بودجه آب در یک مزرعه شیری

بودجه آب در یک مزرعه شیری

بودجه آب در یک مزرعه شیری و مقایسه آن بین  گاو شیرده و غیر شیرده همانند تلیسه و گاو خشک در فصل تابستان

بودجه آب

تازه ترین پژوهش انجام گرفته در خصوص بودجه آب در مزارع گاو شیری، طی مقاله ایی در مجله امریکایی علمی علوم حیوانات (Elsevier – ScienceDirect) به چاپ رسیده است .

در این تحقیق استفاده از آب (به عنوان مثال، آب پمپاژ شده) در یک سال کامل در یک گاوداری کوچک گاو شیری  متشکل از 34 گاو شیرده و 39 گاو غیر شیرده  (گوساله، تلیسه و گاو خشک) اندازه گیری شده است.

حیوانات در فصل زمستان و فصل خنک (اواسط مهر تا اواخر ماه اسفند) در آغل نگهداری می شدند و در فصل گرم در فضای باز در حیاط یا چراگاه قرار داشتند.

مشاهدات :

میانگین مصرف سالانه آب 5،180 لیتر در روز بود که 82٪ آن آب آشامیدنی و 18٪ تمیز کردن سیستم شیردوشی بود. الگوهای متمایز مصرف آب آشامیدنی روزانه برای هر گروه حیوانی مشاهده شد، که هنگام گاوها در داخل یا خارج از آغل متفاوت بود.
تغییرات فصلی در مصرف آب قابل توجه بود. حیوانات غیر شیرده 27 درصد از کل آب مصرفی مزرعه را در تابستان به خود اختصاص داده اند. در فصل گرم، تولید شیر در مقیاس گله کاهش یافت در حالی که مصرف آب افزایش یافت.
در نتیجه، کل آب مورد استفاده مزرعه ، در هر لیتر شیر ، با شاخص رطوبت متوسط ​​دما (THI) همبستگی مثبت زیادی داشت و می توانست تحت تأثیر سایر عوامل مانند ترکیب گله، بارش، مصرف خوراک، کیفیت علوفه و در دسترس بودن و حتی و طول روز قرار گیرد.
هنگامی که “شاخص رطوبت دما” ( THI  )زیر 50 بود، مصرف آب از 4.3 تا 4.8 لیتر در کیلوگرم شیر بود و درشاخص “رطوبت دمای”  ، 68 به حداکثر 6.7 لیتر در کیلوگرم افزایش یافت. متوسط ​​مصرف سالانه آب 5.35 لیتر در کیلوگرم شیر بود.
این مطالعه نشان می دهد که آب مورد استفاده در هر کیلوگرم شیر تولید شده نه تنها با تغییر در استفاده از آب بلکه با تغییر در تولید شیر در مقیاس گله نیز تحت تأثیر قرار گرفته است.

نتیجه گیری :

مصرف آب گاوهای شیری متاثر از عواملی چون دمای محیط، علوفه خشک خوراکی و میزان تولید شیر قرار دارد. یک شیر گاو شیری گاه می تواند بیش از ۱۵۰ لیتر آب در یک روز گرم بخورد بنابراین یک جنبه مهم اما اغلب نادیده گرفته شده در تغذیه گاو های شیری، کیفیت آب در دسترس آنهاست. با توجه به اهمیت کیفیت آب گاوداری شیری لازم است دامداران محترم توجه بیشتری به بودجه آب دامداری خود داشته باشند

گاوهای شیری که در تمام اوقات شبانه‌روز به آب دسترسی دارند در مقایسه با آنهایی که روزانه یک یا دو بار فرصت دستیابی به آب دارند آب بیشتری می‌نوشند و شیر بیشتری نیز تولید می‌کنند.

گاو‌های پر‌تولید در مقایسه با گاوهای کم‌تولید با افزایش دفعات نوشیدن آب، افزایش بیشتری در تولید شیر نشان می‌دهند.

ولرم بودن آب در روزهای سرد، در مقایسه با آبی که کمی بالاتر از صفر درجه ‏است، باعث می‌شود که گاوها آب بیشتری مصرف کنند.

‏گاوها، به علت این که مقدار مناسبی آب را می‌توانند در شکمبه خود ذخیره کنند، تا 3- 2 روز بی آبی را هم می‌توانند تحمل کنند. این در صورتی است که دمای هوا آنچنان گرم نشود که برای گاو تنش‌زا باشد. بی‌تردید، این مقدار مقاومت به کم آبی، در هوای گرم کاهش می‌یابد .

در جدول ذیل کیفیت آب آشامیدنی دام‌ها بر اساس میزان کل مواد جامد محلول و تاثیرات ناشی از آن آمده است.

TDS( ppm)

کیفیت آب

کمتر از 1000

بسیار مناسب برای دام

1000 – 3000

رضایت بخش برای کلیه دام ها و طیور .در دامهایی که عادت به آشامیدن چنین آب هایی ندارند ممکن است اسهال مولتی و خفیف

3000-5000

رضایت بخش برای دام ،اما ممکن است باعث بروز اسهال مولتی شده و یا دامهایی که عادت به به آشامیدن چنین آب هایی ندارند ابتدا از آشامیدن امتناع ورزند.

5000-7000

استفاده از آن برای گاوهای گوشتی و شیری،بی خطر است.برای دام آبستن و شیرده نباید استفاده کرد

7000-10000

برای گاو آبستن و شیرده خطرهای زیادی دارد

بیشتر از 10000

بسیار خطرناک و غیر قابل استفاده

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز