بیماری مشترک سل گاوی

سل یکی از بیماری­های عفونی مشترک بین انسان و دام است. این بیماری نیز مانند بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در فصول سرد بیشتر تظاهر می کند.

سل از جمله بیماری­ های مهم نشخوارکنندگان به ویژه گاو و بز در سراسر جهان و ایران به شمار می رود که از دو جنبه اقتصادی و بهداشت عمومی جامعه اهمیت دارد.

بیماری سل علاوه بر انسان و نشخوارکنندگان، حیوانات خانگی و حیات وحش را نیز مبتلا می­کند، لذا امر کنترل و مبارزه با این بیماری از اهمیت زیادی برخوردار است.

بیماری سل یک بیماری عفونی واگیردار و قابل انتقال بین انسان و دام است.عامل بیماری سل نوعی باکتری بنام مايكوباکتريوم ها است. این باکتری نسبت به حرارت ، اغلب ضد عفونی کننده ها و خشکی مقاوم میباشد اما  تابش مستقیم نور خورشید باعث از بین رفتن باکتری میشود.

از آنجاییکه بیماری سل یکی از مهمترین بیماریهای مشترک انسان و دام میباشد به راحتی از دام به انسان منتقل میشود.بنابراین راههای انتقال و انتشار بیماری سل بایستی به درستی بررسی شوند .بیماری سل از طریق تنفسی وارد بدن میگردد اما از طریق گوارشی ، ترشحات بدن دام ، زخم های پوستی و خوردن شیر آلوده و غیر جوشیده و غیر پاستوریزه و آغوز ، نیز امکان انتقال سل وجود دارد.

بیماری مشترک سل گاوی

بررسی بیماری سل در نژادهای مختلف

شیوع بیماری سل در نژادهای شیری بیشتر از نژادهای گوشتی است. در زمستان در استبل های بسته و تاریک شیوع بیماری سل بیشتر میشود.به همین دلیل توصیه اکید ما به دامداران و اعضاء محترم شرکت تعاونی آن است که در زمستان از نگهداری تعداد زیاد دام در محیطهای فاقد نور و بسته جلوگیری نمایند تا از انتقال و شیوع بیماری جلوگیری شود.

در انسان ، عامل سل گاوی از عمده ترین منبع عفونت و انتقال بیماری میباشد لذا کنترل و در نهایت ریشه کنی سل در جمعیت گاوی همواره در اولویت کار سازمان دامپزشکی میباشد و با کنترل و تست تشخیصی در گاوداری ها ، دامهای مبتلا شناسایی و به کشتارگاه  فرستاده میشود، که کل لاشه یا قسمتی از لاشه معدوم می گردد.

در دام تشخیص بیماری سل ،در مراحل اولیه از روی نشانه های بالینی بیماری بسیار مشکل است.اما با پیشرفت بیماری، نشانه های بیماری شامل لاغری، کاهش وزن و کاهش تولید شیر دیده میشود.

در مراحل نهایی لاغری مفرط دام، اختلالات تنفسی ، ورم پستان سلی از نشانه های بیماری است.

ولی پس از کشتار دام معمولا تشخیص سل بسیار آسان است زیرا جراحات سلی منظره مشخصی دارد. در ابتدا در عقده های لنفاوی کانونهای سلی تشکیل میشود که در کشتارگاه با معاینه دام توسط مسئولین بهداشتی و دامپزشکی به راحتی قابل شناسایی میباشد.

هدف

بررسی بیماری سل در انسان

در موقع علایم تشخیص بیماری در انسان ، معمولا این بیماری ریه را مبتلا میکند و در برخی موارد سایر اعضای بدن درگیر میشوند .معمولا بیماری در انسان به شکل ریوی و خارج ریوی است .

در اوایل بیماری سل ریوی غالبا علایم و نشانه های غیر اختصاصی و بی سر و صدایی دارد. اساسا از تب ، تعرق شبانه و کاهش وزن و بی اشتهایی و احساس کوفتگی عمومی و ضعف تشکیل می شود. البته در اکثر موارد نهایتا سرفه ایجاد میشود که ابتدا بدون خلط و بعدا با تولید خلط چرکی همراه است .

باید توجه داشت در انسان این بیماری قابل درمان میباشد ولی در دام درمان خاصی ندارد و سیاست بر مبنای پیشگیری و مبارزه و کنترل بیماری میباشد.

دامداران محترم میتوانند با اقدامات مدیریتی و رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه ایی از جمله پاکسازی و ضدعفونی محیط ، محدود کردن تردد و حمل و نقل دامهای پر خطر، مبارزه با جوندگان که بهترین و موفق ترین روشهای پیشگیری است از سل گاوی جلوگیری کنند.

بیماری مشترک سل گاوی

برنامه کنترل سل گاوی

در این برنامه دامهای آلوده توسط کارشناسان دامپزشکی شناسایی و سپس کشتار میشوند که شناسایی دامهای آلوده باعث اطلاع رسانی در منطقه آلوده میشود که این امر میتواند به دامداران برای اقدامات بهتر و جلوگیری از انتشار بیماری کمک کند.

سازمان دامپزشکی در کشور ما مانیتورینگ بیماری سل در دامداری‌ها را با استفاده از تست توبرکولین مقایسه ای انجام می دهد.

انجام تست توبرکولین مقایسه ای با تزریق توبرکولین مرغی و پستانداری و در ناحیه گردن به صورت داخل جلدی انجام می شود. سپس ناحیه تزریق بعد از گذشت 24 تا 72 ساعت بررسی یا به اصلاح قرائت می شود.

بیماری مشترک سل گاوی از

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز