ایستای فحلی و فحلی خاموش گاو

ایستای فحلی و فحلی خاموش گاو

ایستای فحلی و فحلی خاموش گاو شیری چگونه است؟

_

فحلی هایی که متعاقب تخمک گذاری باشند از ایستا فحلی تا فحلی های خاموش طبقه بندی و نامیده می شوند. به جز اوایل زایش که گاوهای شیری به تازگی از آبستنی فارغ شده اند .

عوامل متعددی روی شدت فحلی تاثیر می گذارد . این عوامل شامل:
۱) اندازه گروه . تعدادگاوهایی که با همدیگر در یک بهاربند جای داده می شوند نباید کمتر از ۲۰ گاو باشد.
۲) تجهیزات گاوداری. سطوحی که دامها روی آن راه می روند و مانند اینها.
۳) تعداد گاوهایی که در یک زمان معین فحل هستند ( در صورتی که در یک زمان حد اقل ۳ یا ۴ گاو فحل باشند حد اکثر دفعات پرش وجود دارد)
۴) تعداد دفعات مشاهده گاو توسط فحل یاب (حداقل دو بار در روز)
۵) آموزش آن چیزی که باید مشاهده شود.

دقیق ترین شاخص فحلی ؛ ایستای فحلی میباشد ( گاو می ایستد تا گاوها به روی آن پرش کنند). بیشترین پرشها توسط گاوهایی انجام می شود که در روز سوم فحلی هستند . این گاوها یا فحل هستند یا در چند روز آینده فحل می شوند.

درصد بالایی از گاوهایی که پرش می کنند خود فحل هستند  !

مشخصه دیگر فحلی جاری شدن موکوس از واژن میباشد . موکوس می تواند ۲۴ تا ۲۶ ساعت قبل از فحلی تا هنگامی که گاو از فحلی خارج میشود مشاهده گردد.

علایم دیگر فحلی ؛ آشفتگی موی کپل استخوانهای پین و فلانکها به علت پرش سایر گاوها

یا در حالتی که پرش صورت نگرفته باشد سرو صدای بیش از حد ؛ عصبانیت بیش از اندازه ؛ کم خوراکی و دراز کشیدن اندک در فری استال می باشد

بنابر این شاخص های فحلی را میتوان در موارد ذیل خلاصه نمود:

( پرش؛ موکوس شفاف؛ بیقراری عصبی؛ سرو صدای بیش از اندازه؛ قرمزی و تورم واژن یا ژولیدگی موهای روی دم)

سوال مهم: گاوی که پرش می‌کند چطور؟ آیا او نیز فحل است؟

نکات مهم:

تقریبا 65 تا ۷۰ درصد دام‌هایی که پرش می‌کنند نیز فحل هستند. ۱۸ تا ۲۰ درصد دیگر نیز در مرحله پیش‌فحلی می‌باشند و پس از مدت ۱۰ تا ۲۰ ساعت، برای پرش سایر گاوها می‌ایستند و به آنها اجازه پرش می‌دهند. تلقیح چنین گاوهایی به باروری رضایت‌بخشی منتج نخواهد شد.

حدود ۷ تا ۹ درصد پرش‌ها به‌وسیله دام‌هایی که در مرحله پس فحلی هستند، صورت می‌گیرد. ممکن است در این گاوها «خونروش» نیز مشاهده گردد. این زمان، اغلب برای آبستن نمودن چنین دام‌هایی بسیار دیر است.

مابقی پرش‌ها به‌وسیله گاوهای ماده‌ای صورت می‌گیرد که در مرحله لوتئال چرخه تولیدمثل خود هستند. تلقیح چنین گاوهایی فقط به‌دلیل پرش، به آبستنی منجر نخواهد شد. گاوهای آبستنی که دارای جسم زرد فعال هستند نیز ممکن است بر روی هم گله‌ای‌های خود بپرند.

در واقع، ۸ تا ۱۰ درصد گاوهای آبستن نیز ممکن است علائم فحلی را نشان دهند؛ بنابراین ضروری است در موقع تلقیح مجدد گاوهایی که قبلا تلقیح شده‌اند، احتیاط نمود.

 فحلی خاموش گاو شیری چیست؟

_

به فحل خاموش در زبان علمی و لاتین Anoestrie گفته میشود که بنا بدلایل، به دو زیرگروه ذیل تقسیم میگردد :

• Acycly : آسیکلی به ناتوانی تخمدانها و بی علائم بودن دوره فحل اطلاق میگردد.
آسیکلی فیزیولوژیک و آسیکلی پاتولوژیک

• Anaphrodisy : در آنافرودیزی فعالیت تخمدانها موجود است ولی دوره فحل یا کلاً بی علائم یا کم علائم است.

آنافرودیزی را به دو زیرگروه ذیل تقسیم میکنند:

• فحل خاموش حقیقی
• فحل خاموش ظاهری

مبارزه با فحل خاموش :

با یک برنامه کنترل دقیق دام و دامداری میتوان فحل خاموش را مبارزه کرد و از کاربرد بی دلیل داروهای هورمونی پرهیز نمود زیرا این داروها علت اثرات منفی جانبی متابولیکی میباشند.

برنامه مبارزه با فحل خاموش در دامداری و گله
 • افزایش و تشدید کنترل فحل
 • اجرای مرتب معاینات کلینیکی باروری و بارداری
 • آزمایش ماهیانه یکبار خون جهت نظارت متابولیکی
 • محاسبه دقیق جیره غذایی
 • وجود دفتر یادداشت کنترل فحل و نوشتن هر تغییرات مشاهده شده
 • نگهداری صحیح دام تحت رعایت تغییرات محیطی
 • هماهنگ و یکنواخت کردن دوره فحل دامها جهت همزمان کردن خدمات دامپزشکی و تلقیح مصنوعی (estrus synchronization).
جهت شنیدن توصیه کارشناس دامداری در خصوص فحل لطفا کلیک فرمایید

فحل خاموش حقیقی:

دلیل اصلی آن عدم اجرای صحیح و نقص در نگهداری دام (مانند کمبود نور در اسطبل بخصوص در دامهای تلیسه، کمبود تحرک در دامداریهای مطلقاً اسطبلی و بدون چراگاه، نگهداری بیش از حد دام در اسطبل و در نتیجه تنگی جا، گرما و رطوبت بیش از حد بخصوص در فصول گرم سال) و تغذیه دام از لحاظ کیفی و کمی میباشد.

نتیجه آن استرس بیش از حد دامها است. ترشح آدرنالین هورمون استرس سبب اختلال در سیکل نرمال جنسی دام و در نهایت تاثیر آن برروی تخمدانها و نارسایی رشد تخمک در تخمدان و اختلال در تولید هومون جنسی استروژن میباشد.
التهاب های مزمن نهفته و بیماریهای پارازیتی نیز تاثیر بسزایی در روند دوره فحل دارند. این دامها دارای فعالیت نرمال تخمدان در طی یک دوره جنسی میباشند ولی علائم آشکار فحل را ندارند.

فحل خاموش ظاهری:

این دامها نه تنها دارای فعالیتهای نرمال تخمدانی میباشند بلکه علائم برونی فحل را نیز دارند و مشکل اصلی از جانب دامدار میباشد.
کنترل دوره فحل بی دقت، ناکافی و ناآگاهانه میباشد و زمان کنترل کوتاه است. کنترل سه بار روزانه و هر بار بمدت ۲۰ دقیقه برای اغلب دامداران مشکل و زمان گیر است.
دلایل ساختمانی دامداری نیز بی تاثیر نمیباشد زمین نامسطح و ناهموار و سقف های کوتاه و کنترل مرتب سم دامها بسیار با ارزش و مفید و سودمند میباشد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز