بیماری پاراتوبرکلوزیز جان در گاو شیری

بیماری پاراتوبرکلوزیز جان در گاو شیری

بیماری جانز (پاراتوبرکلوزیس) یک آنتریت مزمن گاو و گوسفند بالغ است که توسط مایکوباکتریوم آویوم “Mycobacterium avium ” زیرگونه پاراتوبرکلوزیس (MAP) ایجاد می شود.

علائم اصلی در گاو کاهش وزن پیشرونده و اسهال مزمن است (شکل 1). تشخیص و کنترل مشکل است. اگر گله شما سابقه بیماری جان ندارد، بسیار مهم است که همه اقدامات برای جلوگیری از ورود عفونت انجام شود زیرا ریشه کن کردن بیماری زمانی که در گله شایع شده است بسیار پرهزینه است و ممکن است سال ها طول بکشد.

شواهد محدود اما مورد مناقشه ای وجود دارد که نشان می دهد این ارگانیسم ممکن است با بیماری کرون “Crohn” در انسان مرتبط باشد.

Johne's disease (paratuberculosis)

شکل 1: علائم اصلی بیماری جان در گاو کاهش وزن پیشرونده و اسهال مزمن است.

 

اهمیت اقتصادی

تخمین زده می شود که 1000 مورد بیماری جان در بریتانیا در سال 2000 وجود داشته است که در سال 2004 به 2400 مورد افزایش یافته است که بین 20 تا 50 درصد از گله های بریتانیا را تحت تأثیر قرار داده است. در گله های آلوده، میزان حذف/مرگ سالانه ممکن است 1 تا 5 درصد باشد، اما برخی از دامپزشکان تلفات بیش از 10 درصد را در برخی از گله ها گزارش می دهند. با این حال، تلفات ناشی از بیماری تحت بالینی (کاهش وزن، کاهش تولید شیر، باروری ضعیف) نیز قابل توجه است.

خسارات مالی در یک گله گاوهای شیری100 گاو با موارد بالینی 2600 پوند تخمین زده می‌شود، اما این احتمال وجود دارد که دست کم گرفته شود. داده های دقیق در مورد میزان شیوع بیماری مانع از پیشرفت در مقابله با این بیماری مهم می شود.

بیماری پاراتوبرکلوزیز جان در گاو شیری

شکل 2: مدفوع حیوانات آلوده که آب های سطحی را آلوده می کند

بیماری پاراتوبرکلوزیز جان در گاو شیری

شکل 3: شواهدی مبنی بر عفونت داخل رحمی گوساله در حال رشد در مورد فری استایلهای آلوده به شدت وجود دارد.

علل

این بیماری در سراسر جهان، اما به ویژه در آب و هوای معتدل رخ می دهد، و به ویژه گاو، گوسفند، بز و گوزن پرورش یافته در سیستم های فشرده را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از حیات وحش از جمله خرگوش ها و گونه های عجیب و غریب نیز مستعد ابتلا به بیماری جان هستند.

شواهدی مبنی بر عفونت داخل رحمی گوساله در حال رشد در مورد فری استایلهای آلوده به شدت وجود دارد (شکل 3).

این بیماری همچنین از طریق بلع ارگانیسم موجود در آغوز و از مدفوع حیوانات آلوده که غذا و آبهای سطحی/ فرورفتگی های آب را آلوده می کند (شکل 2) و پستان گاو (شکل 4) به گوساله های جوان منتقل می شود.

دوره نهفتگی طولانی مدت وجود دارد و بیماری بالینی معمولاً تا سه تا پنج سالگی آشکار نمی شود، اگرچه موارد جوان تر نیز امکان پذیر است. حیوانات آلوده ممکن است ارگانیسم ها را در مدفوع بیش از یک سال قبل از ظاهر شدن علائم بالینی دفع کنند.

بیماری پاراتوبرکلوزیز جان در گاو شیری

شکل 4: این بیماری با بلع ارگانیسم موجود در آغوز به گوساله های جوان نیز منتقل می شود.

علائم بالینی اولیه

گاوداران باید به دنبال اسهال، تولید شیر ضعیف و کاهش وزن در گاوهای سه تا پنج ساله باشند که اغلب پس از زایمان یا سایر رویدادهای استرس زا (فروش، حمل و نقل و غیره) شروع می شود. تب وجود ندارد و حیوان تا مراحل پایانی اشتهای خود را حفظ می کند.

علائم بالینی ممکن است برای چندین ماه با لاغر شدن گاو/گاو، و سپس به دلایل اقتصادی/رفاهی معدوم و حذف شود (شکل 1 و 8).

کنترل و پیشگیری

هیچ آزمایش قابل اعتماد واحدی برای تایید بیماری جان در مراحل اولیه بیماری وجود ندارد (آزمایش هایی که حساسیت پایینی دارند).

آزمایش خون آنتی‌بادی‌های ضد آنتی‌ژن خام M.paratuberculosis را شناسایی می‌کند، اما همه موارد پاسخ آنتی‌بادی قابل تشخیصی ندارند. در عمل تشخیص بهتر است با استفاده از ترکیبی از سرولوژی (آزمایش خون) و معاینه مدفوع برای ارگانیسم ایجاد کننده انجام شود.

.Johne's disease (paratuberculosis)

شکل 5: محیط ایده آل برای گسترش بیماری جان

Johne's disease (paratuberculosis)

شکل 6: محل زایش/محل اقامت را تمیز کنید.

کنترل

کنترل به دلیل دوره کمون طولانی، دفع عفونت توسط حیوانات قبل از نشان دادن علائم بالینی و تکنیک های تشخیصی با نرخ تشخیص ضعیف در مراحل اولیه بیماری دشوار است.

ریشه‌کنی مستلزم تعهد اساسی گاودار ، دامپزشک و آزمایشگاه محلی است و بر اساس شناسایی و حذف حیوانات آلوده است. آزمایش خون و/یا معاینه مدفوع ممکن است هر 6 تا 12 ماه با ذبح موارد مثبت انجام شود. دو منفی گله متوالی ممکن است نشان دهنده ریشه کنی باشد.

اقدامات کنترلی عملی که به راحتی می تواند برای محدود کردن تلفات در گله بیمار اتخاذ شود عبارتند از:

 1. حذف سریع حیوانات بیمار. (شکل 8)
 2. آلودگی مدفوعی غذا، آب و مراتع را به حداقل برسانید.
 3. با بالا بردن ارتفاع سطوح خوراک و چاه های آب، چرای نواری،
 4. استفاده از آب اصلی/لوله ای به جای آب سطحی/حوضچه،
 5. اجتناب از پخش کود دامی در مراتع،
 6. و حفظ بهداشت خوب در ساختمان ها/حیاط ها و به ویژه جعبه های زایمان (شکل 5 و 6).
 7. گوساله های تازه متولد شده را در بدو تولد جدا کنید و با سطل با آغوز/شیر مصنوعی (فقط برای گوساله های شیری امکان پذیر است).
 8. شیر زائد را به گوساله ها ندهید (شکل 7)
 9. گوساله ها را در فری استایلهای آلوده شناخته شده به عنوان جایگزین های گوساله دانی  پرورش ندهید.
 10. خرگوش و گوزن ممکن است در گسترش بیماری نقش داشته باشند اما کنترل آن ممکن است بسیار دشوار باشد.

پرورش تلیسه های خانگی به جای خرید جایگزین های پرورشی ممکن است خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد، اما اگر بیماری جان در گله وجود داشته باشد، شیوع بیماری را افزایش می دهد.

واکسیناسیون

واکسیناسیون به عنوان کمکی در کنترل بیماری جان در بسیاری از کشورها استفاده شده است.

تزریق واکسن در ناحیه سینه گوساله‌های کمتر از یک ماه (ترجیحاً کمتر از یک هفته) انجام می‌شود و واکنش موضعی قابل توجهی ایجاد می‌کند.

گله ها/گله های واکسینه شده موارد بالینی و تلفات بسیار کمتری دارند اما بیماری جان ریشه کن نخواهد شد. واکسیناسیون ممکن است مقرون به صرفه ترین گزینه برای گله های صنعتی پرواری  باشد که جایگزین های خود را پرورش می دهند و ضررهای قابل توجهی از بیماری جان را تجربه می کنند.

واکسیناسیون در برابر بیماری جان برای بسیاری از گاوداران پرواری گزینه انتخابی نیست زیرا تلیسه های جایگزین معمولاً به عنوان تلیسه های یک ساله یا درون گوساله خریداری می شوند در حالی که واکسیناسیون باید در چهار هفته اول زندگی انجام شود.

واکسیناسیون با تفسیر تست پوستی توبرکولین تداخل دارد و توصیه و تایید مقامات نظارتی باید قبل از استفاده در گله دریافت شود.

 

 

بیماری پاراتوبرکلوزیز جان در گاو شیری

شکل 7: شیر زائد را به گوساله ها ندهید

مفاهیم رفاهی

هیچ درمان موثری وجود ندارد و حیوانات باید به محض تایید تشخیص معدوم شوند. از نگهداری نتاج گاوهای آلوده به عنوان جایگزینی برای پرورش خودداری کنید، چنین فرزندانی معمولاً به طور معمول چاق می شوند زیرا بیماری بالینی قبل از دو سالگی غیرمعمول است.

بیماری پاراتوبرکلوزیز جان در گاو شیری

شکل 8: گاوهای آلوده باید به محض تشخیص معدوم شوند.

توصیه های عمومی برای جراحان دامپزشکی

تعیین کنید که کدام یک از گله های موجود در مطب شما گاوهای مبتلا به بیماری جان دارد. اگر مشخص شد گله آلوده نیست، با مشتریان خود در مورد شایستگی پیوستن به برنامه/طرح بیماری جان با آزمایش ملی گله صحبت کنید.

اگر گله آلوده است، با آزمایش گاو به صورت تصادفی یا با آزمایش هدف از کشتار، شیوع درون گله را تخمین بزنید. اگر شیوع درون گله با روش ELISA بیش از 5 درصد یا با کشت یا PCR بیش از 10 درصد باشد، ارزیابی خطر گله را انجام دهید و برنامه کنترل را آغاز کنید.

بر اهمیت اقدامات ایمنی زیستی برای کمک به جلوگیری از آلوده شدن گله های مشتریان خود با خرید گاو تأکید کنید.بیماری پاراتوبرکلوزیز جان در گاو شیری 

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز