بررسی کیفیت آغوز تغذیه گوساله شیری

بررسی کیفیت آغوز تغذیه گوساله شیری

تغذیه گوساله شیری تازه متولد شده بر پایه شناخت آغوز

آغوز Colostrum

معرفی

 1. آغوز اولین شیری است که پس از یک دوره خشکی طبیعی و چرخش پستانی یا اولین شیر ترشح شده توسط تلیسه تولید می شود
 2. بخشی ضروری از بقای یک گوساله تازه متولد شده است.
 3. آغوز به عنوان اولین منبع غذایی نوزاد، مواد مغذی ضروری را برای افزایش متابولیسم و ​​تحریک فعالیت گوارشی فراهم می کند.
 4. آغوز همچنین منبع حفاظت ایمنی غیرفعال است که برای حفظ سلامت گوساله ضروری است.
 5. کیفیت، کمیت و زمان تغذیه با آغوز از عوامل اصلی تاثیرگذار بر عوارض و مرگ و میر گوساله است.

آغوز واقعی حاوی دو برابر بیشتر از شیر کامل ماده خشک و مواد معدنی و پنج برابر پروتئین است (جدول 2). همچنین انرژی و ویتامین بیشتری دارد. محتوای بالای چربی و ویتامین های A، D و E در آغوز از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا گوساله تازه متولد شده ذخایر کمی از این مواد مغذی دارد. علاوه بر این، میزان نسبتاً کم لاکتوز آغوز واقعی، بروز اسهال را کاهش می دهد.

.

جدول 2. ترکیب معمولی آغوز و شیر انتقالی.
شماره شیر شماره شیر شماره شیر شماره شیر
آیتم 1 2 3 4
ماده خشک    Solids (%) 23.9 17.9 14.1 12.9
پروتئین  Protein (%) 14.0 8.4 5.1 3.1
IgG (mg/ml) 32.0 25.0 15.0 0.6
چربی   Fat (%) 6.7 5.4 3.9 4.0
لاکتوز    Lactose (%) 2.7 3.9 4.4 5.0
مواد معدنی   Minerals (%) 1.1 1.0 0.8 0.7
Vitamin A (ug/dl) 295.0 190.0 113.0 34.0

منبع: Journal of Dairy Science, 61:1033-1060.

آغوز همچنین حاوی ایمونوگلوبولین ها (آنتی بادی ها) است که در تامین ایمنی گوساله در برابر بیماری های عفونی بسیار مهم هستند.

در گاو، آنتی بادی ها نمی توانند از دیواره جفت عبور کنند و مستقیماً از سد به جنین منتقل شوند.در عوض، گوساله با مصرف مقادیر کافی آغوز در چند ساعت اول پس از تولد، مصونیت دریافت می کند.

در طی 24 ساعت اول پس از تولد، گوساله می تواند آنتی بادی ها را مستقیماً از روده به جریان خون جذب کند، بدون اینکه آنها را هضم کند. این نوع حفاظت، از گله تا گوساله از طریق آغوز، “ایمنی غیرفعال” نامیده می شود.

ایمنی غیرفعال به محافظت از گوساله کمک می کند تا زمانی که سیستم ایمنی خود به طور کامل فعال شود. شکاف بین ایمنی غیرفعال ایجاد شده توسط آغوز و ایمنی خود گوساله، دوره ای را ایجاد می کند که گوساله در معرض خطر بیشتری برای بیماری باشد (شکل 4).

شکل 4. آنتی بادی های آغوز از گوساله ها محافظت می کنند تا زمانی که سیستم ایمنی آنها به طور کامل عمل کند.

تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

محتوای ایمونوگلوبولین آغوز بین 2 تا 23 درصد است، در حالی که در شیر کامل فقط 0.1 درصد است.

محتوای ایمونوگلوبولین ارتباط مستقیمی با درصد مواد جامد در آغوز دارد که بین 17 تا 36 درصد متغیر است.

درصد آنتی بادی ها در آغوز با هر دوشش به سرعت کاهش می یابد. معمولاً شیردوشی دوم 60 تا 70 درصد به اندازه شیردوشی اول حاوی ایمونوگلوبولین است (جدول 2).

 1. آنتی بادی های اولیه آغوز ایمونوگلوبولین G (IgG)،
 2. ایمونوگلوبولین A (IgA)
 3. و ایمونوگلوبولین M (IgM) هستند.

استرس اکسیداتیو پس از زایمان گاوایمنوگلوبین  IgG،  حدود 80 تا 85 درصد از تمام ایمونوگلوبولین های موجود در آغوز را تشکیل می دهد و در برابر طیف گسترده ای از عفونت ها و بیماری های سیستمیک ایمنی ایجاد می کند.

استرس اکسیداتیو پس از زایمان گاوایمنوگلوبین  IgG ،  IgA 8  تا 8 تا 10 درصد از ایمونوگلوبولین ها را تشکیل می دهد و

استرس اکسیداتیو پس از زایمان گاوایمنوگلوبین  IgM 5 تا 5 تا 12 درصد را تشکیل می دهد.

داده های تحقیقاتی نشان می دهد که نیمه عمر IgG 21 روز، IgM 4 روز و IgA 2 روز است. IgG نه تنها شایع ترین نوع است، بلکه بیشترین ماندگاری را در جریان خون گوساله دارد. بررسی کیفیت آغوز تغذیه گوساله شیری 

شناخت کیفیت آغوز عامل مهم تاثیر گذار بر تغذیه گوساله شیری

دو عامل کیفیت آغوز را تعیین می کند:

 1. غلظت ایمونوگلوبولین (به ویژه IgG)
 2. وجود یا عدم وجود باکتری.

از نظر IgG، آغوز با کیفیت خوب حاوی حداقل 50 گرم IgG در لیتر (g/L) است. اقدامات مدیریتی کنترل محدودی بر غلظت IgG دارند، اما می توان آن را به راحتی اندازه گیری کرد و شیوه های تغذیه را می توان در اطراف آن مدیریت کرد. از سوی دیگر، مدیریت صحیح می تواند بارهای باکتریایی کم و آغوز با کیفیت بالا و تمیز را تضمین کند.

غلظت IgG در آغوز به دلیل عوامل مختلفی از جمله موارد ذیل بسیار متفاوت است :
 1. تاریخچه بیماری و قرار گرفتن در معرض هر گاو،
 2. حجم آغوز تولید شده،
 3. فصل سال،
 4. تغذیه گاو خشک
 5. و نژاد

مقادیر IgG در آغوز می تواند به راحتی از 20 تا 100 گرم در لیتر متغیر باشد که می تواند به معنای تفاوت بین ایمنی کافی و شکست انتقال غیرفعال (ایمنی ناکافی) باشد.

بررسی ارتباط بین تولید آنتی بادی و تعداد عوامل پاتوژن (بیماریزا )

گاوها در پاسخ به پاتوژن هایی که در معرض آنها قرار گرفته اند، آنتی بادی تولید می کنند. گاوهایی که در معرض تعداد بیشتری از عوامل بیماری زا قرار دارند، نسبت به گاوهایی که در معرض عوامل بیماری زا کمتری قرار دارند، تمایل به تولید آغوز با ایمونوگلوبولین های بیشتری دارند.

این توضیح می‌دهد که چرا گاوهای مسن‌تر اغلب آغوز با تعداد و تنوع بیشتر ایمونوگلوبولین‌ها نسبت به گاوهای جوان‌تر تولید می‌کنند.

با این حال، اگر گاوهای مسن در معرض بسیاری از عوامل بیماری زا قرار نگیرند، آغوز آنها ممکن است سطوح بالایی از آنتی بادی نداشته باشد. تلیسه‌هایی که در گاوداری های دیگر پرورش می‌یابند، جایی که در معرض عوامل بیماری‌زای مشابه گاوهای شیرده قرار نمی‌گیرند، همچنین آغوز پایین‌تری تولید می‌کنند.

یک گاو مسن‌تر در گاوداری شما بهترین آغوز را تولید می‌کند و یک تلیسه گوساله اول که در مکانی دیگر بزرگ شده و چند روز قبل از تازه‌سازی به گاوداری نقل مکان کرده است فقیرترین را تولید می‌کند.

نتیجه گیری :

اگرچه درست است که گاوهای مسن اغلب آغوز با غلظت IgG بالاتر نسبت به حیوانات شیرده اول یا دوم تولید می کنند، تحقیقات نشان داده است که در برخی از گله ها تلیسه ها آغوز با IgG کافی تولید می کنند. همچنین مشخص شده است که در برخی موارد آغوز دوم شیردهی حاوی بیش از 50 گرم در لیتر IgG است.

دور انداختن آغوز بر اساس اولین حجم شیردهی یا تعداد شیردهی گاو می تواند عرضه آغوز را به طور غیر ضروری محدود کند. در عوض، تمام آغوز را آزمایش کنید و بر اساس میزان IgG تخمین زده شده، تغذیه یا دور بریزید.

یک برنامه واکسیناسیون خوب گاو خشک و تلیسه می تواند کیفیت آغوز را بهبود بخشد. واکسن ها افزایش تولید آنتی بادی مادری را تحریک می کنند و به ایمن سازی غیرفعال گوساله کمک می کنند. این گله را می توان در برابر روتاویروس، ویروس کرونا، کلستریدیوم و E. coli در طول دوره خشک واکسینه کرد.

 

در اینجا خلاصه ای از عوامل اصلی موثر بر غلظت IgG در آغوز آمده است:
 1. اولین حجم شیردوشی – گاوهایی که مقدار زیادی آغوز تولید می کنند (بیش از 18 پوند یا حدود 2 گالن) اغلب غلظت های پایین تری از ایمونوگلوبولین ها تولید می کنند که احتمالاً به دلیل رقیق شدن است.
 2. وضعیت ایمنی گله– همانطور که به قرار گرفتن در معرض پاتوژن و سطح واکسیناسیون مربوط می شود.
 3. زمان بین زایش تا اولین دوشش – سطح IgG در آغوز پس از زایمان به سرعت کاهش می یابد، بنابراین گوساله ها باید در اسرع وقت دوشیده شوند.
 4. نشت شیر ​​قبل از زایمان یا دوشیدن شیر قبل از زایمان – هر دو با حذف آغوز یا رقیق کردن سطح آنتی بادی را کاهش می دهند.
 5. طول دوره خشکی – یک دوره خشکی 3 تا 4 هفته ای لازم است تا آنتی بادی های خون در آغوز متمرکز شوند. دوشش مداوم (بدون دوره خشکی) باعث کاهش حجم آغوز و غلظت IgG می شود.
 6. سن گاو، به خصوص که به افزایش مواجهه با عوامل بیماری زا مربوط می شود – بیشتر گاوهای 2 ساله نسبت به گاوهای مسن تر، آنتی بادی نسبت به پاتوژن های کمتری دارند. گاوهایی که در دوره شیردهی سوم یا بیشتر هستند معمولاً آغوز با IG بیشتری نسبت به گاوهای جوان تولید می کنند.
 7. تغذیه گاو خشک – در مورد اثرات تغذیه در دوره خشکی بر کیفیت و حجم آغوز بحث هایی وجود دارد، اما تحقیقات زیادی انجام نشده است. تغذیه یک رژیم غذایی متعادل که مطابق با توصیه های فعلی NRC برای پروتئین، انرژی، مواد معدنی و ویتامین ها باشد، یک استراتژی پیشگیرانه خوب است.
 8. نژاد – جرسی ها دارای بالاترین سطح آنتی بادی هستند، هلشتاین ها کمترین میزان آنتی بادی را دارند و سایر نژادها در وسط قرار می گیرند.
 9. فصل سال – ممکن است به استرس محیطی و کیفیت علوفه مرتبط باشد.

 

بررسی کیفیت آغوز تغذیه گوساله شیری

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز