اهمیت اصلاح نژاد

واحد رسانه اینترنتی آموزش در راستای رهنمودهای مدیریت عامل شرکت، قصد دارد طی مجموعه مقالات علمی به بررسی اصلاح نژاد در گله گاو شیری بپردازد.

اهمیت اصلاح نژاد

اهمیت اصلاح نژاد در گله گاو شیری

عوامل موثر بر صفات تولیدی و تولید مثلی گاو شیری

طی سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در صنعت گاو شیری حاصل شده است که ناشی از بکاربردن توام علوم و تجاربی است که در چند دهه اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده اند.

زمانی که یافته های جدید علمی در صنعت گاو شیری بطور علمی و کاربردی استفاده میشود، کسب نتایج مطلوب و افزایش راندمان گله را در پی دارد.

بطور کلی عواملی که در افزایش تولید و عملکرد گله نقش دارند به 2 دسته زیر تقسیم میشوند:

عوامل محیطی:

عوامل محیطی شامل تغذیه ، بهداشت، جایگاه و مدیریت گله میباشد.

عوامل ژنتیکی :

عوامل ژنتیکی شامل برنامه های اصلاح نژادی هستند.

برای رسیدن به حداکثر تولید و راندمان گله گاو شیری لازم است هر دو دسته عامل فوق مورد تاکید و توجه قرار گیرد.

عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی مکمل یکدیگرند و تنها با یکی از عوامل امکان دست یابی به سود اقتصادی و ایده آل فراهم نمیشود.

به عبارت دیگر تنها با بهبود شرایط محیطی و بدون توجه به ظرفیت ژنتیکی دام ها نمیتوان انتظار داشت گله ایی ایده آل و مطلوب داشته باشیم.همچنین بالعکس تنها با ایجاد دامهای با پتانسیل ژنتیکی بالا و بدون فراهم نمودن عوامل محیطی مطلوب نیز به هدف خود نخواهیم رسید.

افزایش راندمان تولید گله در سایه بهره گیری همزمان عوامل ژنتیکی و محیطی با یکدیگر است.

تفاوت قابل توجه بین این دو عامل

اما تفاوت قابل توجه بین این دو عامل وجود دارد آن است که عوامل محیطی را بایستی هر روز کنترل نمود و برای آن هزینه کرد.

برای مثال روزانه خوراک تهیه شود و یا برای جلوگیری از بیماری در گله ضدعفونی و واکسیناسیون بطور مرتب انجام شود. این در حالیست که برای اجرای برنامه اصلاح نژادی بیشترین دقت در زمان انتخاب اسپرم انجام میشود. بنابراین مهم ترین کاری که بایستی کنترل شود نوع اسپرم مناسبی است که در زمان تلقیح دام استفاده میشود.

پس از انتخاب اسپرم و تلقیح گاو ماده و تشکیل سلول تخم، گوساله ایی ایجاد میشود که ساختار ژنتیکی آن تا آخر عمر حیوان با آن همراه است و عیر قابل تغییر است.

پس اگر اسپرم مناسب انتخاب شود ژن های خوب تا آخر عمر حیوان همراه هستند و اگر اسپرم نامناسبنیز انتخاب شود ژن های نامطلوب تا آخر عمر با حیوان همراه خواهد بود.

هزینه :

هزینه ایی که برای انتخاب اسپرم و اصلاح نژاد در گله انجام میشود هزینه بسیار پایینی است یعنی حدود 2 درصد کل هزینه های سالیانه را شامل میشودو 98 درصد هزینه های دیگر مربوط به کنترل عوامل محیطی میباشد.

 

انتقاد وارده بر برخی دامداران عزیز:

یکی از انتقادهای  وارده بر برخی دامداران عزیز ،اینست که چطور میشود هر روز هزینه های خوراک ،کارگری،بهداشت و واکسیناسیون و … را انجام میدهند اما متاسفانه از اجرای برنامه های اصلاح نژادی و انتخاب اسپرم مناسب برای دام های خود غافل هستند و یا اهمیت زیادی به آن نمی دهند!!!

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز