امکان افزایش سلولهای شیردهی پستان و آشنایی با سیکل شیردهی گاو

سلولهای شیردهی پستان سیکل شیردهی گاو

سیکل شیردهی

پرسش تمام دامداران عزیز آنست که چگونه میتوان درامد بیشتری از یک گاو کسب کنیم ؟

مطمئنا برای فائق آمدن از پس هزینه های نگهداری باید بتوانیم گاوی با شیردهی بیشتر داشته باشیم. این امر امکانپذیر نیست مگر با افزایش سلولهای شیردهی پستان گاو است .به بیان ساده هر سلول تنها یه قطره شیر ترشح میکند اگر شما قطرات بیشتری می خواهید نیاز به سلولهای بیشتری دارید .

آیا میدانید تعدادسلولهای غدد شیری را چه چیزی کنترل میکند ؟

 

تعداد سلولها تحت کنترل هورمونی از جمله انسولین ، پرولاکتین ، سوماتوتروپین ( هورمون رشد ) و بسیاری هورمونهای دیگر می باشد.

 

مطالعات نشان میدهد که هورمون رشد طی ۵۰الی ۸۰ روز در شیر به حداکثر میزان خود می رسد و از طرف دیگر مقدار انسولین در این زمان پایین میباشد، مشاهده شده است که تولید شیر گوساله ها در این روزها افزایش داشته و سپس شروع به افت و پایین آمدن میکند، این افزایش و کاهش متعاقب شیر را سیکل شیردهی می نامیم که بطور کلی تحت کنترل هورمونی است.

آیا با عوامل کاهنده شیردهی آشنایی دارید؟

در یک نگاه اجمالی در خصوص عوامل کاهنده شیردهی میتوان به عواملی نظیر مدیریت ضعیف ، عدم آسایش گاو ، بیماریها و گرما اشاره کرد که می توانند سبب کاهش شیردهی شود.  بهتر است بدانید تقریبا امکان ندارد در صورت کاهش تولید شیر حیوان مجدد به چرخه شیردهی مطلوب بازگردد .

آنچه سلولهای ترشحی را در بالاترین سطح خود نگه می دارد کنترل سطوح ثابت هورمونهایی مانند پرولاکتین و سطوح بالاتر اکسی توسین است .

اوج شیردهی یا پیک تولید :

می دانیم که پیش از رسیدن به پیک تولید ، تولید شیر باعث افزایش دریافت ماده خشک توسط دام می شود اما پس از این دوره دریافت ماده خشک سبب بالا رفتن تولید شیر می گردد .

همچنین می دانیم که بطور متوسط به ازای هر کیلوگرم شیر در پیک تولید گاو ۲۷۰ کیلوگرم شیر بیشتری نسبت به دوره شیردهی تولید می کند که این عدد در پنجاه روز اول شیردهی معادل ۳۰۰ کیلوگرم شیر بیشتر نسبت به دوره شیردهی می باشد .

دوران بعد از اوج شیردهی :

پس از اینکه دوره شیردهی گذشت اثرات هورمون رشد کاهش و اثرات انسولین افزایش می یابد در نتیجه گاو شیر کمتری تولید کرده و شروع به چاق شدن میکند تا برای دوره آبستنی بعدی آماده شود .

آیا با افزایش انرژی جیره گاوهای تازه زا می توان جلوی بالانس منفی انرژی در گاوها را گرفت ؟
بالانس انرژی منفی در گاوها جنبه ی ژنتیکی دارد، زمانی که گاوهای با تولید بالا انتخاب می کنیم در واقع این گاوها بالانس منفی انرژی طولانی تری دارند بنابراین جیره ی با انرژی بالا تاثیری در بالانس منفی انرژی ندارد.
اتفاقی که می افتد این است که جیره با انرژی بالا تولید شیر را افزایش می دهد و انرژی بیشتری به سلولهای شیری می رساند اما تاثیری بر بالانس انرژی منفی ندارد.

دادن مکمل های چربی طی دو هفته اول پس از زایش نه تنها کمکی به بالانس انرژی نمی کند بلکه سبب آسیب بیشتر به کبد نیز می شود، زیرا در این دوره حیوان در حال از دست دادن چربی های بدن خود می باشد.

کبد در حال موبیلیزه کردن چربی ها بوده و اضافه کردن مکمل های چربی موجب فشار و آسیب بیشتر به کبد می شود .

آشنایی با هدف نهایی تولید

هدف نهایی در گاوهای شکم اول در روز هفتاد پس از شیردهی با ۳ وعده دوشش ۳۸ لیتر و در گاوهای چند شکم در روز ۵۰ بعد از شیردهی ۴۸ لیتر می باشد.
در گاوهای چند شکم، بعد از پیک تولید کاهش تولید شیر بصورت میانگین ماهیانه ۱۰ % و در شکم یک ها ۸% می باشد .
نکته جالب اینکه طی فاز پس از اوج تولید، سلولهای شیری که از دست میروند بسیار بیشتر از سلولهای جدیدی است که جایگزین می شوند .
درصورتیکه جیره حاوی مواد مغذی بیشتر از نیاز گاو بعد از دوره اوج تولید به گاو بدهیم نه تنها منجر به تولید شیر بیشتر نمی شود بلکه به دلیل اثر انسولین سبب چاق شدن گاو می شود.

آنالیز نمودار شیردهی :

شما باید نمودار گله خود را یک بار در ماه به منظور مشخص کردن پیک واقعی تولید در گاوهای چند شکم زا و نیز شکم اول ها رسم کنید ، از این طریق می توانیم اهدافتان را پایش و مشکلات را پیش از جدی شدن مشخص کنید .

نمودار
نمودار

درصورتیکه گاو انرژی کافی از جیره دریافت نکند حیوان دچار کاهش وزن می شود، از سمت دیگر نشاسته بالا در جیره، گاو را مستعد اسیدوز تحت بالینی می کند .

سلولهای شیردهی پستان سیکل شیردهی گاو

مهمترین نکته این که به هیچ عنوان با طبیعت دام مبارزه نکنید

نتیجه گیری :

دامداران و متخصصان تغذیه گاو شیری باید اهمیت ویژه ای برای نمودار شیردهی قائل شوند که بستگی به خوراک و مدیریت مطلوب دارد، ضمنا دامداران باید بکوشند هرچه سریعتر گاو را به پیک تولید برسانند و در نظر داشته باشید منحنی شیردهی تحت کنترل هورمونی اتفاق می افتد.

مهمترین نکته این که به هیچ عنوان با طبیعت دام مبارزه نکنید زیرا همیشه دام پیروز است .
از دیدگاه دکتر پتن مهمترین امر در دامپروری ها، ویتامین M یا در واقع مدیریت می باشد .

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز