درمان ثابت بیماریهای معمول گاو شیری
درمان ثابت بیماریهای معمول گاو شیری

اهمیت داشتن برنامه ثابت و مشخص در درمان

بیماریهای معمول گاو شیری

برای پیشگیری از بروز بقایای دارویی در شیر و گوشت چه اقدامی میتوان کرد؟

یکی از نکات مهم در پیشگیری از بروز بقایای دارویی استفاده از دارو و دز مناسب برای درمان دام بیمار است. دامداران برای استفاده از آنتی بیوتیک ها و سایر داروها و تجویز آنها به منظور درمان بیماریهایی همچون ورم پستان، پنومونی، اسهال گوساله و غیره به شدت تمایل دارند بیش از مقدار توصیه شده دستورالعمل دارو مصرف کنند.

برای به حداقل رساندن تنوع در درمان بیماریها و انتخاب مناسب دارو و دز آن با دامپزشک گله خود در ارتباط باشید. متاسفانه این اتفاق معمولا نمی افتد. یک بررسی در ایالت واشنگتن آمریکا نشان داده است تنها ۲۵ درصد دامداران برای درمان بیماریهای معمول از برنامه معین و مشخصی تبعیت می کنند. در بررسی مشابهی در دامداریهای استان اصفهان ۲۱ درصد دامداران از برنامه معین برای درمان استفاده می کنند و تنها ۳۲ درصد دامداران قبل از درمان دامهای بیمار خود از دامپزشک راهنمایی می گیرند.

درمان ثابت بیماریهای معمول گاو شیری

ثبت رکورد درمان ها را جدی بگیرید

نکته مهم دیگر برای به حداقل رساندن بقایای دارویی در مزارع پرورش گاو شیری، ثبت درمان همه گاوهای تحت درمان است. سازمان غذا و دارو (FDA) در آمریکا از دامداران خواسته است درمان های انجام شده روی تمام دام ها را تا ۲ سال ثبت کنند. این داده ها باید به راحتی در دسترس افرادی که با دام سر و کار دارند قرار داشته باشد. محل مصرف یا دورریزی داروهای خریداری شده باید ثبت شود.

اطلاعات موجود در ثبت درمان بایستی شامل تاریخ درمان، داروی مصرف شده و مشخصات دام بیمار، دز دارو، روش تجویز (مثلا داخل پستانی یا عضلانی)، مامور تزریق و دوره منع مصرف گوشت و شیر باشد

متاسفانه تمام دامداران معمولا برگه ثبت اطلاعات درمان آنتی بیوتیکی  را نگه نمی دارند.

nesbat
vaccine_PNG13

ضرورت ارتباط مستمر با دامپزشک

ایجاد یک ارتباط خوب با دامپزشکی که هر از چند گاهی به گله شما سر بزند و حفظ ارتباط آن بسیار حائز اهمیت است. این بدان معنی نیست که شما سالی دوبار تلفنی با دامپزشکتان صحبت کنید. بلکه به این معنی است که دامپزشک طبق یک برنامه منظم گله شما را بازدید کند و از طرفی از وضعیت گله از نظر بیماری آشنائی و شناخت دارد.

FDA از این ارتباط تحت عنوان “ارتباط معتبر میان دامپزشک، مشتری و بیمار” یاد می کند که در آن منظور از مشتری، دامدار و منظور از بیمار گاو شیری است.

پایه گذاری چنین ارتباطی بدین معنا است که دامپزشک شما مسئول تصمیم گیری در قبال وضعیت سلامت گله شما و اتخاذ راه کارهای درمانی مناسب است.دامپزشک باید تمام جنبه های عملکردی مزرعه را به منظور بهبود وضعیت سلامت ارزیابی کند تا نیاز به استفاده از دارو کاهش یابد.

این بدان معنی نیست که دامپزشک برای درمان هرگاو بیمار باید در مزرعه حضور داشته باشد، بلکه او به صورت یک مشاور، دامدار را از روش مناسب درمان آگاه می سازد. یکی دیگر از ملزومات چنین ارتباطی در دسترسی بودن دامپزشک است تا در موارد اضطراری مانند بروز عوارض جانبی ناشی از دارو یا کارآمد نبودن درمان خود را به مزرعه برساند. در واقع در موارد لزوم دامپزشک باید بتواند به راحتی خود را به مزرعه برساند.

اگر دامپزشکی که برای دام شما نسخه می نویسد یا دارو به شما می فروشد به طور معمول گله تان را بازدید نکند، نمی توان انتظار حصول نتایج سودمند را داشت.

ضرورت آموزش پرسنل گاوداری توسط دامپزشک گله در درمان ثابت بیماریهای معمول گاو شیری چیست؟

بخشی از کار دامپزشک، آموزش مصرف مناسب داروها به دامدار است. همه داروهای موجود در مزرعه باید دارای برچسب حاوی نام دارو، روش تجویز، دوره منع مصرف و هشدارهای مربوط باشد.

دامدار باید تمام گاوهای درمان شده را شناسائی کند و کارکنان مزرعه باید بدانند که شیر این گاوها نباید وارد مخزن شود. برای شناسایی دام های تحت درمان می توان از علائمی مانند طناب پا، طناب گردن، با رنگ نشاندار کردن و غیره استفاده نمود.


طناب ممکن است بیافتد یا به دلیل کثیفی دیده نشود، بنابراین باید به این موارد بسیار توجه نمود. به همین دلیل است که ثبت موارد درمانی برای اطمینان از بی خطر بودن شیر یا لاشه حائز اهمیت است.

1

آموزش چگونگی تزریق دارو و شناسائی دام های تحت درمان

چندین روش معمول برای تجویز داروها به گاو شیری وجود دارد. دامپزشک باید هر یک از این روش ها را با کارکنان گاوداری مرور کند و اطمینان حاصل کند متصدی امور درمانی هر یک از روش های تزریق را به خوبی یاد گرفته است.

تزریق به روش نادرست ممکن است دوره منع مصرف برخی داروها را به طور چشمگیری افزایش دهد و منجر به بروز بقایای داروئی ناخواسته گردد. بسیاری از بقایای داروئی موجود در شیر زمانی به وجود می آیند که یک نفر دارو به گاو تزریق می کند و یک نفر دیگر گاو را می دوشد. علاوه بر ثبت سوابق درمانی، شاغلین مزارع پرورش گاو شیری باید از اهمیت و بهای بقایای دارویی و چگونگی پیشگیری از آن آگاه باشند.

 

2

چالش کارگران شیردوش پاره وقت:

کارگران شیردوش پاره وقت نیز عامل خطر مهمی برای بروز بقایای داروئی هستند. بنابراین، همه کارکنان باید نسبت به چگونگی مطالعه برچسب دارو، ثبت درمان های انجام شده و شناسایی دام های تحت درمان آموزش داده شوند.

 

3

مزایای بهره گیری از روش های غربال گری در گله:

روش های غربال گری مختلفی وجود دارند که به دامدار این توانائی را می دهد که در مزرعه بتواند شیرهای آلوده به آنتی بیوتیک را شناسائی کند. نمونه هائی از این روش ها که در آمریکا موجود است SNAP,Delvotest و آزمایش های Charm II می باشند. بهره گیری از روش های غربال گری در مزرعه به شدت توصیه می شود، به ویژه اگر از داروهائی استفاده می کنید که دوره منع مصرف ثبت شده ای ندارند. پژوهش ها نشان می دهند استفاده مناسب از کیت های غربالگری شیر آنتی بیوتیکی در مزرعه باعث کاهش چشمگیری در میزان بقایای دارویی در شیر می گردد.

درمان ثابت بیماریهای معمول گاو شیری

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز