بهاربند فری استایل گاو دوره انتقال

بهاربند و فری استایل گاو دوره انتقال

بهاربند فری استایل گاو دوره انتقال چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

آیا میدانید بایستی در تاسیساتی نظیر بهاربند و فری استایل گاو های دوره انتقال ملاحظات لازم در طراحی  متفاوت از آن چیزی  که در بهاربندهای معمول گاوهای شیری در نظر گرفته می شود، باشد؟

تجربیات دامداران موفق صنعتی با رکورد شیر بالا ، نشان داده است که دام بیش از مقدار کافی و حد نیاز به خوراک و فضای استراحت دسترسی داشته باشد . فضای بیشتر سر آخور، فضای بیشتر استراحتگاه دام و معابر عریض تر همه و همه به ایجاد آسایش بهینه و حداقل کردن افت معمول در ماده خشک مصرفی گاوهای پا به زا کمک می کند.

بهاربند فری استایل گاو دوره انتقال

تجربیات دامداران موفق صنعتی با رکورد شیر بالا ، نشان داده است که دام بیش از مقدار کافی و حد نیاز به خوراک و فضای استراحت دسترسی داشته باشد . فضای بیشتر سر آخور، فضای بیشتر استراحتگاه دام و معابر عریض تر همه و همه به ایجاد آسایش بهینه و حداقل کردن افت معمول در ماده خشک مصرفی گاوهای پا به زا کمک می کند.

نکات مهم

طراحی بهاربند و فری استایل

در سازه های مسقف دامداری استفاده از این سیستم (فری استال) را می توان به خوابگاه های تشبیه کرد که تعداد زیادی بستر نگهداری دام (تخت خواب) در کنار هم چیده شده است و دام ها می توانند برای ایستادن و خوابیدن و استراحت کردن وارد آنها شوند. جایگاه انفرادی (فری استال) بستری پاکیزه، خشک و راحت برای دراز کشیدن دام های شیری و دیگر دام ها می باشد. استفاده از این سیستم نگهداری، دام ها را مقید و محدود یکجا ماندن نمی کند بلکه باعث راحتی بیشتر در زمان عبور مرور در سالن دامداری و رفاه بهتر نسبت به گذشته می شود. استراحت و دراز کشیدن گاو ها که بطور معمول شامل پنج دوره می باشد (نزدیک به 10 ساعت استراحت) استاندارد ساخت یک فری استال را برای بالا بردن سطح بهداشت و نظافت و جلوگیری از بیماری و صدمات دام را تعیین می کند.

طراحی استایلهای زایمان انفرادی پوشیده شده با بستر کاه

توصیه میشود استایلهای زایمان طوری طراحی گردند  که یک نفر قادر باشد جابجایی گاو از گروه پابه زا به این جایگاه را انجام دهد.  همچنین باید امکان انجام نظافت و تمیز و خشک کردن آن  به راحتی و بین ۲ زایش  مهیا باشد.

نکته مهم در این جایگاه آن است که بایستی دارای آبخوری و سربلند جهت مهار گردن دام و نیز تاسیساتی قیف مانند جهت مهار دام برای درمان باشد. دقت شود که حداکثر زمان ماندن گاوهای این جایگاه بایستی کمتر از ۱۲ ساعت باشد.

طراحی فضای آبشخور  و جایگاه آن

در طراحی  آبشخور لازم است فضای خطی به ازای هر راس دام معادل  ۷/۵ سانتی متر  درنظر گرفته شود تعداد قابل قبول آبخوری در هر بهاربند حداقل باید ۲ عدد باشد. بهتر است جانمایی آبخوری ها در محل تقاطع اصطبل های فری استال قرار گیرد. هرچند که توصیه میشود جهت کاهش تنش استرس گرمایی در فصل تابستان آبخوری های اضافی در راهروهای خارجی بهاربند  تاسیس نمود

در بهاربندهای مفروش با کاه یا غیر فری استال، آبخوری معمولا بین آخور و محل استراحت گاو دوره انتقال قرار دارد. قرار دادن آبخوری بین ۲ بهاربند مجاور این این امکان را فراهم می کند که تعداد بیشتری آبخوری و در محل های متفاوتی در بهاربند آبخوری نصب کنید.

ویژگی ابعاد فری استایل و بسترآن

 ابعاد فری استایل مستقیما  به جثه و نژاد گاو ارتباط دارد.  به طور کلی، ابعاد فری استال در بهاربند های گاوهای دوره انتقال بزرگتر است چرا که گاوهای اواخر آبستنی بزرگتر بوده ، سنگین وزن تر هستند و کمتر حرکت می کنند. سکوی فری استال باید به راحتی از راهرو میانی قابل دسترسی باشد.بهترین انتخاب برای فری استایل های گاوهای دوره انتقال بستر عمیق شنی می باشد.

ویژگی فضای آخور و سربند ها

طراحی بهاربند نباید محدودیت های اضافی روی خوراک مصرفی ایجاد نماید. توصیه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان در خصوص اصول طراحی آخور مناسب گاوهای دوره انتقال  آن است که لازم است ۷۵ سامتی متر به ازای هر راس فضای آخور وجود داشته باشد و بین سربندها نیز ۷۵ سامتی متر فاصله باشد یا اینکه بین سربندها ۶۰ ساتی متر فاصله باشد اما تراکم در بهاربند در حد ۸۰ تا ۸۵ درصد ظرفیت بهاربند باشد.

سربندها مهار کردن دام به مقاصد مدیریتی را امکان پذیر می سازند ولی ماده خشک مصرفی را کاهش نمی دهند. آخورهای فنس-گونه خوراک مصرفی را کاهش می دهند چرا که گاوهای قلدر فضایی بیش از مقدار موردنیازشان را تحت کنترل خود در می آورند.

 

مقدار فضای مورد نیاز در بهاربندهای گروهی

چنانچه از بهاربندهای گروهی استفاده میشود لازم است عرض راهروها به نحوی باشد که دسترسی غیر-محدود شونده ای به فضای استراحت را برای گاو فراهم کند.

در خصوص فاصله بین ردیف های فری استال لازم است حداقل ۳ متر فاصله رعایت گردد  که حد بهینه آن۳/۶۷  متر میباشد  در حالی که ناحیه بین ردیف فری استال و آخور خوارک باید حداقل ۴/۳ متر باشد.

عرض محل های تقاطع در یک اصطبل فری استال باید حداقل ۳/۶۷ متر به علاوه فضای مورد نیاز برای آبخوری باشد. تقاطع ها در هر بهاربند فری استال باید در فواصل ۳۶ تا ۴۸ متر از هم ساخته شود تا دسترسی آسان به آخور و استال ها را ممکن سازد.

مزیت تقاطع های اضافی آن است که دسترسی به آخور را بهتر می کند و همچنین  فضایی برای قرار دادن یک آخوری اضافی ایجاد خواهد کرد

ویژگی نقشه فری استایل ایده آل

فری استال ها  میتواند محل مناسبی برای قرارگیری گاوهای پابه زا و تازه زا  تا زمان زایمان و اندکی پس از آن باشد ایده آل ترین طراحی  برای رعایت تمام توصیه های مربوط به فضاهای مورد نیاز دام  ، داشتن  یک نقشه فری استال ۲ ردیفه میباشد. از مزیتهای بهاربند پا به زا، نحوه چینش و  آرایش سر-به-دم ردیف های فری استال میباشد که در زمان بازدید مدیر فارم در بهاربند ،  امکان مشاهده پشت دام فراهم می باشد.

تاسیسات فری استال ۳ ردیفه فضای آخور محدودی به ازای هر راس فراهم می کنند که موجب میشود از فضای استراحت موجود در اصطبل استفاده کافی نشود. توصیه میشود اکیدا برای گاوهای پا به زا و تازه زا از چنین طراحی هایی استفاده نشود

بهاربند فری استایل گاو دوره انتقال

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز