تولید سیلاژ ذرت مرغوب

کیفیت سیلاژ ذرت

بررسی عوامل تاثیرگذار بر کیفیت سیلاژ ذرت

مهمترین عوامل تاثیرگذار بر کیفیت سیلاژ ذرت شامل درصد رطوبت ذرت و نسبت ترکیب مواد در سیلاژ ذرت بوده و مهم از آن  نحوه عادت دهی تغذیه گاو شیری از سیلاژ ذرت میباشد.

رنگ سیلاژ خوب باید سبز زیتونی باشد، رطوبت متوسط داشته باشد، ظاهر سوخته نداشته باشد، بوی اسید بوتیریک نداشته باشد، اسید لاکیتک زیاد داشته باشد و عاری از کپک زدگی باشد.

صرفه جویی در هزینه تولید با سیلاژ ذرت:

سیلاژ ذرت براحتـی تـا ۳۰ درصـد یـا نصـف مـاده خشـک خـوراک روزانه گاو شــیری را تأمیــن می‌کند و تهیــه آن بســیار کم هزینــه اسـت. به همین دلیل، اســتفاده از ایــن علوفــه باعث صرفه جویی بسـیار در هزینه هـای تولیــد شـیر می‌شـود.

همچنـن سیلاژ  ذرت بـرای تغذیــه گوسـاله های ۶ تــا ۱۲ ماهــه و گاوهـای خشـک و گاو نـر بسـیار مناسـب اسـت.

معمولا 2 ماه بعد از تهیه سیلاژ ذرت برای مصرف دام آماده شده و بعد از این مدت تقریبا 6 تا 12 ماه از سیلاژ می‌توان استفاده کرد. معمولا سیلاژ در فصل تابستان تهیه شده و در همه فصول و بیشتر فصل سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد چون میزان  علوفه تازه در زمستان کمتر است. بهترین راه مصرف سیلاژ این است که طوری برداشت کنیم تا هوا کمتر وارد سیلو شود تا سرعت فساد کمتر شود. برای این کار از دستگاه برداشت سیلو با برش های عمودی برداشت شود.

بطور ساده مراحل تهیه سیلاژ ذرت را میتوان به شرح ذیل توضیح داد:

 1. کشت علوفه مناسب،
 2. برداشت در زمان مناسب،
 3. خرد کردن علوفه با دستگاه چاپر،
 4. تنظیم رطوبت و فشرده کردن علوفه
 5. و پوشاندن آن با پلاستیک برای جلوگیری از ورود هوا و نور خورشید.
عامل تاثیر گذار
میزان معمول

تفسیر

pH ۳.۷ – ۴.۲  میزان بالاتر از ۴.۰ pH معمولا به دلیل مقدار بالای DM است. این مقدار بالا گاهی نیز نشان از آن دارد که سیلاژ ذرت علوفه ای در معرض مقدار بسیار زیاد هوا قرار گرفته است.
آمونیاک NA ۵ – ۷ مقدار بالای این عامل نتیجه‌ی میزان زیاد شکستن پروتئین‌ها است. به خاطر داشته باشید که سیلاژ ذرت دارای مقدار پایین پروتئین خام (در حدود ۸٪) است.
اسید لاکتیک(بر اساس ٪DM) ۴ – ۷ مقدار بالای غلظت اسید لاکتیک نشان از آن دارد که سیلاژ به درستی نگه‌داری شده است. اگر مقدار اسید لاکتیک پایین باشد، به ما نشان می‌دهد که فرآیند تخمیر به درستی صورت نگرفته و دلیل این موضوع می‌تواند DM بالا و یا به صورت جدی در معرض هوا قرار گرفتن باشد.
استیک اسید(بر اساس ٪DM) ۱ – ۳ مقدار غلظت بالای استیک اسید معمولا نشان می‌دهد که سیلاژ بسیار مرطوب بوده و یا بسته‌بندی نامناسی داشته است. اما با این حال مقدار بالای استیک اسید همیشه نشان‌دهنده‌ی نگه‌داری نامناسب سیلاژ نیست و این موضوع باید با دقت مورد توجه قرار گیرد.

اجازه دهید توضیحات خود را در خصوص بررسی عوامل تاثیر گذار بر کیفیت سیلاژ ذرت با چوب بلال که احتمالا تاکنون علیرغم اهمیت و ویژگیهای خاص آن، کمتر به آن پرداخت شده است ، شروع کنیم .

بهتر است چوب بلال  در قطعات کوچکتر از انگشت کوچک دست خرد شود، قطعات بزرگتر موجب مشکلاتی در خروج هوا از سیلو خواهد شد.

پیشنهاد  میشود برای بررسی نحوه فرایند خرد شدن دانه ها، یک نمونه از سیلو را در یک سطل آب ریخته و زمان دهید. بدین صورت دانه ها پایین رفته و قطعات چوب بلال و سبزینه روی آب می مانند. آب سطل را خالی کنید به این صورت دانه ها برای بررسی بهتر در سطل باقی خواهند ماند. مواد خرد شده را مرتب نمایید.

 • درصد فرآوری دانه ها: بهتر است دانه ها کاملا شکسته شده باشند نه فقط پوسته آنها خراشیده شده باشد.
 • درصد دانه هایی که درست فرآوری شده اند: بهتر است بیش از 90 درصد دانه شکسته شده باشند و کمترین مقدار دانه سالم مشاهده شود.

استاندارد تئوری اندازه ذرت خرد شده بر حسب درصد ماده خشک

اندازه ذرت خرد شده درصد ماده خشک
10-15 میلی‌متر ماده خشک بین 32 تا 38 درصد
15-20 میلی‌متر ماده خشک کمتر از30 درصد
5-9 میلی‌متر ماده خشک بیشتر از 40 درصد

آیا میدانستید پودر چوب بلال از لحاظ جاذبه الکترواستاتیکی در حد صفر بوده و به هنگام اختلاط با مکمل ها و مخصوصا مکمل های معدنی که بار الکتریکی دارند، مخلوط حاصله بسیار یکنواخت شده و به مرور زمان از جداشدن عناصر مخلوط (Demixing) آن جلوگیری می نماید. این ویژگی سبب شده است تا در مقایسه با سایر کریرها و پرکننده ها نظیر سبوس گندم و برنج، پودر چوب بلال از جایگاه بسیار مطلوب تری برخوردار گردد.

کیفیت سیلاژ ذرت

در حال حاضر مقادیر قابل توجهی چوب بلال به شرکتهای تولید کننده مکمل های طیور (کولین کلراید) ارسال می گردد و از پودر چوب بلال بعنوان Carrier استفاده می نماید.همچنین مقادیری از این چوب بلال ها جهت اختلاط با سموم شیمیایی بمنظور مبارزه با پشه مالاریا به شرکت های دانش بنیان ارسال می گردد.

درصد ماده خشک در هنگام برداشت ذرت علوفه ایی

تصمیم گیری در مورد بهترین زمان برداشت و چینش بستگی به یک تعادل بین کیفیت و کمیت علوفه برداشتی دارد.

 • برداشت در آخرین زمان ممکن و رسیدن به عملکرد حداکثری و بیشترین میزان ماده خشک در سیلاژ
 • برداشت قبل از اینکه کل گیاه خیلی خشک یا بیش از حد بالغ شود برای برداشت یک سیلوی با کیفیت

درصد ماده خشک هدف یک سازگاری بین بدست آوردن بهترین عملکرد ممکن در هکتار و داشتن سیلاژ با کیفیت عالی برای دام است.

زیرا بهترین درصد ماده خشک بین 32 و 38 درصد (و یا 62 تا 68 درصد رطوبت) است. برای روز اول برداشت ، برداشت را از کمترین درصد ماده خشک (32 درصد) شروع کنید. زیرا درصد ماده خشک بسته به شرایط آب و هوایی می تواندبه ازای 1 درصد هر 2 تا 3 روز افزایش یابد.

humidity
_

تعیین درصد رطوبت سیلاژ ذرت

 • سیلاژ ذرت بیش از حد مرطوب (ماده خشک کمتر از 30 درصد):

 1. هدر رفت موثر مواد مغذی از سیلو به صورت پساب، در زمره خسارت هایی است که با سیلو کردن ذرت علوفه ای با رطوبت زیاد به وجود می آید در صورتی که پساب به آبراهه ها برسد، موجبات نگرانی های زیست محیطی را فراهم می آورد.
 2. در این حالت کاهش ماده خشک نیز احتمالا موثر بوده و میزان نهایی درصد ماده خشک در سیلو از مقدار هدف (32 تا 38 درصد) کمتر خواهد بود.
 3. کاهش قند و پروتئین: پساب حاوی مواد مغذی محلول در آب بوده که باعث کاهش مواد با کیفیت و ضروری در سیلاژ می‌شود. در نتیجه سیلاژ تولیدی دارای انرژی کمتری خواهد بود.
 4. ذرت مرطوب، بیش از حد اسید تولید می کند و pH محیط را پائین می آورد. این ممکن است باعث امتناع از تغذیه سیلاژ توسط دام شود.
 5. اسید استیک (سرکه) در سیلاژ ذرت با رطوبت بالا تولید می‌شود. گاوها تا حدی طعم سرکه را می‌پذیرند، اما سرکه بیش از حد موجب عدم خوشمزگی مخلوط خوراک شده و افزون بر آن عوارض متابولیکی به همراه خواهد داشت.
 • سیلاژ بیش از حد خشک (ماده خشک بیشتر از 40 درصد):

رطوبت بسیار کم در علوفه ذرت ممکن است باعث شکسته شدن برگهای ذرت به هنگام برداشت و جمع آوری علوفه شود. ضمنا خرد کردن، جمع کردن و سیلو کردن علوفه بیش از حد خشک مشکل خواهد بود.

در چنین سیلویی امکان تخلیه هوا کمتر است و فرایند تخمیر طولانی تر شده و pH محیط دیرتر به سطح نهایی می رسد. در این حالت مواد مغذی محلول بیشتری مصرف می شود. تمام این مواد منجر به کاهش ماده خشک سیلاژ تولیدی می گردد، ضمن اینکه میزان پایداری هوازی سیلاژ به هنگام برداشت از سیلو (یا کیسه) کاهش یافته و محیط برای گرم شدن و فساد محصول مهیا می شود.

Mixing ratio
_

تعیین نسبت ترکیب مواد درسیلاژ ذرت

نوع رقم ذرت علوفه ای و عوامل مدیریتی بر کیفیت نهایی سیلاژ ذرت تأثیر می گذارد. نمونه هایی از عواملی که کیفیت را تغییر می دهند عبارتند از:

 • نسبت سبزینه ذرت به دانه ذرت
 • کیفیت سبزینه ذرت و دانه ذرت

1- نسبت سبزینه ذرت به دانه ذرت:

سیلاژ ذرت ترکیبی از قسمت های مختلف گیاه ذرت است. این ترکیب حاوی سبزینه شامل ساقه ، برگ ، غلافی که بلال را می پوشاند ، و چوب بلال که دانه ذرت را در خود نگه می دارد و نهایتا دانه ذرت است.

ترکیب دانه ذرت و سبزینه ذرت منبع بسیار خوبی از نشاسته، همراه با فیبر مؤثر فراوان برای تغذیه گونه‌های نشخوار کننده همچون گاو ، گوسفند ، بز و گوزن است. دانه ذرت یک خوراک متراکم از انرژی و پر نشاسته بوده که کیفیت پایین سبزینه پر حجم و سیر کننده را تکمیل می کند.

 

نمونه آنالیز دانه و سبزینه ذرت برداشت شده با 35 درصد ماده خشک
دانه سبزینه میزان مواد غذایی
9.5 6.5 درصد فیبر نامحلول خنثی
14.5 8.5 انرژی (مگاژول انرژی قابل جذب در هر کیلو از ماده خشک)
78.0 0 درصد نشاسته

 

2- کیفیت سبزینه ذرت و دانه ذرت و تاثیر آن در سیلاژ ذرت :

سبزینه از ساقه ، برگ ، پوسته بلال و چوب بلال تشکیل شده و نسبت به دانه ذرت  از کیفیت پایین تری برخوردار است. سبزینه حاوی نشاسته نبوده و دارای کربوهیدراتهای محلول در آب ، پروتئین کم و دارای فیبر بالا یا فیبر نامحلول خنثی (NDF) است. هرچه گیاه ذرت بالغ می شود، کیفیت سبزینه کاهش می یابد.

در آن زمان درصد ماده خشک کل گیاه به 40-42٪ یا بیشتر می رسد، محتوای فیبر و لیگنین افزایش یافته (بنابراین قابلیت هضم فیبرنامحلول کاهش می یابد)، محتوای کربوهیدرات محلول در آب و انرژی قابل جذب در هر کیلوگرم از ماده خشک (MJME/kgDM) نسبت به گیاهان جوان‌تر کمتر است.

کیفیت دانه ذرت در مقایسه با سبزینه ذرت بسیار بالا است. دانه ذرت به دلیل داشتن نشاسته زیاد و فیبر کم (فیبر نا محلول خنثی) دارای مقدار زیادی انرژی قابل جذب در هر کیلوگرم از ماده خشک است.

با بلوغ گیاه ذرت، تجمع نشاسته افزایش یافته، تا زمانی که گیاه به بلوغ فیزیولوژیکی (خط سیاه یا لایه سیاه) برسد. با شروع فرایند خشک شدن گیاه ، قابلیت هضم نشاسته نیز کاهش می‌یابد.

دانه ذرت نیز همانند سبزینه آن از محتوای پروتئین کمی برخوردار است و به طور معمول کمتر تر از 10٪ ماده خشک را شامل می شود. با افزایش نسبت دانه به سبزینه در سیلاژ ذرت کیفیت سیلوی ذرت بهتر می‌شود.

 

تاثیر نسبت های مختلف دانه ذرت به سبزینه در میزان مواد موثر در کیفیت علوفه ذرت
انرژی (مگاژول انرژی در کیلوگرم ماده خشک) درصد فیبر درصد نشاسته درصد دانه درصد سبزینه
10.3 48.4 23.4 30 70
10.6 45.6 27.3 35 65
10.9 42.8 31.2 40 60
11.2 40.0 35.1 45 55
11.5 37.3 39.0 50 50
feeding
_

چگونگی استفاده از سیلاژ در رژیم غذایی و جیره گاو شیری

در مورد ورود سیلاژ ذرت به رژیم غذایی دام دو جنبه اصلی وجود دارد که باید هنگام شروع ، مصرف سیلاژ ذرت برای اولین بار مورد توجه قرار گیرد:

 • عادت دهی مصرف سیلاژ: سازگاری رفتاری گاوها و یا تلیسه هایی که قبلاً به آنها سیلو ذرت داده نشده است.
 • تطبیق شکمبه: جمعیت میکروبی که برای تنظیم هضم خوراک جدید و اطمینان از هضم بهینه خوراک لازم است.

1- عادت دهی تغذیه سیلاژ ذرت:

گاوهای جوان و تلیسه های دو ساله در حال رشد، نسبت به گاوهای با سنین بالاتر که با تغذیه سیلاژ ذرت با آشناتر هستند، نیاز به زمان بیشتری برای تطبیق  با این خوراک دارند. بهتر است چند هفته قبل از زایمان، تلیسه ها را به خوراک سیلاژ ذرت عادت دهید. بدین صورت تلیسه ها در هنگام زایمان و بعد از آن با خوراک ذرت خو گرفته و به راحتی مصرف می کنند.

2- عادت دهی شکمبه‌ای:

فلور میکروبی شکمبه در دام هایی که از نشاسته استفاده می‌کنند با نوعی که از علوفه تازه استفاده می کنند، متفاوت است. تقریباً 10-14 روز طول می کشد تا جمعیت میکروبی مناسب برای هضم علوفه تازه به جمعیت مناسب برای هضم نشاسته تغییر کند.

تغییر ناگهانی در رژیم های نشاسته ای ممکن است خطر اسیدوز شکمبه‌ای را افزایش دهد. این ریسک به نسبت سیلاژ ذرت به کل جیره و سطح کل فیبر غذایی (NDF) و همچنین وجود سایر خوراک های حاوی نشاسته در جیره بستگی دارد.


سیلاژ ذرت
_

پیوندهای مفید

_

روشهای تکنیکی برای افزایش بهره وری در تولید سیلاژ ذرت مرغوب عبارتند از ………..(ادامه مطلب)

درمان قلیایی برای بهبود قابلیت هضم فیبر سیلاژ ذرت ………..(ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز