بیماری های پس از زایش گاو شیری

بیماری های پس از زایش گاو شیری

بیماری های پس از زایش در صنعت گاو شیری

بیماری های پس از زایش گاو شیری خسارات اقتصادی هنگفتی به صنعت گاو شیری تحمیل می نماید و کاهش تولید شیر, کاهش باروری و افزایش ریسک حذف در گاو های شیری است.

در این مقاله میخواهیم به معرفی و تشریح 8 مورد از بیماریهای رایج گاو شیری که اکثرا پس از زایش بروز میکنند بپردازیم

بیماری کتوز

بیماری کتوز یکی از بیماری های شایع در نشخوارکنندگان است که در نتیجه اختلال در متابولیسم انرژی و افزایش نیاز به قند خون در گاوهای پر تولید، آبستنی دو قلو و گرسنگی های شدید حاد بوجود می آید و می تواند باعث کاهش تولید شیر، کاهش پروتئین شیر، کاهش وزن بدن، کاهش اشتهاء، کاهش باروری و گاهی باعث جابجایی شیردان شود

علائم بروز کتوزیس:

– کاهش اشتها بویژه در جهت مصرف غلات
– عدم فعالیت شکمبه
– کاهش وزن
– کاهش تولید شیر

2 تغییر عمده که در بیماری کتوزیس روی میدهد کاهش سطح گلوکز خون و افزایش سطح کتون بادیهای خون است سطح نرمال گلوکز خون در گاوهای شیری در حدود 50 میلی گرم در دسی لیتر خون است.

تب شیر یا فلج ناشی از زایمان

تب شیر یا فلج ناشی از زایمان یکی از اختلالات متابولیکی معمول در دوره زایمان می باشد منظور از بیماری تب شیر داشتن تب واقعی نیست. بروز تب شیر در گاو با سن دا م مرتبط می باشد و اکثراً در گاوهای پر تولید با سن بالا دیده می شود. در حدود 75 % از موارد بروز تب شیر 24 ساعت و حدود 5% آن 48 ساعت بعد از زایمان روی می دهد.

تب شير عامل خطر براي بروز بسياري از بيماريهاي مهم دوره شيرواري مانند تورم پستان، كتوز و اختلالات توليد مثلي مي باشد

جفت ماندگی

جفت ماندگی یکی از ناهنجاری های تولیدمثلی رایج پس از زایش در گاو شیری محسوب می شود.

زمان طبیعی دفع جفت 0/5 تا 8 ساعت (متوسط 6 ساعت) بعد از زایش است. به باقی ماندن جفت بیش از 24 ساعت پس از زایش، جفت ماندگی می گویند که بر اثر جدا نشدن کوتیلدون از کارانکول های رحم و بیحرکت شدن (آتونی) رحم رخ می دهد.

جابجایی شیردان

جابجایی شیردان به سمت چپ یک بیماری متابولیک مهم در گاوهای شیری بوده که خسارات اقتصادی هنگفتی به صنعت دامداری تحمیل می نماید. از این رو، تشخیص ابتلا به جابجایی شیردان به سمت چپ به خصوص در هفته های ابتدایی پس از زایمان، بسیارحایز اهمیت می باشد.

آسیب شناختی زخم و جابجایی شیردان گاو شیری
هموگلوبينوري پس از زايش

مروري بر هموگلوبينوري پس از زايمان   post parturient haemoglubinuria(PPH)

بيماري هموگلوبينوري پس از زايش به عنوان يك بيماري متابوليك در سطح صنعت گاوداري مطرح بوده و بيشتر در گاوهای پرتوليد و در خلال 2 الي 4 هفته پس از زايمان گزارش شده است.

اكثر محققين علت بروز بيماري را، منوط به حضور كمبود دراز مدت فسفر در جيره غذايي دانسته و برخي مشاهده ساير عوارض كمبود فسفر را (قبل از بروز هموگلوبينوري) از شرايط مورد نياز براي پيدايش بيماري مي دانند.

بر اساس گزارشات موجود علاوه بر كمبود فسفر، عوامل مستعد كننده و متعدد ديگري همچون؛ كمبود مس و سلنيوم، تغذيه با خانواده خاجيان و مواجهه با هواي سرد در پيدايش هموگلوبينوري پس از زايش دخیل اند.

هيپوکلسمي تحت باليني

تقريبا همه گاوهاي شيري ممکن است هيپوکلسمي تحت باليني (کلسيم سرمي پايين تر از 8 ميلي گرم بر دسي ليتر) را درخلال 24 ساعت اول پس از زايمان تجربه کنند. در برخي گاوها، هيپوکلسمي شديدتر، سبب سوء عملکرد عصبي عضلاني شده، منجر به بروز تب شير مي گردد.

سندرم کبد چرب

تعادل منفی انرژی

در اوایل شیردهی اغلب گاوهای شیری در تعادل منفی انرژی هستند که این حالت منجر به تجزیه چربی ذخایر بدنی و افزایش سطوح اسید های چرب غیر اشباع NEFA در خون می گردد وقتی اسید های چرب در خون افزایش می یابد کبد شروع به افزیش ذخایر اسید های چرب آزاد نموده و اسید های چرب آزاد در کبد به تری گلیسیرید ها تبدیل می گردد. عارضه سندرم کبد چرب معمولاً در گاوهای شیری چاق چند روز قبل از زایمان روی می دهد

گاوهای مبتلا به سندرم کبد چرب نسبت به درمان جواب نمی دهند معمولاً روشهای درمانی این بیماری با روشهای درمانی کتوزیس مشابه است مثل تزریق داخل وریدی گلوکز. در بیشتر موارد درمان اقتصادی نبوده و حذف گاو مناسب ترین راه است

ادم یا خیز پستانی

ضررهای اقتصادی ناشی از ورم پستان تنها مربوط به هزینه های درمانی و دامپزشکی، کاهش تولید شیر و بیرون ریختن شیر به دلیل آنتی بیوتیک درمانی نبوده بلکه حذف دام مبتلا می تواند ضرر اقتصادی بزرگی محسوب شود.

ادم یا ورم پستان به التهاب بافت پارانشیم غدد پستانی گفته می شود که باعث تغییرات مرضی در غدد پستانی و تغییرات فیزیکی و شیمیایی در شیر می شود.

تغییر رنگ شیر، لخته در شیر،افزایش سلول های بدنی و گلوبول های سفید در شیر، تغییرات بافت پارانشیم غدد پستانی که با ملامسه قابل تشخیص است ازتغییرات پاتولوژیک ورم پستان هستند.

مهمترین تغییراتی که در شیر گاو مبتلابه ورم پستان ایجاد میشود عبارت است از:

 1. تغییر رنگ
 2. وجود لخته
 3. پیدایش تعداد زیادى لوکوسیت ( گلبول سفید)

علائم تورم و گرمى و درد وسفت شدن غده پستانى که بوسیله آزمایش ظاهرى شیر میتوان آنها راتشخیص داد

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز