بیماری کوریزان مشترک بین گاو و گوسفند

بیماری کوریزان مشترک بین گاو و گوسفند

بیماری کوریزان مشترک بین گاو و گوسفند کابوس دامداران سنتی

تب نزله‌ای بدخیم گاو (به انگلیسی: Bovine malignant catarrhal fever) یا به صورت مخفف (BMCF)، یک بیماری لنفو پرولیفراتیو کشنده می‌باشد. این بیماری ویروسی به یکی از کابوسهای دامداران سنتی تبدیل شده است.

این بیماری در اماکنی که میزبان مخزن (گوسفند) و میزبان حساس (گاو) در نزدیکی هم نگهداری می‌شوند بسیار شایع است. توصیه اکید ما آن است که از نگهداری گوسفند و گاو در یک مکان خودداری فرمایید !!!

اگرچه شیوع این بیماری در گاوها معمولاً انفرادی و تک گیر است اما میزان شیوع این عفونت نزدیک به ۴۰٪ در گله ها گزارش شده‌است. هنوز دلیل این شیوع بالا ناشناخته است. همچنین اصولاً درمان این بیماری نیز موفقیت‌آمیز نمیباشد..

تاکنون 2 فرم رایج از این بیماری مشاهده شده است:

 1. فرم سر و چشم (Head and Eye) که تولید بیماری تک‌گیر می‌کند.
 2. فرم گوارشی (Alimentary) که تولید همه‌گیری از این بیماری می‌کند.

نکته مهم اینکه هیچ‌ کدام از این 2 سویه ذکر شده در میزبان اصلی (گوسفند )تولید بیماری نمی‌کنند در صورتیکه گاو ها به شدت مبتلا خواهند شد.

بیماری کروزان بیماری مشترک گاو و گوسفند

انتقال ویروس کوریزان

انتقال ویروس بستگی به زمانی دارد که ترشحات بینی به بیرون تراوش می‌کند که معمولاً در فصول زاد و ولد رخ می‌دهد.

ترشحات بینی گوسفند و یا گاو آلوده ممکن است به منابع آب و غذا وارد شده و انتقال به دیگر حیوانات اغلب توسط بلع و خوردن قطرات و ذرات پخش شده در هوا و مواد غذائی صورت می‌گیرد.

علائم کلینیکی ویروس کوریزان

پس از ورود ویروس و شروع علائم کلینیکی بروز میکند که از آنجمله میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. پن افتالمایتیس،
 2. بیرون‌زدگی حدقه چشم
 3. زخم‌های قرنیه بطور شایع در گاو ظاهر می‌گردد

سپس تورم ملتحمه چشم و درد چشم و ناتوانی در دید و زخم‌هایی در چشم ایجاد می‌گردد که به تدریج تعداد این زخم‌ها زیاد شده و زخم‌های دیگری در ناحیه لثه، سقف کام و پشت دندان‌ها ظاهر می‌گردد

خراش‌هایی در نزدیک دندان ایجاد، بافت‌ها و مژه‌ها نیز همانند بیماری طاعون گاوی نکروز شده و علائمی شبیه زبان آبی در مناطق آفریقا ایجاد می‌شود.

سپس زخم‌های فلسی شکل در ناحیه جلوئی حفره بینی ظاهر و غدد لنفی پیش شکمی متورم می‌گردد

نقاط متورم به همراه ترشحات اکسوداتیو و آبکی در پوست ایجاد شده و در این مرحله زخم‌های پوستی در هر دو نوع حیوانات اهلی و وحشی و علائمی شبیه بیماری تب برفکی ظاهر می‌گردد،

مدفوع سیاه و قیری شده ولی پرتابی نیست

در مراحل آخر بیماری نشانه‌های عصبی ظاهر شده و دام زمین‌گیر می‌شود که به دور خود می‌چرخد، سرش را به زمین و اطراف می‌فشارد دچار تشنج شده و در نهایت دام خواهد مرد

بیماری کوریزان

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز