بررسی تاثیر ژن بتا لاکتاگلوبولین بر تولید شیر

بررسی تاثیر ژن بتا لاکتاگلوبولین بر تولید شیر

تاثیرچندشکلی ژن بتا لاکتاگلوبولین بر ارزش اصلاحی تولیدشیرگاوهای براون سوئیس

درراستای دستور اکید مدیریت محترم عامل شرکت آقای مهندس مختاریان در خصوص احیا ، توسعه وبهره برداری مناسب از منابع دام ، اصلاح نژاد و تغذیه دام و همگام با معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی، واحد رسانه اینترنتی آموزش شرکت تعاونی، قصد دارد طی مقالات علمی متعدد به تشریح و ارزیابی تاثیر ژن بتا لاکتاگلوبولین بر تولید شیربپردازد.

لازم به توضیح میباشد ژن های کدکننده پروتئین های شیردر تمام پستانداران پروتئین‌های شیر به دو گروه عمده کازئین‌ها و پروتئین‌های آب پنیر تقسیم می‌گردند.

بتا لاکتاگلوبولین (b – lactoglobulin) پروتئین اصلی بخش آب پنیر شیر نشخوارکنندگان است و بر حیوانات تک معده‌ای مثل خوک، اسب، سگ، گربه و کانگورو و حتی حیوانات دریایی مثل وال و دلفین دارای پروتئین بتالاکتوگلوبولین در شیر خود هستند.

در این مقاله سعی داریم به بررسی ارتباط چندشکلی‌های موجود در این ژن با صفات تولید شیربپردازیم.

واحد رسانه اینترنتی آموزش در راستای رهنمودهای مدیریت عامل شرکت، قصد دارد طی مجموعه مقالات علمی به معرفی این تکنولوژی بپردازد.

نژاد براون سوئیس

منشاء نژاد براون سوئیس از کشور سویس بوده و احتمالا” یکی از قدیمی ترین نژادهای شیری می باشد . این نژاد در آلپ توسعه یافته و عقیده بر این است که هیچ نژاد خارجی در این توسعه نقش نداشته است.

در بین نژادهای رایج گاوشیری که در جهان مورد پرورش قرار می گیرند، نژاد براون سوئیس رایج ترین بعد از نژاد هلشتاین می باشد

این نژاد نسبت به سایر نژادها زمان بلوغ دیرتری دارد و در نتیجه دیرتر به حداکثر تولید می رسد. این نژاد مقاومت زیادی در مقابل تغییرات آب و هوایی دارد بدون اینکه در مقدار تولید شیر آن تغییر زیادی ایجاد شود . نژاد براون سوئیس اولین نژاد اصیل گاو بوده که برای اصلاح نژاد گاوهای بومی وارد کشور گردید.

از دهه ۳۰ با ایجاد ایستگاه تحقیقات دامپروری گلپایگان، پرورش نژاد براون سوئیس در گلپایگان و شهرهای اطراف فزایش یافت.

از این نژاد برای اصلاح نژاد گاوهای بومی گلپایگانی در طول پنجاه سال گذشته استفاده شد و با گسترش پرورش نژاد هلشتاین در منطقه از تعداد گاوهای براون سوئیس بتدریج کم و گاوهای هلشتاین جایگزین آنها گردید

در بین مواد غذائی طبیعی شیر یکی از غنی ترین منابع اسیدهای آمینه ضروری به شمار می روند.

بتا لاکتو گلوبولین

بتا لاکتو گلوبولین یکی از مهمترین پروتئینهای شیر و عمده ترین پروتئین آب پنیر در شیر نشخوار کنندگان است. ژن بتا لاکتو گلوبولین در گاه بر روی کروموزوم شماره ۱۱ قرار دارد.

این ژن با ۷ واحد قابل ترجمه، دارای هفت اگزون و ششی اینترون است و تاکنون ۱۲ واریانت وشیکی برای این ژن یافت گردیده که دو وازیانت عمده آن B و A میباشد .

پروتئین بالغ بتا لاکتو گلوبولین دارای ۱۶۲ اسید آمینه است.

در مطالعه حاضر از اطلاعات گاوهای براون سوئیس شرکت سهامی زراعی گلپایگان استفاده شد.

این اطلاعات (تولیدشیر، طول روزهای شیردهی، وزن تولد وسن) شامل ۹۱۴ و کورد از ۳۳۸ راس گاو ماده در دوره های مختلف شیردهی بود.

پس از تعیین ژنوتیپ دامهای مورد مطالعه و جمع آوری عملکرد تولیدی، اطلاعات حاصل در قالب مدلهای آماری مورد مطالعه قرار گرفت و در نهایت ارتباط بین ژنوتیپ دام و صفات تولیدی مورد مطالعه تعین شد

تولید میانگین تعیین اثرات مختلف بر روی تولید شیر

نتایج GLM برای تعیین اثرات مختلف بر روی تولید شیر نشان داد که اثر دوره شیردهی (اثر ثابت) و طول روزهای شیردهی (متغیر کمکی) بسیار معنی دار بود .

میانگین تولیدشیر، طول روزهای شیردهی، وزن تولد و سن در هنگام اولین زایش به ترتیب ۲۴۳۸ ۷۳۰ کیلو گرم، ۴۷۶ / ۸۹ ۳۴۶ روز، ۴ / ۷±۴۱ / ۸۹ کیلو گرم و ۷۴ + ۸۳۲ روز بدست آمد.

تحقیقات Samore و همکاران  بر روی رکورد اولین دوره شیردهی گاوهای براون سوئیس ایتالیا میانگین تولیدشیر ۳۰۵ روز در این گاوها را ۵۸۹۴ کیلو گرم به دست آورد که از میانگین تولید گاوهای مورد مطالعه کمترمی باشد

علت بیشتر بودن تولید دام های این گله می تواند به این دلیل باشد که شامل رکوردهای چندین دوره شیردهی بوده و فقط یک گله صنعتی را در بر داشته است، در صورتیکه تحقیقات صورت گرفته در کشور ایتالیا شامل تعداد زیادی گاو پرورش یافته در شرایط مختلف بوده است.

نتیجه گیری

تاثیرژنوتیپهای بتا لاکتو گلوبولین بر روی ارزش های اصلاحی تولید شیر .

نتایج مطالعه حاضر نشان داد که جایگاه ژنی بتا لاکتو گلوبولین در تعادل هاردی واینبرگ قرار دارد و این نشان دهنده آن است که این جایگاه تحت تاثير انتخاب قرار نگرفته است.

ضريب ورائت پذیری و تکرارپذیری برای صفت تولید شیر به ترتیب ۰ / ۱۵۴ و ۰ / ۳۰۹ بر آورد شد.

همچنین نتایج بدست آمده از تجزیه آماری GLM بررسی تاثیر ژن بتا لاکتاگلوبولین بر تولید شیر نشان داد که ژنوتیپهای بتا لاکتو گلوبولین هیچ اثر معنی داری بر روی ارزش های اصلاحی تولید شیر ندارند.

لذا، بررسی توام این ژن با سایر ژنهای مؤثر بر صفات تولیدی شیر به دلیل احتمال وجود عدم تعادل پیوستگی و همچنین بررسی نواحی کنترل کننده بالادست و پایین دست ژن برای درک دقیق مکانیسم ملکولی نحوه عمل ژن، توصیه میشود.

ارزیابی شایستگی ژنتیکی اسپرمهای وارداتی….. (لطفا جهت مطالعه کامل مقاله کلیک فرمایید)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز