برنامه مبتنی بر پروژسترون قانون تلقیح

برنامه مبتنی بر پروژسترون قانون تلقیح

اصلاح نژاد برای باروری – زمانی که گاوها باید تلقیح شوند

جدول محتوا

Breeding for fertility

یکی از مهمترین مباحثی که در خصوص باروری در وبینار آموزشی که توسط موسسه سرویس ملی اطلاعات بیماری های دامی بریتانیا “NADIS” برگزار گردید آشنایی با برنامه های مبتنی بر پروژسترون و برنامه‌های GPG (برنامه‌هایی که هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) و PG را ترکیب می‌کنند) برای کنترل دقیق‌تر زمان تخمک‌گذاری طراحی شده‌اند، میباشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

چه زمانی باید گاوها را تلقیح کرد؟

اگر گاوها خیلی زود تلقیح شوند، اسپرم در هنگام ملاقات با تخمک دیگر زنده نخواهد بود. اگر آنها خیلی دیر تلقیح شوند، عکس آن رخ خواهد داد.

با این حال، آزادی عمل بیشتری در مورد اولی نسبت به دومی وجود دارد. قانون طلایی زمان تلقیح باقی می ماند: قبل از اینکه گاو تخمک را آزاد کند تلقیح کنید (“تخمک گذاری”) – ما می خواهیم اسپرم قبل از رسیدن تخمک در مجرای تخمک باشد.

این بدان معناست که زمان تلقیح بر اساس پیش بینی زمان احتمالی تخمک گذاری است نه زمانی که رخ داده است. در گاو، تخمک گذاری 24 تا 32 ساعت پس از شروع فحلی ایستاده رخ می دهد. این بدان معناست که می‌توانیم زمان تلقیح را به مشاهده فحلی گره بزنیم، با تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که بهترین نرخ لقاح زمانی رخ می‌دهد که گاوها از اواسط فحلی تا 2 تا 3 ساعت پس از پایان فحلی تلقیح شوند.

 

When cows should be inseminated Fig 1

شکل 1: تشخیص دقیق حرارت برای زمان تلقیح بسیار مهم است. استفاده از دستگاه هایی مانند کامارها گرمای فحلی را بهتر شناسایی می کند و در نتیجه زمان تلقیح را می توان دقیق تر کرد.

قانون صبح / بعد از ظهر

این تحقیق منجر به توسعه “قاعده صبح / عصر” شد – که در آن گاوی که در غروب در فحلی دیده می شد صبح روز بعد تلقیح شد، در حالی که گاوی که در فحلی در صبح دیده می شد عصر روز بعد تلقیح شد.

با این حال، گاو شیری مدرن فحلی را با شدت کمتری نشان می دهد (کمتر از 50٪ گاوهای موجود در پایه فحلی در مقایسه با 70٪ در دهه 1980) و آن را برای مدت زمان کوتاه تری نشان می دهد (مدت فحلی ایستاده از یک کاهش یافته است. به طور متوسط ​​15 ساعت تا 5 ساعت)، بنابراین اغلب این سوال مطرح می شود که آیا قانون صبح / بعد از ظهر نیاز به تغییر دارد یا خیر.

 

برنامه مبتنی بر پروژسترون قانون تلقیح

شکل 2: رفتار فحلی حدود 24-32 ساعت قبل از تخمک گذاری شروع می شود. زمان ایده آل برای جفت گیری در پایان فحلی (یا حدود 12 ساعت پس از شروع آن) است. تصویر از Jakob Malmo.

هنگام تعیین پاسخ به زمان تلقیح، اولین سوالی که باید پرسید این است: تشخیص فحلی چقدر خوب است؟ اگر هر روز دو دوره مشاهده هدفمند برای تشخیص فحلی وجود داشته باشد و نسبت گاوهای ارسالی نسبتاً زیاد باشد، قانون am/pm احتمالاً همچنان بهینه است، با تحقیقات اخیر نشان می دهد که لقاح 12 ساعت پس از شروع فعالیت فحلی هنوز هم بهترین نرخ حاملگی را به همراه دارد.

اگر نسبت گاوهای ارسالی کم باشد، به دلیل تشخیص نسبتا ضعیف فحل یا اینکه گاوها فحلی شدید نشان نمی‌دهند، یا اگر دو دوره مشاهده اختصاصی فحل در روز امکان‌پذیر نباشد، ممکن است قانون «am/am و pm/am» ایجاد کند.

بهترین نتایج این یعنی گاوهایی که عصر روز قبل فحل بودند و صبح فعلی همگی در همان صبح تلقیح می‌شوند، زیرا این امر نسبت گاوهایی را که خیلی دیر تلقیح می‌شوند محدود می‌کند.

اگرچه اغلب در مواقعی که باروری ضعیف است به عنوان یک گزینه پیشنهاد می شود، اما تلقیح یک بار در روز فقط در زمانی که تشخیص فحل ضعیف و نرخ باروری پایین دارید موثر نیست.

تلقیح همه گاوها یک بار در روز در صبح، سیستم استاندارد مورد استفاده در نیوزیلند است که میانگین نرخ ارسال 3 هفته ای 82 درصد و نرخ باردار شدن اولین خدمات 48 درصدی دارد، ارقامی که بسیار بالاتر از میانگین در کشور انگلستان است. بنابراین تلقیح همه چیز در صبح نه تنها راه حلی برای نرخ ضعیف ارسال نیست، بلکه می تواند در گاوداری ها با باروری خوب نیز کار کند.

 

برنامه مبتنی بر پروژسترون قانون تلقیح

شکل 3: زمان بندی تلقیح مصنوعی بسیار مهم است. چنانچه خیلی زود باشد اسپرم دیگر قادر به بارورسازی موثر تخمک نیست. اگر خیلی دیر باشد تخمک پیر شده قادر به تولید جنین زنده نخواهد بود.

تاخیر در تخمک گذاری

رقم بهینه 12 ساعت بین شروع فحلی و تلقیح بر اساس تخمک گذاری گاوها بین 24 تا 32 ساعت پس از شروع فحلی است. بخش قابل توجهی از گاوها (تا 20٪ در برخی مطالعات) فواصل طولانی تری دارند، چنین گاوهایی نرخ لقاح کمتری دارند اما در غیر این صورت طبیعی هستند. آنها اغلب به عنوان گاوهای “تکرار کننده” نامیده می شوند، زیرا در فواصل مناسب وارد گرما می شوند اما باردار نمی شوند. در چنین گاوهایی، استفاده از GnRH در زمان AI (“نگهداری تزریق”) می تواند با پیش بردن تخمک گذاری و در نتیجه کاهش خطر طولانی شدن فاصله بین تلقیح و تخمک گذاری، میزان لقاح آنها را بهبود بخشد.

زمان ثابت AI

برنامه‌های زیادی وجود دارد که به گاوداران  اجازه می‌دهد از تلقیح مصنوعی زمان ثابت (FTAI) استفاده کنند و نیازی به تشخیص فحل نداشته باشند. زمان FTAI مخصوص برنامه است، زیرا برنامه های مختلف تخمک گذاری را در زمان های مختلف القا می کنند.

برنامه‌های مبتنی بر پروژسترون، مانند یک پروتکل 7 روزه با تزریق پروستاگلاندین (PG) در روز 6، 24 ساعت قبل از برداشتن دستگاه پروژسترون، می‌توانند با زمان ثابت دو برابر AI 48 و 72 ساعت پس از برداشتن دستگاه دنبال شوند.

در مقابل، برنامه‌های مبتنی بر PG باید دو زمان ثابت (FT) AI 72 و 96 ساعت پس از آخرین تزریق PG داده شوند. برای هر دوی این برنامه‌ها می‌توان از FTAI به ترتیب در 56 و 80 ساعت استفاده کرد، اما چون زمان تخمک‌گذاری را به شدت کنترل نمی‌کنند، احتمالاً نرخ لقاح کاهش می‌یابد، به‌ویژه برای PG. انتخاب FTAI منفرد یا FTAI مضاعف به شرایط گاوداری و هزینه اسپرم استفاده شده بستگی دارد.

برنامه‌های GPG (برنامه‌هایی که هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) و PG را ترکیب می‌کنند) برای کنترل دقیق‌تر زمان تخمک‌گذاری طراحی شده‌اند و بنابراین با یک FTAI نرخ‌های لقاح معقولی ایجاد می‌کنند.

به این ترتیب، زمان تلقیح پس از آخرین تزریق (دومین GnRH [G]) حیاتی تر است. در حالت ایده آل، گاوها باید 16-20 ساعت (و قطعاً بیش از 24 ساعت) پس از آخرین تزریق تلقیح شوند.

برای تعداد زیادی گاو ممکن است نیاز به برنامه ریزی دقیق داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که تلقیح در زمان مناسب انجام می شود. در صورت لزوم، تغییر فاصله بین PG و G دوم در محدوده 56-48 ساعت ممکن است اطمینان حاصل کند که زمان بندی FTAI بهینه است (شکل 4 را ببینید).

برنامه مبتنی بر پروژسترون قانون تلقیح

شکل 4: زمان بندی بحرانی برای یک برنامه GPG. فاصله کلیدی فاصله بین G دوم (GnRH) و AI است. نرخ باروری در خارج از پنجره 16-20 ساعته کاهش می یابد (مخصوصا اگر بیشتر از 24 ساعت باشد). شکاف بین P (PG) و G دوم کمتر مهم است و می توان برای اطمینان از بهینه بودن هوش مصنوعی دستکاری کرد.

خلاصه

قانون صبح/بعدازظهر، که در آن گاوهایی که عصر فحل دیده می‌شوند، صبح روز بعد تلقیح می‌شوند، و گاوهایی که در صبح روز بعد از ظهر مشاهده می‌شوند، همچنان در شرایط بریتانیا بهینه است، به‌ویژه زمانی که تشخیص فحلی خوب باشد. با این حال، تلقیح یک بار در روز در صبح می تواند نتایجی را ایجاد کند که به طور قابل توجهی پایین نیست و مزایای مدیریتی قابل توجهی دارد، به ویژه در گله های بزرگتر.

FTAI اغلب به عنوان جایگزینی برای تشخیص حرارت فحل استفاده می شود. زمان چنین تلقیح به برنامه مورد استفاده بستگی دارد و باید قبل از شروع برنامه برای همه شرکت کنندگان، دامپزشکان، کارکنان گاوداری و (در صورت هماهنگ شدن تعداد زیادی) شرکت اسپرم مشخص باشد.

برنامه مبتنی بر پروژسترون قانون تلقیح برنامه مبتنی بر پروژسترون قانون تلقیح

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز