اینترنت اشیاء در گاوداری و مزارع گاو شیری

اینترنت اشیاء در گاوداری

اینترنت اشیاء در گاوداری و مزارع گاو شیری

تکنولوژی اینترنت اشیاء در گاوداری و مزارع گاو شیری، به عنوان روشی نوین بهره گیری از اینترنت اشیاء در دامداری هوشمند باعث ارزش افزوده دامداران خواهد داشت.

به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان، طی برآوردهای صورت گرفته، جهان با سرعت به سوی فناوری اینترنت اشیاء به خصوص در حوزه دام و طیور گام برمی دارد.

آقای مهندس مختاریان افزود: اینترنت اشیاء ارتباط بین اشیاء را از طریق ابزارهای ارتباطی همچون اینترنت برقرار می كند كه با اجرای این سیستم در حوزه صنعت پرورش گاو شیری و طرح های پژوهش و تحقیقاتی میتوان اقتصاد این صنعت را بهبود بخشید.

پیشتر از این به تشریح مزایای استفاده از اینترنت اشیاء در دامداری پرداختیم. وعنوان کردیم که چگونه اینترنت اشیاء به دامداران کمک می کند تا مزارع گاو شیری خود را به طور موثر مدیریت کنند و با سایر دامداران تعامل داشته باشند.

نقش IOT در گاوداری

1- دامپزشک:

با استفاده از این فناوری ها نیاز به دامپزشک تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و این خود به کاهش هزینه ها می انجامد

2- کارشناس بهداشت

بارسیدگی به بهداشت و وضعیت سلامت دام با استفاده از سنسورها، مشکلات تا مقدار قابل توجهی کاهش می یابد .نظارت بر فشارخون، ضربان قلب، تنفس، سطح هضم و سایر اعضای حیاتی بدن به گاوداران  کمک می‌کند تا از سلامت گاو خود به‌طور آنی مطلع باشند. 

3-کارشناس جیره و رژیم غذایی دام

با جایگذاری سنسور در شکمبه ی دام میتوان به بررسی وضعیت رژیم غذایی آن پرداخت.

4- کاهنده گازهای گلخانه ای

این سنسور میتواند میزان نیاز دام به غذا و چگونگی هضم را گزارش دهد. در نتیجه دامدار می تواند بر علوفه ای که به دام می دهد نظارت داشته و رژیم غذایی دام را بهینه سازی نماید. که این امر میتواند منجر به کاهش تولید کربن دی اکسید خواهد شد که این خود باعث کاهش گازهای گلخانه ای میشود.

5-کاهش استرس در گاو

با نصب سنسور به دم گاو از روی حرکت دم آن متوجه نزدیک بودن زمان زایمان آن یا طولانی شدن مدت زمان زایمانش و طول کشیدن آن بیشتر از زمان طبیعی خواهیم شد و در نتیجه متوجه نیاز دام به کمک ما خواهیم شد.که ایم امر باعث کاهش استرس دام خواهد شد.

6-سامانه اندازه گیری شیر،(دقت بالا در اندازه گیری شیر تولیدی دام و نرخ جریان شیر)

این سامانه دستگاهی است که در مسیر خروجی خرچنگی شیردوش قرار می گیرد. که با بهره گیری از امواج مادون قرمز فلوی شیر تولیدی دام را می سنجد و آن را از طریق ارتباط بی سیم و اینترنت به سیستم در نرم افزار منتقل و در اختیار مدیریت مزرعه قرار می دهد.یکی از مزیتهای این گونه سنسورها آنست که هیچ گونه تماسی با شیر ندارند و از این نظر شستشوی سیستم شیردوشی به سادگی به طریق مرسوم مقدور خواهد بود.

7-تگ های هوشمند

تگ های هوشمند در دو نوع تگ های “گوشی” و “گردنی” تولید میشوند که قادرند فعالیت های گاو را پایش کند، ضمن آنکه موقعیت مکانی گاوها را گزارش می دهد.

سیستم خوانش تگ ها ( RFID Reader)  در انواع دستی و ایستگاهی ساخته شده است. در مدل ایستگاهی  RFID Reader در مسیر روزانه گاوها نصب می شود و هر بار که گاو از جلوی آن عبور می کند، اطلاعات آن را ثبت می کند.

8 -افزایش جلسات دوشش

در بعضی از گاوداری های مدرن برای دوشیدن شیر گاوها از روبات‌هایی به‌نام Lely Astronaut استفاده می شود که قادر است روزانه بیش از 1000 گاو را شیردوشی کند. . این روبات‌ها به گاو‌ها اجازه می‌دهند تا هرموقع میل به شیردوشی داشت این کار را انجام دهد. این امر باعث شده جلسات شیردوشی افزایش داشته و باعث بالا رفتن میزان تولید شیر میشود. همچنین این رباتها هدف مهم دیگری دارند و آن جمع‌آوری داده‌های شناسایی گاو هاست. گاوها مجهز به شناسه، فرستنده و گیرنده هستند که می‌توانند گاوها را وقتی آماده تولید شیر بیشتری هستند، ردیابی کنند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز