رزمایش تخصصی پدافند زیستی علیه بیماری شاربن

بیماری شاربن یا سیاه زخم بیماری مشترک انسان و حیوان

بیماری شاربن یا سیاه زخم بیماری مشترک انسان و حیوان

یاسیل شاربن یا سیاه زخم یکی از مهمترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات است. شاربن با مرگ ناگهانی دام و خارج شدن خون تیره از سوراخ‌های طبیعی بدن مانند گوش، دهان، بینی و فرج مشخص می‌شود.

عامل این بیماری به عنوان یک تروریست بیولوژیکی نیز مطرح است به طوری که در سال ۲۰۰۱ موجب مرگ ۵ نفر و ایجاد بیماری در ۲۲ نفر شد.

پیشتر از این در مقاله ایی با موضوع پدافند غیرعامل در گاوداری در برابر آفند زیستی دشمن به این موضوع پرداخته ایم. لطفا جهت مطالعه  توضیحات بیشتر کلیک فرمایید

در گیاهخواران، باسیل شاربن یا سیاه زخم عمدتا با سپتی سمی حاد ( Acute Septicemia ) با درصد مرگ بالا رخ می دهد و اغلب با لنفادنیت خونریزی دهنده همراه است، اما در سگ ها، انسان، اسب و خوک شدت کمتری دارد.

اسپورهای باسیل سیاه زخم ، معمولا در حرارت 150 درجه سانتیگراد در عرض یکساعت از بین خواهند رفت و بطورکلی حرارت مرطوب از تاثیر بیشتری برخوردار است. به طوری که جوشاندن به مدت 15 دقیقه به حیات آنها خاتمه میدهد.

اسپورها در محیط های بسیار سرد، مقاومت زیادی از خود نشان میدهند و طی مطالعه ای در دمای منهای پنج تا منهای 75 درجه سانتیگراد، به مدت چندین سال زنده مانده و گاهی در لام رنگ آمیزی شده آزمایشگاه تا سال ها بعد به بقای خود ادامه میدهند.هاگ یا اسپور باکتری سالها در شرایط عادی باقی می ماند و پس از این مدت اگر در شرایط مناسب قرار گیرد به فرم رویشی تبدیل می شود.

گزارش های مختلفی از دوام هاگ این باکتری وجود دارد بطوریکه بقای آن را در طبیعت تا 60 سال گزارش کرده اند.

باسیل شاربن یا سیاه زخم

آشنایی با باکتری عامل شاربن

_

عامل بیماری:باکتری بنام  باسیلوس آنتراسیس ( Bacillus anthracis )، باسیل هوازی غیرمتحرک مولد اسپوری است که متعلق به خانواده باسیلاسه آBacillaceaeمی باشد که به دو فرم دیده می شود

 1. فرم رویشی Vegetative
 2. فرم هاگ یا اسپور

اختلاف قابل توجهی بین مقاومت اشکال رویشی و اسپور باسیل شاربن یا سیاه زخم ، وجود دارد به طوری که اشکال رویشی این باکتری در مقابل حرارت و مواد شیمیایی، مقاومت چندانی ندارند و در دمای 55 درجه سانتیگراد در عرض یک ساعت، حیات خود را از دست می دهند.

عامل بقای باکتری عامل شاربن

_

عواملی که باعث هاگ گذاری، تبدیل هاگ به فرم رویشی و تبدیل فرم رویشی به هاگ می شود، موجب بقای باکتری است که در این مورد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. وجود زمین های قلیایی
 2. زمینهای حاوی آهک
 3. زمینهای  حاوی مقداری ازت در اثر نباتات گندیده

اصطلاحا به این  مناطق ، نواحی گرمخانه ای گویند و همچنین فصول بارانی و خشکسالیهای پی در پی و گرمای بیش از 15 درجه اشاره کرد که تناوب تبدیل هاگ به فرم رویشی و بالعکس را تامین می کند

(این تبدیلات بطور استثناء در هاگ این باکتری وجود دارد یعنی با مساعد شدن شرایط به فرم رویشی تبدیل می شود و با نامساعد شدن شرایط، مجددا به شکل هاگ برمی گردد).

بیماری شاربن یا سیاه زخم بیماری مشترک انسان و حیوان

طریقه سرایت شاربن

_

شاربن جلدی یا سیاه زخم حدود 95 تا 98 درصد موارد بیماری انسانی را شامل شده که با آلوده شدن زخم و بریدگی و خراش‌های پوستی حادث می‌شود.

بایستی توجه داشت که فرم تنفسی ازطریق استنشاق گردوغبار آلوده به هاگ باکتری و فرم گوارشی از طریق مصرف گوشت، مواد غذایی و آب آلوده وارد دستگاه گوارش انسان می‌شود.

گزش حشرات و تماس با خون و لاشه دام‌های تلف شده و پوست آلوده از جمله راه‌های انتقال بیماری در انسان است. برای جلوگیری از سرایت بیماری سیاه زخم به انسان و انتشار بیماری درمحیط اطراف، دام بیمار باید کنترل شود. برای همین، لاشه‌های آلوده باید سوزانده یا درگودال عمیقی با آهک دفن شوند، همچنین محیط زندگی دام‌ها باید با مواد ضد عفونی کننده قوی ضد عفونی شود و  به علاوه دام‌های سالم خیلی زود بر علیه بیماری، واکسینه شود.

جهت آشنایی با اصول ضرورت سوزاندن کامل لاشه دام و دفن خاکستر لطفا کلیک فرمایید

موثرترین اقدام پیشکیری انجام واکسیناسیون گسترده گله میباشد تا ازاحتمال بروز خطر برای صنعت دامداری و بهداشت عمومی شهرستان جلوگیری بعمل آید.

دامداران عزیز بایستی با توجه به زمان مناسب انجام واکسیناسیون دام سبک وسنگین با مراجعه به مراکز مایه کوبی در سطح استان نسبت به تامین واکسن‌های مورد نیاز و مابه کوبی دام‌ های خود اقدام کنند.

جهت آشنایی با زمان مناسب انجام واکسیناسیون دام سبک و سنگین لطفا کلیک فرمایید…. (ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز