ویتامین E و D بر گاو شیری

بررسی کمبود و اهمیت ویتامین E و D بر گاو شیری

_

یک روش عاقلانه جهت رفع نیازهای دام، افزودن 20000 تا 30000 واحد بین‌المللی ویتامین D، در روز به جیره گاوهای خشک می‌باشد. دوزهای پایین‌تر از (500000 تا 1میلیون واحد ویتامین D می‌تواند تب شیر را القا کند، چراکه سطوح بالای 25- هیدروکسی ویتامین D و 1 و 25- دی‌هیدروکسی ویتامین D، ترشح PTH و به‌طور مستقیم سنتز کلیوی 1.25- دی‌هیدروکسی ویتامین D با منشا داخلی، را متوقف می‌کند.

جهت آشنایی و اطلاعات بیشتر در خصوص بیماری تب شیر لطفا لینک ذیل را کلیک فرمایید

ویتامین E و D بر گاو شیری

تاثیر ویتامین E در گاو شیری:

گاو به ویتامینهای گوناگونی نیازمند است، معمولا در شرایط عادی خوراک مصرفی و میکروارگانیسم های شکمبه، ویتامینهای لازم برای گاو را تأمین می کند.

به طور معمول ومیتامین A,D,E و مکمل نیاسین، کولین و تیامین برای گاوها ضروری می باشد.

ویتامین E یکی از ویتامینهای مهم جهت تغذیه گاوهای شیری می باشد و شامل توکوفرول که یک ترکیب محلول در چربی است می باشد. جهت خلاصه ایی از تاثیرات مثبت ویتامین در بدن گاو شیری میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1.   این ویتامین بر روی دستگاه تناسلی اثر مثبت دارد و برای جذب بهتر آن وجود سلنیوم ضروری می باشد.
 2. کمبود ویتامین E موجب می شود که شیر بوی اکسیده داشته باشد و وجود ویتامین E در جیره گاوهای شیری عامل تأثیرگذاری جهت کاهش بوی اکسیده شیر می باشد.
 3. همچنین مکمل ویتامین E در جیره، موجب بهبود واکنشهای ایمنی زایی در گوساله ها می شود.

یکی از ویتامین های حیاتی و مهم در تغذیه گاوهای شیری و دیگر دامها ویتامین E میباشد. این ویتامین یک نوع آنتی اکسیدان است که در سلامت گاوهای شیری بسیار موثر میباشد به گونه ای که تا 80 درصد از ورم پستان و تا درصد از آلودگی های درون پستانی میکاهد. کمبود ویتامین E و سلنیوم در گاوها میتواند تاثیرات منفی بر نرخ تخمک گذاری، احتمال باروری و زایش، دفع غشاهای جنینی و تولید شیر داشته باشد.

ویتامین E و D بر گاو شیری

تاثیر ویتامین D در گاو شیری:

برای نگهداری، تولیدمثل، شیردهی گاو شیری و رشد گوساله ها ضروری می باشد، همچنین جذب کلسیم از دستگاه گوارش را افزایش میدهد و بیشترین نقش این ویتامین در ترکیب و جذب کلسیم و فسفر بوده که در استخوان بندی و رشد و نمو حیوان تأثیرگذار است.

در بررسی تاثیر ویتامین بر گاو شیری مشخص شد جیره های تجاری به ندرت با کمبود این ویتامین مواجه می شوند. گاوهایی که نور طبیعی آفتاب را دریافت می نمایند مقادیر کافی از این ویتامین را می سازند. اغلب کنسانتره های تجاری حاوی مکمل ویتامین D می باشند که روزانه مقدار ۱۰۰۰۰ واحد ویتامین D را برای گاو تامین می نمایند

روغن ماهی حاوی مقادیر زیادی از این ویتامین بوده ولی خورانیدن آن در ماده گاوها ایجاد مسمومیت می نماید.

علوفه خشک شده در آفتاب یا سیلاژ ذرت حاوی ویتامین D بوده اما ضرورت استفاده از مکمل ویتامینه به خصوص در فصل سرما و کمبود نور توصیه می شود.

استفاده از ویتامین D پیش از زایمان می تواند به طور قابل ملاحظه ای از بروز تب شیر بعد از زایمان پیشگیری کند.

ویتامین E و D بر گاو شیری

ویتامین E و D گاو شیری

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز