اندوتوکسین محرک های التهاب گاوهای شیری

اندوتوکسین محرک های التهاب گاوهای شیری

اندوتوکسین ها: محرک های التهاب

به حداکثر رساندن تقسیم انرژی و مواد مغذی به سمت فرآیندهای تولید، کلیدی برای دامداری با سود اقتصادی است. التهاب با کاهش تولید، استفاده ناکارآمد از خوراک، تولید مثل ضعیف و افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی مشخص می شود.

یک منبع مهم التهاب ، اندوتوکسین ها یا لیپوپلی ساکاریدها (LPS) هستند.

حیوانات تولیدی در طول چرخه زندگی خود به طور مداوم در معرض اندوتوکسین ها هستند. علاوه بر این، وجود این سموم با اختلالات متابولیکی متعدد مرتبط است.

بنابراین، توسعه یک استراتژی موثر برای حذف اثرات مضر اندوتوکسین ها برای کاهش زیان های اقتصادی برای گاوداران ضروری است.

هزینه بالای التهاب

اندوتوکسین ها توسط گیرنده های Toll مانند (TLR) که معمولاً TLR4 هستند، شناسایی می شوند که منجر به فعال شدن سیستم ایمنی می شود. شناسایی اندوتوکسین ها توسط TLR مربوطه آنها مسیرهای سیگنالینگ را آغاز می کند، که منجر به انتقال فاکتور رونویسی، فاکتور هسته ای کاپا بتا (NF-κB) به هسته می شود که بیان سایتوکاین های پیش التهابی را افزایش می دهد. این سیتوکین ها به شروع یک پاسخ پروتئین فاز حاد (APP) توسط کبد کمک می کنند.

سیستم ایمنی فعال شده نسبت به سیستم ایمنی در حال استراحت به انرژی و مواد مغذی بیشتری نیاز دارد. برای برآوردن این نیاز، انرژی و مواد مغذی از اهداف تولید (مانند سنتز ماهیچه‌های اسکلتی، شیر و تخم‌مرغ و رشد جنین) برای حمایت از پاسخ ایمنی منحرف می‌شوند.

علاوه بر این، سیتوکین های پیش التهابی اشتها را سرکوب می کنند و در نتیجه جذب مواد مغذی را برای اهداف تولید کاهش می دهند.

هزینه متابولیک: انرژی

سلول های ایمنی در حال استراحت، پیروات (مشتق شده از گلوکز)، همراه با لیپیدها و اسیدهای آمینه را از طریق چرخه TCA اکسید می کنند تا به طور موثر انرژی (ATP) مورد نیاز برای بقای سلول های ایمنی را تولید کنند.

 

در طول التهاب، سلول‌های ایمنی قابل توجه می‌شوند و مصرف‌کنندگان گلوکز را موظف می‌کنند تا از نیازهای انرژی برای فعال‌سازی حمایت کنند. بنابراین، آنها نیازهای متابولیکی خود را از فسفوریلاسیون اکسیداتیو به گلیکولیز هوازی برای تولید سریع ATP تغییر می دهند. این تغییر در متابولیسم به مقادیر بالایی از گلوکز نیاز دارد که منجر به انرژی کمتری برای رشد و تولید می شود.

متابولیسم انرژی یک سلول ایمنی در حال استراحت
اندوتوکسین محرک های التهاب گاوهای شیریمتابولیسم انرژی یک سلول ایمنی فعال شده
اندوتوکسین محرک های التهاب گاوهای شیریتغییر در متابولیسم پروتئین به دلیل التهاب.

هزینه متابولیک: پروتئین

التهاب و فعال شدن سیستم ایمنی با تغییرات متابولیسم پروتئین و اسید آمینه مرتبط است. این به دلیل افزایش تولید سیتوکین های پیش التهابی مانند اینترلوکین 1 (IL-1)، اینترلوکین 6 (IL-6) و فاکتور نکروز تومور α (TNF-α) است که در متابولیسم پروتئین نقش دارند. . اندوتوکسین محرک های التهاب گاوهای شیری

در طول التهاب، اسیدهای آمینه برای سنتز پروتئین های التهابی و ایمنی، حمایت از تکثیر سلولی و برای سنتز سایر ترکیبات مهم برای عملکردهای دفاعی بدن استفاده می شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز