سیاه زخم یا شاربون یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام محسوب می شود که توسط باسیل گرم مثبت اسپوردار به نام Bacillus anthracis ایجاد می شود. این بیماری هنوز یکی از مشکلات بهداشتی کشورهای در حال توسعه می باشد.

ایران یکی از مناطق آلوده به این بیماری محسوب می شود. استان چهارمحال و بختیاری یکی از قطب های کشاورزی و دامداری ایران است که سالیانه متحمل خسارات فراوانی ناشی از ابتلای انسان و حیوانات به سیاه زخم می گردد

شیوع اخیر سیاه زخم در برخی گاوداری ها اهمیت این بیماری را برای جامعه دامدار برجسته می کند.

هوشیاری حیاتی است. تمام موارد مرگ ناگهانی غیرقابل توضیح باید به دامپزشک شما گزارش شود، و سپس وی مورد را به اداره دامپزشکی بخش گزارش می دهد. سپس این اداره تصمیم خواهد گرفت که آیا حیوان باید از نظر سیاه زخم آزمایش شود یا خیر. هزینه آزمایش و دامپزشکی توسط دولت پرداخت می شود.

 

سیاه زخم

باسیل سیاه زخم Bacillus anthracis

سیاه زخم نه تنها به عنوان عامل بیماری در گاوداری مهم است. همچنین می تواند باعث بیماری در افراد شود. علیرغم استفاده از پاکت سیاه زخم به عنوان یک تاکتیک ترسناک در ایالات متحده، تا حد زیادی مهم ترین علت سیاه زخم انسان ، تماس با حیوانات یا محصولات حیوانی است. برخلاف مشکلات پا و دهان، به سرعت از گاوداری به گاوداری دیگر گسترش نمی یابد.

پیش از این در مقاله ایی در خصوص باسیل شاربن یا سیاه زخم مهمان زمین های قلیایی آهکی و اندکی ازت در اثر نباتات گندیده توضیح داده بودیم. جهت مطالعه و اطلاعات بیشتر لطفا اینجا کلیک فرمایید.

علایم بالینی

 1. مرگ ناگهانی (اغلب در عرض 2 یا 3 ساعت پس از طبیعی بودن ظاهراً) تا حد زیادی شایع ترین علامت است.
 2. گاهی اوقات برخی از حیوانات ممکن است قبل از مرگ لرزش، درجه حرارت بالا، مشکل در تنفس، سقوط و تشنج را نشان دهند. این معمولا در یک دوره 24 ساعته رخ می دهد
 3. پس از مرگ ممکن است خون لخته نشود و در نتیجه مقدار کمی ترشحات خونی از بینی، دهان و دیگر منافذ ایجاد شود.

تشخیص

در مورد علائم بالینی که در بالا توضیح داده شد
باکتری های میله ای شکل که توسط یک کپسول احاطه شده اند (به بالا مراجعه کنید) در اسمیر خونی ساخته شده از رگ های خونی سطحی قابل مشاهده هستند.
معاینات پس از مرگ نباید در مورد موارد مشکوک به سیاه زخم (از جمله هر گاوی که به طور ناگهانی و بدون دلیل واضح مرده است) انجام شود تا زمانی که اسمیر خون منفی شود.
اگر لاشه به طور تصادفی باز شود، طحال معمولا متورم می شود و مایع خونی در تمام حفره های بدن وجود دارد.

 

موارد مشکوک به سیاه زخم تحت پوشش دستور سیاه زخم 1991 (که جایگزین دستور 1938 شد) است. هر گونه مشکوک بودن به بیماری باید به مدیر دامپزشکی بخش خدمات دامپزشکی دولتی (DVM) اطلاع داده شود، که در صورت صلاح دید، تحقیقات دامپزشکی را برای تعیین اینکه آیا سیاه زخم در گاوداری وجود دارد یا خیر، آغاز خواهد کرد.

معمولاً DVM ملاقاتی را ترتیب می دهد (اغلب توسط دامپزشک خود گاودار) برای گرفتن نمونه خون برای جستجوی باکتری با کپسول. حیوان یا لاشه نباید قبل از انجام این کار جابجا شود، در صورت حرکت جریمه اعمال می شود. اگر آزمایش‌ها منفی باشد، دامپزشک گواهی‌نامه‌ای را ارسال می‌کند که این را بیان می‌کند و هیچ اتفاق دیگری نمی‌افتد. اگر هنوز مشکوک به سیاه زخم باشد، دستور ممنوعیت حرکت و نیاز به ضد عفونی صادر خواهد شد.

درمان

 1. به دلیل سریع بودن بیماری، درمان به ندرت امکان پذیر است
 2. دوزهای بالای پنی سیلین در مراحل بعدی برخی از شیوع ها موثر بوده است

 

پیشگیری

عفونت معمولاً از طریق بلع خاک آلوده، علوفه یا خوراک مرکب حاصل می شود. در شیوع اخیر تصور می شود که یک استخر آلوده محتمل ترین منبع بوده است. عقیم سازی پودر گوشت و استخوان مورد استفاده در خوراک دام (و اخیراً حذف کامل آن از خوراک گاو) عامل اصلی نادر بودن سیاه زخم  در چند سال اخیر بوده است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز