزایش جهان به روشی پایدار، باید از پتانسیل کامل تولید هر حیوان در مزرعه استفاده شود. برای کاهش ردپای محیطی باید با استفاده از منابع کمتر شیر بیشتری تولید شود.

برای گاوهای شیری، این به معنای افزایش متوسط ​​تولید شیر در روز زندگی، از بدو تولد تا حذف است که به عنوان بازده روزانه آنها در طول عمر (LDY) شناخته می شود.

 

عملکرد روزانه مادام العمر را می توان با مدیریت انتقال به شیردهی به روشی بهینه افزایش داد. با این حال، تعداد مقالات علمی و اطلاعات در مورد مدیریت انتقال در گاوهای شیری بسیار زیاد است.

در سنجش اقتصادی بودن گاوداری با بکاربردن جدیدترین علم در مورد مدیریت پرورش گاو شیری به پروتکل های ساده و کاربردی، دامپروری را آسان می کند. پیش از این در مقاله ایی به بررسی خلاصه ای از سمینار Hoard’s Dairyman با موضوع تغذیه گاو در دوره انتقال پرداخته بودیم. لطفا جهت مطالعه بیشتر لینک ذیل را کلیک فرمایید. اقتصادی بودن گاوداری اقتصادی بودن گاوداری اقتصادی بودن گاوداری ر ر اقتصادی بودن گاوداری اقتصادی بودن گاوداری اقتصادی بودن گاوداری اقتصادی بودن گاوداری

برنامه سنجش اقتصادی، بازده روزانه طول عمر را افزایش می دهد

انتقال به شیردهی تأثیر زیادی بر سیستم ایمنی، دستگاه گوارش و متابولیسم گاو شیری دارد. این به 3 سازگاری نیاز دارد:

 1. سازگاری ایمنی
 2. سازگاری متابولیک
 3. سازگاری گوارشی

این 3 اقتباس مستقل نیستند، روی هم تأثیر می گذارند. برنامه سنجش اقتصادی یک رویکرد جامع به این 3 سازگاری ارائه می دهد و با برخی از چالش هایی که یک گاو در طول انتقال به شیردهی باید با آن دست و پنجه نرم کند، می پردازد. برنامه سنجش اقتصادی به موارد زیر کمک می کند:

سنجش اقتصادی بودن گاوداری

کاهش سن در اولین زایش

کاهش سن در اولین زایش، در حالی که هنوز به اهداف پرورشی می رسد، به بهبود LDY کمک می کند. مطالعات انجام شده توسط ILVO در بلژیک نشان داد که کاهش سن در اولین زایش از 26 ماهگی به 24 ماهگی، انتشار متان گاوهای شیری را تا 3.1 درصد کاهش می دهد. همچنین نشان داده شده است که تلیسه هایی که در 22 تا 24 ماهگی زایش می کنند، باروری بهینه و حداکثر تولید شیر را در شیردهی اول و دوم خود دارند.

.

سنجش اقتصادی بودن گاوداری

افزایش تولید شیر در هر دوره شیردهی

برای رسیدن به تولید شیر بهینه در هر دوره شیردهی، یک گاو شیری باید با انتقال به شیردهی مقابله کند. گاو شیری انعطاف پذیر به عنوان گاوی تعریف می شود که با انتقال موفقیت آمیز برخورد می کند و شانس بیان تمام پتانسیل ژنتیکی خود را برای تولید شیر افزایش می دهد. مطالعات انجام شده توسط ILVO در بلژیک18 نشان داد که افزایش تولید روزانه به میزان 3 کیلوگرم، انتشار متان را تا 8.4 درصد کاهش می دهد.

سنجش اقتصادی بودن گاوداری

فاصله زایش را مدیریت کنید

به طور سنتی، فاصله زایش 365 روز در نظر گرفته می‌شود تا اطمینان حاصل شود که گاوها می‌توانند تا زمانی که تولید شیرشان شروع به کاهش می‌کند، خشک شده و برای شیردهی بعدی آماده شوند. در گله های بسیار پرتولید، گاوها می توانند پس از زایمان در تعادل انرژی منفی قوی قرار داشته باشند و باردار شدن آنها را دشوارتر می کند. به خصوص اگر تداوم تولید شیر زیاد باشد، هدف گذاری در فاصله کوتاه زایش ممکن است تأثیر منفی بر اقتصاد گاوداری و رفاه حیوانات داشته باشد، بنابراین گاوداری می تواند فاصله زایش طولانی تری تا 415 روز را نیز هدف قرار دهد.

سنجش اقتصادی بودن گاوداری

تعداد شیردهی در هر گاو را افزایش دهید

طول عمر عملکردی به عنوان توانایی گاو برای اجتناب از معدوم سازی به دلایلی غیر از تولید ضعیف شیر تعریف می شود. مطالعات انجام شده توسط ILVO در بلژیک18 نشان داد که کاهش 5 درصدی میزان حذف و افزایش تولید شیر به میزان 3 کیلوگرم در روز، انتشار متان را تا 11.7 درصد کاهش می دهد. مدیریت خوب گاوهای انتقالی برای جلوگیری از حذف غیرارادی بعداً در شیردهی کلیدی است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز