انتشار متان در دامپروری

انتشار متان در دامپروری کاهش آن

ILVO چه می کند؟

 

 • cow eating at a feeder
  ILVO در حال بررسی پتانسیل اقداماتی برای کاهش انتشار گاز متان از گاو است.

 

گازهای گلخانه ای: مسئله تعادل

دی اکسید کربن (CO2)، متان (CH4) و اکسید نیتروژن (N2O) گازهای گلخانه ای طبیعی هستند. آنها با حفظ طبیعی مقداری از انرژی خورشیدی در جوی که روی زمین فرود می آید، نقش مهمی در کیفیت زندگی در سیاره ما دارند. بدون این گازهای گلخانه ای، میانگین دمای سالانه روی زمین مانند امروز +15 درجه سانتیگراد نیست، بلکه تنها 18- درجه سانتیگراد خواهد بود. با این حال، غلظت بیش از حد گازهای گلخانه ای میانگین دمای سالانه را افزایش می دهد و در این فرآیند باعث گرم شدن کره زمین می شود.

متان: سریع و کثیف

هر گاز گلخانه ای پتانسیل گرمایش خاصی دارد. به عنوان مثال، قدرت CH4 متان 28 برابر بیشتر از CO2 است. با این حال، متان عمر نسبتا کوتاهی در جو دارد (12 سال). بنابراین اقدامات کاهش متان اثر آب و هوایی قابل مشاهده در یک نسل دارد.

دامداری چه تاثیری دارد؟

بخش دامپروری مسئول 10 درصد از کل انتشار گازهای گلخانه ای  است. از این 10 درصد، حدود نیمی از آن متان (49 درصد) است. بیشتر این انتشار متان از تخمیر روده ای (70٪) ناشی می شود. 30 درصد باقیمانده انتشارات ناشی از کود و نگهداری کود است.

انتشار متان علاوه بر تاثیر گرمایش بر روی زمین ما باعث از دست رفتن انرژی خوراک نیز می شود. حدود 5 تا 12 درصد از انرژی جذب شده از خوراک از بدن (گاو) خارج می شود بدون اینکه “استفاده” شود – به شکل متان.

انتشارات روده ای چگونه ایجاد می شود؟

انتشارات روده ای در طی تخمیر کربوهیدرات ها و فیبر خام در شکمبه رخ می دهد. در اینجا، میکروارگانیسم‌ها خوراک مصرف شده را به اسیدهای چرب فرار تجزیه می‌کنند که به عنوان بلوک‌های ساختمانی برای بدن نشخوارکنندگان عمل می‌کنند. علاوه بر این اسیدهای چرب فرار، میکروارگانیسم ها نیز گاز هیدروژن (H2) آزاد می کنند. برای حفظ تخمیر مطلوب شکمبه، این H2 باید حذف شود. باکتری های متانوژن از این امر مراقبت می کنند. آنها H2 را با CO2 متصل می کنند تا CH4 و H2O را تشکیل دهند. گاز متان از طریق دهان از بدن خارج می شود در حالی که گاو او را می جود و بازدم می کند.

برخلاف تصور رایج، میزان متان خروجی از بدن گاو بسیار محدود است. در واقع، تنها 10٪ از کل انتشارات روده ای در روده بزرگ تشکیل می شود – 90٪ دیگر در شکمبه تشکیل می شود.

همه اسیدهای چرب فرار به متان تبدیل نمی شوند

تخمیر میکروبی ذکر شده در بالا به نشخوارکنندگان این مزیت را می دهد که می توانند خوراک های پر فیبر مانند علف را به پروتئین با کیفیت بالا (گوشت و شیر آنها) تبدیل کنند. تولید متان نقطه ضعف بزرگ این است. خوشبختانه، همه اسیدهای چرب فراری که در طی هضم کربوهیدرات ها تشکیل می شوند، در نهایت متان تولید نمی کنند. تشکیل اسیدهای چرب اسید استیک و اسید بوتیریک H2 تولید می کند، در حالی که تشکیل اسید چرب پروپیونیک اسید در واقع H2 را جذب می کند. این بدان معنی است که تشکیل اسید استیک و اسید بوتیریک در شکمبه به انتشار متان کمک می کند و تشکیل اسید پروپیونیک در واقع از تشکیل متان جلوگیری می کند.

Koe methaanproductieتصویر شماتیک از هضم کربوهیدرات ها و تولید متان در گاو (از وب سایت پروژه SMART melken)

 

دامداران برای کاهش این آلاینده ها چه کاری می توانند انجام دهند؟

دامداران می توانند اقداماتی را برای کاهش انتشار CH4 در 3 دسته اعمال کنند: خوراک، مدیریت و ژنتیک.

1. کاهش انتشار متان از طریق خوراک

خوراک می تواند به روش های مختلفی به کاهش CH4 کمک کند. جیره گاو اولین جایی است که باید شروع کرد.

 1. جیره های حاوی فیبر کمتر و نشاسته بیشتر منجر به اسید استیک کمتر و اسید پروپیونیک بیشتر می شود که باعث کاهش تولید متان می شود.
 2. افزایش محتوای چربی جیره باعث کاهش انتشار متان نیز می شود.
 3. افزودنی ها یا مکمل های غذایی در دسترس هستند که می توانند تولید CH4 را کاهش دهند.

به عنوان مثال می‌توان به عصاره‌های گیاهی (مانند اسانس)، متابولیت‌های ثانویه گیاهی (مانند ساپونین‌ها)، نیترات‌ها، اسیدهای آلی، پروبیوتیک‌ها و سایر افزودنی‌هایی اشاره کرد که بر عملکرد شکمبه تأثیر می‌گذارند (مانند 3-NOP، Biochar،…).

چگونه کار می کند؟

این استراتژی‌های تغذیه با تغییر جمعیت میکروبی در شکمبه یا با حذف گاز هیدروژنی که توسط آن متان در شکمبه تشکیل می‌شود، انتشار متان را کاهش می‌دهد.

اگرچه میکروارگانیسم های موجود در شکمبه مسئول تولید CH4 هستند، اما برای هضم مواد غذایی با فیبر بالا ضروری هستند. بنابراین حذف کامل فلور شکمبه یک گزینه نیست. علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که از طریق هضم ناقص متان اضافی در کود تولید شود که ممکن است مزایای حاصل از کاهش انتشار CH4 از شکمبه را از بین ببرد.

در نهایت، تأثیر مواد افزودنی که بر تولید CH4 در شکمبه و/یا در کود دامی تأثیر می‌گذارند، در بسیاری از موارد به نوع جیره اساسی که به آن اضافه می‌شوند بستگی دارد.

2. رویکرد مدیریتی برای کاهش متان

دامداران همچنین می توانند از طریق مدیریت، انتشار CH4 دام خود را کاهش دهند. پرورش بهینه و سریعتر گاوهای جوان باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از گاوهای جوان (غیر شیرده) می شود. علاوه بر این، بهبود سلامت گاوهای شیری منجر به کاهش نرخ جایگزینی می شود که به نوبه خود نیاز به گاوهای جوان (غیر شیرده) را کاهش می دهد. در نهایت، بسیاری از «روش‌های خوب» می‌توانند به سلامت حیوانات و کارایی بهتر مزرعه کمک کنند. این همچنین منجر به تأثیر کمتر آب و هوا از طریق انتشار کمتر به ازای هر کیلوگرم شیر یا گوشت تولید شده می شود.

3. ژنتیک نیز می تواند کمک کند

با انتخاب سیستماتیک گاوهایی با راندمان غذایی بهبود یافته و انتشار کمتر CH4، صنعت گاو همچنین می تواند انتشار متان خود را کاهش دهد. پرورش دام در اینجا کلید اصلی است.

انتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری رانتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری انتشار متان در دامپروری

نکات کاربردی جهت کاهش گازهای گلخانه ایی در دامداری

 • نشخوارکنندگان حدود 8 تا 13 درصد از انرژی خام مصرفی دام را از طریق تولید گاز متان دفع می کنند
 • این میزان روزانه به 250 تا 500 لیتر گاز متان میرسد
 • از کل متان موجود در هوا حدود 15 درصد آن ( 86 میلیون تون در سال) به وسیله گله های گاو شیری تولید می شود
 • بسته های غذایی اوره، ملاس، مواد معدنی که ارزان است و تولید متان را 20 درصد کاهش می دهد
 • مکمل سازی جیره با چربی می تواند متان تولیدی توسط گاو را کاهش دهد
 • کاهش متان تولیدی در جیره های مکمل شده با چربی با کاهش ماده خشک مصرفی مرتبط می باشد
 • افزودن چربی به جیره موجب کاهش نسبت ماده آلی قابل تخمیر وکاهش متان تولیدی می شود
 • در جیره هایی که علوفه غالب آن ها چاودار می باشد استفاده از موننسین می تواند در حدود 9 درصد از متان تولیدی را کاهش دهد
 • در جیره های TMR ( مخلول شده) استفاده از موننسین به مقدار 24 میلی گرم در کیلو گرم خوراک می توان در حدود 3/6 درصد کاهش در متان تولیدی را منجر شود.
 • یک گاو بالغ در طول یک سال معادل خودرویی معمولی که نزدیک به دو بار دور کره زمین را دور برند موجب انتشار گاز گلخانه ای می شود

چگونه می توان متان را اندازه گیری کرد؟

برای اندازه‌گیری اینکه آیا یک رویکرد کار می‌کند، مطالعاتی لازم است که در آن تولید CH4 اندازه‌گیری شود.

روش های اندازه گیری مختلفی وجود دارد.

در ILVO، انتشار CH4 و CO2 گاو را می توان دقیقاً در یک اتاق جداگانه برای اندازه گیری گازهای موجود (GUK) تعیین کرد. ILVO همچنین دارای 4 فیدر GreenFeed (C-lock) است که فیدرهای کنسانتره ویژه ای هستند که میزان انتشار گاو را در مقیاس نسبی در طول تغذیه اندازه گیری می کنند.

گاوهای شیری در انبار آزاد ILVO می توانند به طور داوطلبانه در طول روز از این گرین فیدها بازدید کنند. این اجازه می دهد تا انتشار متان از گروه های بزرگتر گاوها در شرایط عملی اندازه گیری شود.

اخیرا، ILVO همچنین برخی از GreenFeedهای موبایل را برای اندازه گیری متان در مرتع در دسترس دارد.

 

نقش ILVO چیست؟

کاهش انتشارات روده ای از گاو در فلاندر یکی از پیشروهای تحقیقات آب و هوایی در ILVO است. در پروژه تحقیقاتی شیردوشی هوشمند («رویکرد نیتروژن و متان برای پرورش گاو با آینده»)، ILVO و مرکز پشتیبانی نوآوری به دنبال استراتژی‌های تغذیه (جیره و مواد افزودنی) برای کاهش اثرات زیست‌محیطی و آب و هوای دامپروری بودند.

 

پروژه‌های Klimrek، GrASTech و MILKEY از جمله موارد دیگر بر اساس این دانش است.

 1. در کلیمرک یک اسکن اقلیمی مبتنی بر علمی در حال توسعه است که دامپروران گاو شیری را قادر می‌سازد تا گلوگاه‌های اصلی (و اقدامات مربوطه) را در منطقه آب و هوا در گاوداری های خود شناسایی کنند.
 2. در GrASTech، تأثیر چرای در فضای باز بر انتشار متان اندازه‌گیری می‌شود و اشکال مدیریت چرای سازگار با آب و هوا آزمایش می‌شوند.
 3. در نهایت، در MILKEY همه اقداماتی که به طور موثر تأثیر آب و هوای دامداری گاو شیری را کاهش می‌دهند، در یک پلتفرم آنلاین مفید در دسترس هستند.انتانتشار متان در دامپروری کاهش آنانتشار متان در دامپروری کاهش آن

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز