بادشکن برای حفاظت گاوها استرس سرما

بادشکن برای حفاظت گاوها استرس سرما

پناهگاه برای دام در ماه های زمستان می تواند بر موفقیت زایش و عملیات دام تاثیر بگذارد. محافظت در برابر باد و برف همیشه از توپوگرافی طبیعی یا بادشکن های زنده مانند ردیف درختان یا ردیف درختچه ها به راحتی در دسترس نیست.

بخاطر داشته باشید که سرمازدگی در زمستان اکثرا در ناحیه گوش و بینی گاو و گوساله اتفاق می افتد لذا پیشنهاد میشود حتما گوش و بینی دامهای خود را گرم نگه دارید

بادشکن برای حفاظت گاوها و انحراف برف و باران در شرایط استرس سرما امری ضروری است

وجود باد باعث افزایش اتلاف گرما در دام در طول زمستان می شود و می تواند به پوشش مو نفوذ کند و اجازه دهد هوای سرد به پوست برسد و از دست دادن گرما را تسریع کند. ساخت بادشکن حفاظت از دام را افزایش می دهد. نصب بادشکن باید هدف نهایی را در ذهن داشته باشد. بادشکن فقط به همان اندازه که طراحی شده است خوب خواهد بود و استفاده از طراحی نادرست می تواند بیش از اینکه مفید باشد ضرر داشته باشد.

برخی از بادگیرها عمدتاً به عنوان حصار برفی برای جمع آوری برف به طور مستقیم در سمت پایین باد استفاده می شوند. این حصارها معمولاً برای جلوگیری از جابجایی برف در زمین‌های خشک و راهروها به سمت پایین باد استفاده می‌شوند یا می‌توانند برای جمع‌آوری برف برای حوضچه‌ها استفاده شوند. دانستن هدف بادشکن برای موفقیت آن حیاتی است.

بادشکن برای حفاظت گاوها استرس سرماعملکرد و بقای دام تحت تأثیر باد و دما است.

 

هنگامی که دما به زیر 18 درجه فارنهایت می رسد، گاوها استرس سرما را تجربه می کنند – حتی با پوشش سنگین موی زمستانی خود – و مصرف خوراک برای حفظ دمای بدن مناسب باید افزایش یابد. طبق گفته تولیدکنندگان کانزاس، موفقیت زایش می تواند 2 درصد در پشت بادگیر افزایش یابد.

طبق دانشگاه پردو، کمتر از 30 درجه فارنهایت، انرژی مورد نیاز برای هر 10 درجه کاهش بادگیر 13 درصد افزایش می یابد. در دامداری های مونتانا در طول زمستان های سخت، گاوهای پشت بادگیر 10.6 پوند وزن اضافه کردند. بیشتر از گاوهایی که بادگیر نداشتند.

ترکیبات مختلف بادشکن های ساخته شده شامل دائمی و موقت و همچنین متخلخل و غیر متخلخل می باشد.

تحقیقات انجام شده توسط خدمات جنگلی USDA در ایستگاه تحقیقاتی کوه راکی، بادشکن های غیر متخلخل یا جامد را بررسی کردند. تحقیقات دانشگاه ساسکاچوان، کشاورزی و غذای ساسکاچوان کانادا ، و کشاورزی مانیتوبا بر بادگیرهای متخلخل متمرکز شده است.

در نهایت تلاطم باد پشت بادگیر تعیین کننده وسعت منطقه حفاظت شده و درجه و محل تجمع برف است.

بادشکن جامد (غیر متخلخل)

بادشکن جامد (غیر متخلخل) که در پیکربندی “V” ساخته شده است، محافظت در برابر برف ایجاد می کند و برف را در هسته “V” به حداقل می رساند. دو طرف “V” باید یک زاویه 90 درجه تشکیل دهند و نقطه باید رو به بادهای غالب زمستانی باشد. این باعث می شود که برف در اطراف انتهای مانع منحرف شود و از منطقه محافظت شده فاصله بگیرد.

منطقه پناهگاه تقریباً 5 برابر ارتفاع مانع خواهد بود. “پناهگاه” در این طرح کاهش سرعت باد تا 60 درصد با حداقل تجمع برف در نظر گرفته شده است.

عرض پناهگاه که به عنوان فاصله بین انتهای باز دو طرف بادشکن اندازه گیری می شود، نباید از 15 برابر ارتفاع مانع تجاوز کند. به عنوان مثال، یک مانع با ارتفاع 8 فوت نمی تواند اضلاع بیش از 85 فوت داشته باشد زیرا فاصله بین انتهای اضلاع با آن پیکربندی 120 فوت عرض است. اگر کناره‌ها بلندتر باشند، برف از روی مانع و به منطقه محافظت‌شده شروع به حرکت می‌کند.

همین طرح را می توان برای بادشکن موقت یا سالانه با چیدن عدل های گرد بزرگ یونجه استفاده کرد. مطمئن شوید که عدل ها را محکم روی هم قرار دهید تا هیچ شکافی وجود نداشته باشد. انباشته دو عدل بالا، عمودی پایین و افقی بالا، به خوبی در تست های مزرعه کار کرد.

یک پناهگاه موقت “V” نیز می تواند با استفاده از دو پانل 8 فوتی با برزنت یا بوم ایمن شده روی پانل ساخته شود. این به برخی از سیستم های لنگر نیاز دارد، اما می تواند یک راه حل سریع یک نفره زمانی که هوا بد می شود.

بادشکن های متخلخل می توانند به صورت خطی ساخته شوند و می توانند دائمی یا موقت باشند.

اثربخشی این نوع بادشکن با تخلخل (سطح باز به عنوان درصد کل) تعیین می شود که بر میزان کاهش باد و مساحت کاهش باد تأثیر می گذارد. بادشکن برای حفاظت گاوها بادشکن برای حفاظت گاوها بادشکن برای حفاظت گاوها

تخلخل در 25-33٪ محافظت در برابر باد و برف را بهینه می کند.

سال ها تحقیق، ارتفاع منطقه حفاظت شده را 8 تا 10 برابر بادشکن تعیین کرده است. بنابراین، یک حصار بلند 10 فوتی (با تخلخل 25-33 درصد) 80 تا 100 فوت محافظت در پشت آن ایجاد می کند.

در صورت استفاده از تخته های عمودی برای ساخت بادگیر، تخته های 6 اینچی با فواصل 2 اینچی 25 درصد تخلخل ایجاد می کنند. برای ساخت و ساز موقت، پایه باید به اندازه ارتفاع بادگیر باشد تا از واژگونی جلوگیری شود. برخی بادشکن های موقت با محورها و گیره ها برای قابلیت حمل ساخته شده اند. استفاده از اسکلت فولادی و تخته های عمودی یک گزینه محکم و کم هزینه در ساخت این بادگیرها است.

بادشکن های موقت یا قابل حمل می توانند معاوضه هایی داشته باشند. بادشکن برای حفاظت گاوها بادشکن برای حفاظت گاوها بادشکن برای حفاظت گاوها بادشکن برای حفاظت گاوها بادشکن برای حفاظت گاوها

برخی از مزایای بادگیرهای قابل حمل عبارتند از :
 1. توانایی جابجایی مراتع زایش،
 2. کاهش هدررفت یونجه تغذیه شده در دسته ها یا روی زمین،
 3. سرپناهی برای گاوهای چرای مزارع بقایای گیاهی،
 4. غلظت کود در قسمتی با مواد مغذی ضعیف از مزرعه،
 5. و جلوگیری از تجمع بقایای خوراک.
برخی از معایب بادگیرهای قابل حمل عبارتند از:
 1. جابجایی بادشکن ها که اغلب هزینه بیشتری نسبت به بادشکن های دائمی دارند،
 2. واژگون شدن در بادهای شدید
 3. و یخ زدن پایه روی زمین.

نتیجه گیری

نصب بادشکن باید هدف نهایی را در ذهن داشته باشد. دائمی یا موقت، متخلخل یا غیر متخلخل، طراحی باید متناسب با نیازهای یک عملیات باشد. در شرایط سرد و باد، حفاظت از دام باعث کاهش تنش سرما و کمک به موفقیت زایش و نیاز به انرژی می شود. طراحی بادگیر مزایا و معایب خود را دارد. معاوضه ها را ارزیابی کنید و برای طراحی زمان بگذارید. بادشکن برای حفاظت گاوها بادشکن برای حفاظت گاوها بادشکن برای حفاظت گاوها بادشکن برای حفاظت گاوها

 

چنانچه فضای محدودی در دامداری خود دارید پیشنهاد میشود از یک برنامه چرخشی در پناهگاه گاوداری استفاده کنید و اجازه دهید هر حیوان اندک زمانی از برودت هوا و استرس سرما دور شده و سپس گروه جدید جایگزین گروه قبلی شود

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز