بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت

بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت کدام است؟ نتایج کشت شیر ​​به شناسایی باکتری هایی که باعث ورم پستان می شوند کمک می کند. به نوبه خود، این اطلاعات می تواند برای تغییر کنترل، پیشگیری و گزینه های درمانی ورم پستان متناسب با شرایط گله شما مورد استفاده قرار گیرد.

بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت و کشت میکروبیولوژیک

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 1. معرفی
 2. مشکلات رایج
 3.  لوازم مورد نیاز
 4. نمونه گیری شیر
 5. مجموعه دستورالعمل نمونه های شیر پاک (نشان داده شده در شکل 1)

 

معرفی

در توسعه استراتژی‌های کنترل و درمان ورم پستان ، اغلب لازم است انواع باکتری‌هایی که در گاوداری شما وجود دارند مشخص شوند. برای پاسخ به این سوال، آنالیز میکروبیولوژیکی یا کشت شیر ​​باید روی نمونه های شیر جمع آوری شده از گاوهایی که علائم بالینی یا تحت بالینی ورم پستان را نشان می دهند، انجام شود.

سلول‌های سوماتیک

در طی بررسی گله‌ای که با تعداد بالای سلول‌های سوماتیک یا بروز بالای ورم پستان بالینی سروکار دارند، نتایج کشت شیر ​​شواهد ضروری برای حل این مشکل را ارائه می‌دهد. هنگام مدیریت مشکل ورم پستان مسری (استافیلوکوکوس اورئوس یا استرپتوکوک آگالاکتیه)، کشت شیر ​​برای کمک به تصمیم گیری در مورد درمان و معدوم کردن گاو از اهمیت بیشتری برخوردار است. مراقبت و احتیاط بیشتری در طول فرآیند جمع‌آوری، با استفاده از روش‌های سخت، تمیز، آسپتیک (بدون میکروب و باکتری) ضروری است. تا اطمینان حاصل شود که باکتری‌ها از شیر پستان منشأ می‌گیرند و نه از انتهای پستانک یا مو، دست‌های نمونه‌گیر یا نمونه‌گیر. محیط انبار اگر نمونه‌ها به‌درستی جمع‌آوری، حمل و نقل و انتقال داده نشوند، نتایج باکتریولوژیک ارزش تشخیصی نخواهد داشت.

 

بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت

جهت آشنایی با ایستگاه جمع آوری و آزمایشگاه شیر شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان لطفا بر روی لینکهای ذیل کلیک فرمایید  

_

 

مشکلات رایج

 1. پستان ها و پستانک ها به درستی تمیز نشده اند.
 2. نمونه های گرفته شده از گاوهای تحت درمان با آنتی بیوتیک.
 3. شماره های شناسایی روی کانتینرها خوانا نیستند یا پاک شده اند.
 4. جهت گیری اعداد نادرست (مثلاً 18 یا 81).
 5. فرم ها به اندازه کافی پر نشده اند.
 6. نمونه ها در عرض 24 ساعت به آزمایشگاه منتقل نمی شوند.
 7. نمونه ها در طول حمل و نقل سرد نمی شوند.
 8. ظروف نمونه در حین حمل شکسته یا نشت می کنند.

لوازم مورد نیاز

برای جمع آوری نمونه های شیر باید از شیشه های استریل یا ویال های پلاستیکی یکبار مصرف با درپوش های فشاری یا پیچی محکم استفاده کرد. کیسه های نمونه پلاستیکی وسیله جمع آوری قابل قبولی نیستند. برای کاهش آلودگی احتمالی از دست نمونه‌گیر، فردی که نمونه‌ها را جمع‌آوری می‌کند باید از دستکش‌های نیتریل یا لاتکس استفاده کند. برای ضدعفونی کردن انتهای سرپستانک باید از گلوله های پنبه ای آغشته به الکل یا پدهای گاز استفاده کرد. اگر تعداد زیادی نمونه جمع آوری می شود، ممکن است به یک قفسه برای نگهداری ویال های نمونه نیاز باشد. یک کولر کوچک یا قفسه یخی نیز ممکن است برای خنک کردن فوری نمونه ها پس از جمع آوری مفید باشد.

 نمونه گیری شیر

نمونه های شیر باید قبل از درمان گاو با آنتی بیوتیک جمع آوری شود. نمونه های کشت باید بلافاصله قبل از شیردوشی جمع آوری شود. هنگامی که بخش‌های جداگانه علائم بالینی ورم پستان یا نتایج مثبت تست ماستیت کالیفرنیا را نشان می‌دهند، نمونه‌های جداگانه باید از محله‌های آسیب‌دیده جمع‌آوری شود. اگر از کل گله نمونه برداری شود، نمونه های مرکب (هر چهار چهارم در یک ویال جمع آوری) نتایج معقولی را ارائه خواهند کرد.

برای به حداقل رساندن آلودگی و به حداکثر رساندن شانس دریافت اطلاعات مفید از فرآیند کشت شیر، دستورالعمل‌های جمع‌آوری آسپتیک نمونه‌های شیر تمیز زیر را رعایت کنید.

مجموعه دستورالعمل نمونه های شیر پاک (نشان داده شده در شکل 1)

 1. دست کش را بپوشید.
 2. سه یا چهار جریان شیر را از ربع نمونه برداری بردارید تا احتمال آلودگی نمونه از باکتری در انتهای سرپستانک به حداقل برسد.
 3. هرگونه کثیفی، زباله یا ذرات بستر را از پستان و سرپستانک ها بزدایید.
 4. با یک غوطه وری موثر در سرپستانک (مثلاً 5/0 درصد ید یا 4 درصد هیپوکلریت) قبل از برداشتن، مواد اولیه را حداقل 20 تا 30 ثانیه روی سرپستانک بگذارید.
 5. هر پستانک را به طور کامل خشک کنید و با استفاده از یک حوله کاغذی یا پارچه ای خشک و تکی برای هر گاو و با تاکید ویژه روی انتهای سرپستانک، آن را جدا کنید.
 6. دوبار چک کنید تا مطمئن شوید که پستان و پستان تمیز و خشک هستند.
 7. به مدت 15 تا 20 ثانیه، انتهای و دهانه پستانک را با احتیاط و قوی با یک پد گاز پنبه ای یا پارچه ای مرطوب (اما نه خیس) با 70 تا 80 درصد اتیل یا ایزوپروپیل الکل بشویید. بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت
 8. برای نمونه برداری از هر پستانک، حتی در همان گاو، از یک سواب جداگانه استفاده کنید.

 9. تمیز کردن انتهای سرپستانک را تا زمانی که سواب کاملا تمیز و سفید شود ادامه دهید.
 10. به منظور جلوگیری از آلودگی مجدد انتهای پستان، ابتدا پستانک های سمت دور پستان را تمیز کنید و سپس پستانک های سمت نزدیک پستان را تمیز کنید.
 11. بلافاصله قبل از نمونه برداری، ویال جمع آوری را باز کنید. اجازه ندهید انتهای سرپستانک به ظرف برخورد کند یا اجازه ندهید که زباله های پوستی یا کثیفی وارد ظرف شوند.
 12. کلاه را روی زمین قرار ندهید. درپوش را وارونه نگه دارید و به داخل درپوش دست نزنید تا هیچ زباله ای داخل درپوش را آلوده نکند.
 13. ویال جمع آوری را در زاویه 45 درجه نگه دارید تا از ریزش تصادفی مواد زائد (مو، کود، خاک) در ویال جمع آوری جلوگیری کنید.

 14. سرپستانک را به سمت ویال جمع آوری بچرخانید و در تلاش برای جریان مستقیم شیر به داخل ویال باشید.
 15. پستانک هرگز نباید به ویال یا کلاهک جمع آوری شود.
 16. تا حد امکان سریع نمونه برداری کنید، از سرپستانک های سمت نزدیک پستان و سپس سرپستانک های سمت دور پستان شروع کنید.
 17. فقط باید 3 تا 5 میلی لیتر شیر (چند جریان) جمع آوری کنید.
 18. ویال مجموعه را پر نکنید. تلاش برای پر کردن ویال جمع آوری، احتمال آلودگی را افزایش می دهد. علاوه بر این، اگر ویال کامل جمع آوری شده منجمد شود، ممکن است ترکیده شود.
 19. بلافاصله درپوش را روی ظرف قرار دهید و درب آن را ببندید تا هوا در آن نفوذ نکند.
 20. ویال های نمونه را با استفاده از یک نشانگر ضد آب که در حین انتقال به آزمایشگاه جدا نمی شود، برچسب بزنید.
 21. مطمئن شوید که هم گاو و هم ربعی که از آن نمونه گرفته شده است را شناسایی کنید. هر ربع نمونه برداری شده را به صورت RF (جلو سمت راست)، RR (عقب راست)، LF (جلو چپ)، یا LR (عقب چپ) تعیین کنید.
 22. بلافاصله ویال جمع آوری را روی یخ قرار دهید و تا تحویل به آزمایشگاه در یخچال یا روی یخ نگهداری کنید.
 23. بهترین نتایج در صورتی حاصل می شود که نمونه ها در حین انتقال به آزمایشگاه سرد شوند یا روی یخ قرار گیرند.
 24. زمانی که نمونه ها در عرض 24 ساعت به آزمایشگاه تحویل داده نمی شوند، باید منجمد شوند.

روش تهیه نمونه شیر آزمایش کیفیت

شکل 1. جمع آوری نمونه های شیر تمیز.

بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت بهترین روش تهیه نمونه شیر برای آزمایش کیفیت

  پیوندهای مفید 

_
عوارض مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در درمان ورم پستان
درمان اشتباه آنتی بیوتیکی
تاثیر ورم پستان و لنگش بر باروری موضوع وبینار NADIS
ورم پستان گاو ویروسی باکتریایی
ورم پستان قارچی گاو

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز