uterus health
_

بررسی سلامت رحم

پس از زایش

در گاو شیری

بررسی سلامت رحم گاو پس زایمان

بررسی سلامت رحم گاو پس زایمان

پس از زایمان رحم باید خود را بازسازی کند تا برای آبستنی بعدی آماده شود. این مرحله جمع شدن نام دارد و شامل دفع بافت ها و انقباض گردن رحم و شاخ های آن به اندازه کمتر از 5 سانتی متر می باشد.

در گاوهای سالم این جمع شدن سه تا چهار هفته به طول می انجامد.

آشنایی با کلید واژه دوره انتظار اختیاری:

در گاو شیری هلشتاین بازسازی میکروسکوپیک رحم حدوداً 6 هفته پس از زایمان شکل خواهد گرفت.  در همین زمان مغز و تخمدان ها باید دوره های فحلی معمول را دوباره ایجاد کنند به این دلیل است که دوره انتظار اختیاری برای جفت گیری حداقل حدود 50 روز به طول می انجامد.

در بررسی سلامت رحم گاو پس زایمان بسیارمهم است که بدانیم ترشح بافت ها و مایعات از رحم برای دو تا سه هفته پس اززایش طبیعی است درطول این مدت ترشحات باید از حالت رقیق (آبکی) و خونی به موکوسی غلیظ تر، سفید تا شفاف تغییر کند.الزاماً تمام گاوها در هفته های اول پس از زایش دچار آلودگی باکتریایی رحم می شوند.

اهمیت تقویت سیستم ایمنی در گاو پس از زایمان و ارتباط آن با خطر  بروز آندرومتریت  چیست؟

با بررسی بررسی سلامت رحم گاو پس زایمان میتوان به  پاک شدن یا نشدن یک گاو از این باکتری ها و جمع شدن موفق رحم ، پی برد . چراکه این موضوع به میزان زیادی بستگی به عمل سیستم ایمنی در دوره انتقال دارد.

گاوهای مورد نظر ما آنهایی هستند که نتوانسته اند باکتری ها را از رحم خود طی 3 هفته پاک کنند. اگر گاو در حد انتظارخوراک مصرف می کند و شیر می دهد بسیار مشکل یا غیر ممکن است که گاوهای سالم را از انها که دچار آندومتریت می شوند (التهاب 21 روز یا بیشتر پس از زایش )،تشخیص داد.

گاوهای مبتلا به آندومتریت عفونت های دارند که بیش از 3 هفته پس از زایش ادامه دارد و سبب التهاب لوله های رحم و گاهی گردن می شود چرک ممکن است از طریق گردن رحم به خارج دفع شود.

آندومتریت رحم را تبدیل به محیط نامناسبی برای جنین کرده و همچنین ممکن است عمل تخمدان را تحت تاثیر قرار دهد.در نتیجه احتمال آبستنی کاهش می یابد.

 

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز