امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

برنامه های تغذیه LifeStart (کنسانتره استارتر گوساله شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان)امکان پرورش زودتر را فراهم می کند

تحقیقات نشان داده است که کیفیت تغذیه تأثیر زیادی بر رشد قبل از شیرگیری دارد . در نتیجه، سنی که در آن تلیسه‌ها می‌توانند برای اولین بار تلقیح شوند کاهش می‌یابد

غذا و تغذيه مهمترين مسئله در پرورش زودرس گوساله های شیری است. زيرا وقتي حيوان حداكثر توليد را خواهد داشت كه نيازهايش از لحاظ انرژی ، پروتئین و سایر مواد مغذی تأمين شده باشد.

 

در مطالعه ای که توسط بولت و همکاران  انجام شد، گروهی متشکل از 2259 گوساله که طبق برنامه غذایی محدود تغذیه شدند با گروهی متشکل از 1435 گوساله که با برنامه غذایی فشرده تغذیه شدند مقایسه شد. هر دو گروه در 63 روز زندگی از شیر گرفته شدند. گوساله ها در یک برنامه غذایی فشرده به طور متوسط ​​403 لیتر CMR در مقایسه با 308 لیتر برای گروه تغذیه محدود مصرف کردند.

تفاوت معنی داری در رشد تا روز 63 بین گروه هایی با گوساله هایی که با برنامه غذایی فشرده با وزن 92.2 کیلوگرم تغذیه شده بودند و گوساله هایی که با برنامه غذایی محدود با وزن 78.8 کیلوگرم تغذیه شده بودند (P<0.0001) مشاهده شد.

سن در اولین تلقیح در گوساله هایی که با برنامه غذایی فشرده تغذیه شده بودند کمتر بود (15.0 در مقابل 15.3 ماه، آنها به تلقیح کمتری نیاز داشتند (1.7 در مقابل 2.1) و زودتر زایمان کردند (24.8 ماه در مقابل 25.5 ماه) اما هیچ یک از این تفاوت ها معنی دار نبود. .

بهترین زمان مشاهده گاوهای فحل صبح زود قبل از شیر دوشی و خوراک دهی ٬اوایل بعد از ظهر و اواخر غروب است . این زمانها مناسب ترین اوقاتی هستند که میتوان فحلی را دید .

 

The Trouw Nutrition Kempenshof trial

مواد و روش ها

در مجموع 86 گوساله ماده به صورت جداگانه در یک مطالعه گسترده که در Kempenshof12 انجام شد، وارد شدند. جفت ها به مقدار یکسان آغوز از یک منبع تغذیه شدند و توسط آغوز، برابری و فصل مسدود شدند. تنها تفاوت بین دو گروه، میزان تغذیه جایگزین شیر گوساله بود. به گروه LifeStart 8 لیتر در روز در مقایسه با 4 لیتر در روز برای گروه شاهد، هر دو گروه با غلظت 150 گرم در لیتر تغذیه شدند.

نتایج

در نتیجه برنامه تغذیه LifeStart، باروری بهبود یافت که منجر به کاهش سن در اولین زایش شد.

Conventional کنسانتره استارتر گوساله LifeStart Difference p-value
لقاح اول 399 days 393 days 6 0.39
سن در زمان لقاح 424 days 408 days 16 0.04
سن در اولین زایش 699 days 684 days 15 0.10

References

[1] Shamay, A., D. Werner, U. Moallem, H. Barash, and I. Bruckental. 2005. Effect of nursing management and skeletal size at weaning on puberty, skeletal growth rate, and milk production during first lactation of dairy heifers. J. Dairy Sci. 88:1460–1469.

نکته مهم:

برای افزایش درصد آبستنی گاو بهتر است بین ده الی 14 ساعت پس از مشاهده اولین ایستا فحلی گاو تلقیح مصنوعی صورت گیرد.

چنانچه هیچ آماده سازی و مدیریت تغذیه بهینه جهت گوساله شیری انجام نگرفته باشد، تلقیح زودهنگام باعث نابود شدن اسپرم ها قبل از تخمک اندازی و تلقیح دیر هنگام باعث پیر شدن تخمک و قبل از رسیدن اسپرم گاو فعالیت تخمک از بین می رود.

مزایای پیروی از برنامه های تغذیه گوساله LifeStart.

 

 با استفاده از اصول علمی LifeStart و برنامه‌های تغذیه در طول 70 روز اول زندگی گوساله شیری، تغذیه گوساله بهبود می‌یابد و گاوداران از مزایای بسیاری بهره‌مند می‌شوند از جمله:

لطفا جهت مطالعه مطلب مورد نظر، بر روی متن کلیک فرمایید

امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری امکان تلقیح زودرس گوساله های شیری

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز