بهینه سازی شیردوشی و رکورد شیر با نوازشهای مقتصدانه گاو شیری

با آموزش بهینه سازی شیردوشی و راهکارهای افزایش رکورد تناژ شیر در مزارع پرورش گاو شیری میتوان از مزایای شیردوشی بهینه و افزایش رکورد تناژ شیر بهره برد

بهینه سازی شیردوشی و رکورد شیر

آشنایی با

نکات مهم در راستای شرایط شیردوشی

_

با توجه به نقش عمده ی شیردهی دام در معادلات اقتصادی کشتارگاه ها، قصد داریم به طور مختصر به بررسی بایستنی های مفید در شیردوشی دام، مشکلات موجود در حین شیردوشی، دستگاه ها و تجهیزات موجود در زمینه شیردوشی دام بپردازیم.

 • انجام شیردوشی در ساعات مقرر و در سطح منظم
 • ضدعفونی دستگاه شیر دوشی
 • شستشوی پستان ها و سرپستان ها پیش از شیردوشی
 • خشک کردن آنها
 • دوشش شیر هر پستان در ظرف مخصوص قبل از اتصال دستگاه
 • آغاز دوشش قبل از گذشت 1دقیقه پس از شستن پستان
 • متوقف کردن جریان هوای دستگاه بلافاصله پس از قطع شدن شیر
 • ضدعفونی تیت با محلول ضدعفونی ید دار یا سایر ضدعفونی کننده

آیا تاکنون بر سر گاو شیرده خود نوازشهای مقتصدانه کشیده اید؟

فراهم نمودن فضایی آرام و بدون هیچ سر و صدای آزار دهنده در سالن یکی از آن نوازشهاست .چرا که هر گونه صدای آزاردهنده ای برای حیوان  در کیفیت شیر و میزان تولید شده آن، تاثیرگذار است.

ملایمت و رفتاری مهربان با دام : در سالن شیردوشی ،به هیچ عنوان با حیوان بد رفتاری نکنید چرا که نتیجه ی آن در رکورد تناژ تولیدی نشان داده میشود.

عایق صوتی داشتن موتور شیر دوش: صدای ناشی از موتور شیردوش یکی از اصوات آزار دهنده برای گاو است. آیا تاکنون برای عایق صوتی کردن آن اقدامی کرده اید؟

پخش موسیقی ملایم بیکلام در زمان دوشش: اگر تاکنون نسبت به این مسئله بی تفاوت بوده اید پیشنهاد میکنیم حتما آنرا جدی گرفته و مطمئنا از نتیجه آن شگفت زده خواهید شد

با مراقبت از وضعیت عاطفی گاوها در کنار نیازهای جسمی آن‌ها، رفاه آنها را افزایش داده و شاهد افزایش رکورد تولیدی باشید ، چرا که گاوهای شادتر شیر مغذی‌تری تولید می‌کنند.

استفاده از دستگاه قشو گاو کمک زیادی به رفاه گاو می کند ، بنابراین استفاده از قشو برای تولید شیر بالا ضروری است. گاو آرام تر شده و باعث افزایش آرامش می شود .
در حین استفاده از دستگاه ، گاو باید از شر کنه ها و حتی انگلهای موجود در روی پوست که منجر به بروز اپیدمی ابتلا به بیماریهای پوستی و انتقال بیماریهای پوستی به دیگر گاوها می شود ، رهایی یابد .
همچنین بروز اگزما و عفونتهای قارچی بر روی پوست گاو با استفاده از قشو کاهش می یابد

آیا تاکنون به اهمیت جنس کف پوش سالن دوشش اندیشیده اید؟ آیا به ریتم حرکت قدم ها بر روی کف پوش های چوبی دقت کرده اید؟ گاوها عاشق صدای تولید شده بر اثر قدم گذاشتن بر کف پوش های چوبی در سالن دوشش هستند .این را از  آنها دریغ نکنید . مطمئن باشید گاوهای شما با رکورد زنی بیشتر از شما قدر دانی خواهند کرد.

اولویت های کلیدی

بدیهی است که بدون داشتن تغذیه و جیره مهندسی شده ، با هیچ روش شیردوشی، نمی توان شیر با کیفیتی بدست آورید، پس در اولویت قرار دادن مهندسی جیره  مهمترین قدم در بهینه سازی شیردوشی است!

مساله دیگر که بارها در مورد آن بحث شده و  به اهمیت فراوان آن اشاره شده است رعایت بهداشت 3 گانه در دامداری هاست: بهداشت گاو، بهداشت محیط و بهداشت شیردوش.

همانطور که میدانید ضرر و زیانهای ناشی از آلودگی شیردوش  تنها باعث بروز بیماری ورم پستان نخواهد بود ، بیلان مالی بررسی شده در دامداریهایی که این فقدان در آنها وجود داشته ، نشان از ضررهای متعدد و گاها غیر قابل جبرانی است که متحمل شده اند نظیر

 1. آسیب به ژنتیک گاو
 2. هزینه تعویض کردن تلیسه
 3. غیرقابل فروش شدن شیر تولید شده توسط گاو بیمار
 4. هزینه های درمانی گاو از جمله دارو و درمان دامپزشکی
 5. هزینه ی نیروی کارگری برای مراقبت از گاو

از دستگاه شیردوش ثابت به صورت خطی در دامداری های بزرگ استفاده می شود و سرعت کار به واسطه این دستگاه زیاد است.
یکی از اجزای مهم دستگاه ها پمپ خلا است. سایر اجزای اصلی این دستگاه بیدون شیر، خرچنگی، لوله های انتقال دهنده، لاینر، پولساتور برقی یا بادی و همینطور جترکاپ هستند.
مهمترین قطعات دستگاه شامل پولساتور و پمپ خلا هستند که برای ایجاد پالس و پمپ خلا استفاده می شوند و وظیفه دارند که فشار را کاهش دهند. از سوی دیگر معمولاً جنس بیدون مورد استفاده باید استاندارد باشد و معمولاً از جنس استیل یا آلومینیوم است. استیل های مورد استفاده در گریدهای مختلف هستند اما استیل نگیر بهترین گزینه است.
همه قطعات باید ضد زنگ باشند و همینطور نیاز به سطح سنج برای این دستگاه است.

نکته ایی که شاید تاکنون به آن کمتر توجه شده باشد ویژگی ماده ضدعفونی کننده در سالن شیردوش و تاثیر آن بر سلامت کارگر شیر دوش و حتی شیر و گوشت تولیدی است:

پراکسیدین برپایه پراستیک اسید در لیست ضدعفونی کننده های چند منظوره قرار دارد که سبب می شود که به صورت اختصاصی برای صنایع تولیدات دامی مورد استفاده قرار بگیرد. از آن میتوانید برای بهینه سازی شیردوشی و رکورد شیر کمک بگیرید

این ضدعفونی کننده به طور کلی برای سالن های پرورش دام، برای سیستم های شیردوشی و مخازن حمل شیر، برای لوازم و تجهیزات، حوضچه های ورودی، خوراک دام پیش از فرآوری، آب آشامیدنی، پستان گاو، سم گاو و جلوگیری از بیماری لنگش استفاده می شود.

به صرفه بودن این محصول از لحاظ اقتصادی یکی از مهمترین دلایل استقبال فعالان حوزه دام و طیور و کشتارگاه ها بوده است.

یکی دیگر از مزیت های این محصول، سازگار بودن آن با محیط زیست و موجودات زنده است.

از آنجایی که هیچ باقی مانده مضری از خود بجا نمیگذارد، استفاده از آن باعث تضمین سلامت دام و حتی پرسنلی می شود که در تماس مستقیم با آن قرار دارند. مهم بودن این مطلب از این نشأت می گیرد که اغلب محصولات ضدعفونی کننده در حوزه دام و طیور، به لحاظ شیمیایی و در بلند مدت اثرات زیان باری برای سلامت پرسنل و سایر موجودات زنده موجود در محیط به دنبال دارند.
این محصول سبب می شود که فضای کشتارگاه ضدعفونی شود و لاشه های گوشت و همینطور خودروهای حمل بار نیز به واسطه این محلول گندزدایی می شوند. حتی برای ضدعفونی کردن مخازن نگهداری آب و لوله های انتقال آب و همینطور انبارها و مخازنی نگه داری علوفه نیز استفاده می شوند.

بهینه سازی شیردوشی و رکورد شیر

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز